Çin Neft Universitetinin rektoru Bakı Ali Neft Məktəbində
Çin Neft Universitetinin rektoru professor Çen Fengin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov öncə Ali Məktəbin kampusu ilə tanış olan nümayəndə heyətinə burada yaradılan müasir tədris şəraiti, tədqiqat mühiti, tələbə və məzunların uğurları barədə ətraflı məlumat verib. Sonra keçirilən görüşdə Elmar Qasımov Çin Neft Universiteti ilə BANM arasında əməkdaşlığa toxunaraq bildirib ki, 2018-ci ildən etibarən həyata keçirilən bu əməkdaşlıq çox uğurludur və böyük perspektivləri var. Rektor xatırladıb ki, BANM-in tələbələri Çin Neft Universitetinin təşkil etdiyi beynəlxalq yarışlarda uğurları ilə fərqlənib, mükafatlara layiq görülüb, həmçinin BANM-in 5 məzunu Çin Neft Universitetinin müxtəlif ixtisaslarında magistratura səviyyəsində təhsil alıb.
Elmar Qasımov BANM ilə Çin şirkətləri və universitetləri arasındakı əməkdaşlıqdan da bəhs edərək qeyd edib ki, Çinin aparıcı İT şirkəti olan “Huawei” ilə BANM arasında uğurlu əməkdaşlıq mövcuddur: “2019-cu ildən başlayan əməkdaşlıq çərçivəsində şirkət tədris və tədqiqat məqsədləri ilə istifadə oluna bilən laboratoriya avadanlıqlarını BANM-ə hədiyyə edib.Tələbələrimiz şirkətin təşkil etdiyi bir sıra yarışlarda da uğurları ilə daim seçilib, qalib olaraq sertifikat və hədiyyələrə layiq görülüblər. Bundan başqa, bu tədris ilində Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasında (magistratura səviyyəsində) hökumətlərarası təqaüd proqramı əsasında təhsil almaq üçün 3 çinli tələbə Ali Məktəbimizə qəbul olunub. Bu, BANM üçün ilk belə təcrübədir və inanırıq ki, Ali Məktəbin gündən-günə artan nüfuzu gələcəkdə daha çox sayda Çin vətəndaşının müxtəlif ixtisaslarda təhsil almasına imkan verəcək. Bir sözlə, BANM-də çinli tələbələrin sayının artmasında maraqlıyıq”.
Çin Neft Universitetinin rektoru professor Çen Feng Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirərək əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi imkanlarından danışıb. Bildirib ki, pandemiya bitəndən sonra ilk xarici səfərini məhz Azərbaycana, Bakı Ali Neft Məktəbinə edib. Rektor Ali Məktəbin qısa müddətdə sürətli inkişaf yolu keçdiyini xüsusi vurğulayıb. O, BANM-in gələcəyinin parlaq olduğuna əminliyini bildirib.
Daha sonra görüş geniş tərkibdə davam etdirilib. Çin Neft Universiteti ilə bağlı təqdimat olub. Qeyd edilib ki, bu universitetdə də tədris istehsalatla sıx əlaqədə həyata keçirilir.
Çen Feng bəyan edib ki, 1953-cü ildə yaradılan Çinin ilk Neft Universitetinin bu il 70 yaşı tamam olur. O, bu münasibətlə Pekində keçiriləcək yubiley tədbirinə Elmar Qasımovu da dəvət edib. BANM-in rektoru isə bu dəvəti böyük məmnuniyyətlə qəbul edib. Çinli rektor Dünya Enerji Universitetləri Şəbəkəsinin fəaliyyətində aktiv olmağı, qarşılıqlı mübadilə proqramlarının həyata keçirilməsi üçün mexanizmin hazırlanması, tələbələrin elmi-tədqiqat layihələrinin dəstəklənməsini, ölkəsində keçirilən 700-ə yaxın universitetin qatıldığı karbon neytrallaşması ilə əlaqədar yarışda Bakı Ali Neft Məktəbinin iştirakını təklif edib.
Sonda Çin Neft Universitetinin rektoru Çen Fengə Bakı Ali Neft Məktəbinin “Fəxri qonaq“ plaketi təqdim olunub.

Rector of China University of Petroleum visits Baku Higher Oil School
The delegation headed by Rector of the China University of Petroleum, Prof. Chen Feng has visited the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
First, a tour of the university campus was organized for the delegation. During the tour, BHOS Rector Elmar Gasimov gave the guests detailed information about the modern learning conditions and research environment created at the university, as well as about the achievements of students and graduates of Baku Higher Oil School.
At the subsequent meeting, Elmar Gasimov spoke about the cooperation between the China University of Petroleum and BHOS, noting that “this cooperation, carried out since 2018, is very successful and has great prospects.” The rector reminded that BHOS students distinguished themselves at international competitions organized by the China University of Petroleum and were awarded prizes, and that five BHOS graduates studied at the China University of Petroleum for master’s degrees in various specialties.
Speaking about Baku Higher Oil School’s cooperation with Chinese companies and universities, Elmar Gasimov noted that successful cooperation has been established between the leading Chinese IT company Huawei and BHOS.
“As part of the cooperation that began in 2019, the company donated laboratory equipment to BHOS that can be used for teaching and research purposes. Our students excelled in a number of competitions organized by the company and were awarded certificates and gifts as winners. In addition, this academic year, within the framework of the Interstate Scholarship Program, three Chinese students were enrolled in the master's program in Oil and Gas Business at Baku Higher Oil School. This is the first such experience for BHOS, and we believe that the reputation of Baku Higher Oil School, which is growing day by day, will allow more Chinese citizens to study at this university in the future. In short, we are interested in increasing the number of Chinese students at BHOS,” he said.
Rector of the China University of Petroleum, Prof. Chen Feng highly praised the conditions created at Baku Higher Oil School. Speaking about the opportunities for developing cooperation, the professor noted that Baku Higher Oil School was the first foreign university he visited after the end of the pandemic. The rector emphasized that the university headed by him had gone through the path of rapid development within a short span of time. Chen Feng expressed confidence in the bright future of Baku Higher Oil School.
Then the meeting continued in an expanded format. A presentation was made about the China University of Petroleum. It was noted that education at this university is carried out in close connection with production. Chen Feng announced that “China's first University of Petroleum, founded in 1953, is turning 70 this year.” On this occasion, he invited Elmar Gasimov to the anniversary event, which will take place in Beijing. The BHOS Rector accepted this invitation with great pleasure.
The Chinese rector proposed to take an active part in the activities of the Worldwide Energy Universities Network, develop a mechanism for implementing mutual exchange programs, support student research projects, and ensure the participation of Baku Higher Oil School in the carbon neutralization competition, in which about 700 universities of the country participate.
At the end of the meeting, Rector of the China University of Petroleum Chen Feng was presented with a plaque 'Guest of Honor' of Baku Higher Oil School.