BANM-də Əcnəbi Tələbə Gənclərin 2-ci ümumrespublika forumu keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 17 noyabr “Beynəlxalq Tələbə Günü” münasibətilə “Azərbaycanda Əcnəbi Tələbə Gənclərin 2-ci ümumrespublika forumu” keçirilib. Tədbir Bakı Beynəlxalq Tələbə Klubunun (BBTK) təşkilatçılığı və Azərbaycan Gənclər Fondunun (AGF) maliyyə dəstəyi ilə təşkil olunub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İctimai-siyasi məsələlər şöbəsinin gənclər təşkilatları ilə iş sektorunun müdiri Vüsal Quliyev, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev, millət vəkili Fuad Muradov, Bakı şəhər Gənclər və İdman Baş İdarəsinin rəisi Raqif Abbasov, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqının (ATGTİ) sədri Şahin İsmayilov, Azərbaycandakı müxtəlif səfirliklərin nümayəndələri, gənclər təşkilatlarının təmsilçiləri, ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, o cümlədən müxtəlif ali təhsil müəssisələrində təhsil alan əcnəbi tələbələr iştirak edirdilər.
Tədbiri giriş sözü ilə açan BBTK-nın sədri Aysəba Umutlu 2011-ci ildə keçirilən 1-ci forumdan ötən dövr ərzində BBTK-nın uğurlu və yadda qalan layihələrindən danışaraq forumun təşkilində Bakı Ali Neft Məktəbinin rəhbərliyinin dəstəyini xüsusi qeyd edib. Forumun əsas məqsədi ölkəmizdə təhsil alan əcnəbi gəncləri bir araya gətirmək, onlara özünü ifadə etmək imkanı vermək, layihənin icrası zamanı əcnəbi tələbələrin problemlərinin araşdırılması və maraq dairələrini öyrənmək, azərbaycanlı tələbələrlə əcnəbi tələbələr arasında ünsiyyətin möhkəmlənməsinə xidmət edən tədbirləri təşkil etməkdir. Bu gün Azərbaycanda 58 ölkənin 5 minə yaxın vətəndaşı təhsil alır. Əgər I forumda 18 ölkədən 200-ə yaxın tələbə iştirtak edirdisə, bu gün həm ölkələrin, həm də iştirakçıların sayı xeyli artıb. Beləliklə, bu gün 2-ci forumda 25 ölkədən 300-dən çox tələbə iştirak edir.
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov tədbir iştirakçılarını salamlayaraq, müxtəlif ölkələri təmsil edən tələbə gənclərin BANM-də bir araya gəlməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirdi. Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin hər zaman dünyadakı kadr hazırlığına öz töhfələrini verdiyini deyən rektor E.Qasımov Ümummilli lider Heydər Əliyevin bu sahədə hələ keçən əsrin 70-ci illərində böyük işlər apardığını diqqətə çatdırdı. Elmar Qasımov Azərbaycanda həmin dövrdə təhsil alan əcnəbi tələbələrin daha sonra öz ölkələrində yüksək vəzifələr tutduğunu xatırlatdı. Rektor çıxışında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin bu gün bu işləri uğurla davam etdirdiyini vurğuladı. Elmar Qasımov əcnəbi tələbələrə Azərbaycanın onların ikinci Vətəni olduğunu dedi. O, forumun işinə uğurlar arzuladı.
Azərbaycan Respublikası Gənclər və İdman nazirinin müavini İntiqam Babayev forumun təşkilatçılarına təşəkkür edərək, belə əlamətdar tədbirin keçirilməsində verdiyi dəstəyə görə BANM-in rektoruna minnətdarlığını bildirdi. O, həyatının bir neçə ilini Azərbaycanla bağlayan, təhsil əldə edərək, peşəkar kadrlar kimi yetişərək formalaşan əcnəbi tələbələrin Azərbaycan tarixini və mədəniyyətini öyrənmələrini və öz ölkələrinə döndükdən sonra təbliğ etmələrini tövsiyə etdi. O, forumun işində uğurlar arzulayaraq, forum iştirakçılarını təbrik etdi.
“Təklif bizdən, dəstək sizdən” devizi altında keçirilən forumda Bakıda təhsil alan əcnəbi tələbələr daha çox Beynəlxalq Gənclər Mərkəzinin yaradılması, onlar üçün heç olmasa bir yataqxana binasının olması, bəzi tələbələrə dərsdən sonra qısamüddətli işləmək imkanının verilməsi, yaradıcı və istedadlı tələbələr üçün sərgilərin, eləcə də Azərbaycanı daha yaxından tanımaq məqsədi ilə xüsusi turların təşkil edilməsi kimi təkliflərlə çıxış ediblər. Səslənən təklif və fikirlər ətrafında gedən müzakirələrdən sonra əcnəbi tələbələrin sualları cavablandırılıb. Tədbirdə Azərbaycan mədəniyyətinə yüksək qiymət verən əcnəbi tələbələrin ifasında səslənən mahnı və rəqslər forumun gedişinə bir az da rəng qatıb.
Sonda təhsildə əldə etdiyi uğurlara, BBTK ilə sıx əməkdaşlığa, universitetlərin ictimai həyatında fərqləndiyinə görə bir qrup tələbəyə BBTK-nın xüsusi diplomu, eləcə də hədiyyələri təqdim olunub. Eyni zamanda, Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov forumda ən yaxşı çıxış edən əcnəbi tələbələrin bir qrupunu mükafatlandırıb.

Second National Forum of Foreign Students at BHOS
BHOS hosted the Second National Forum of Foreign Students on November 17 on the occasion of the International Students Day. The event was organized by Baku International Students Club with the financial support of Azerbaijan Youth Foundation.
Deputy Minister of Youth and Sports Intigam Babayev, Head of Youth Sector of Social and Political Department at the Presidential Administration Vusal Guliyev, Executive Director of Azerbaijan Youth Foundation Farhad Hajiyev, Member of Parliament Fuad Muradov, Head of Baku Youth and Sports Department Ragif Abbasov, Chairmain of Azerbaijan Youth and Students Union Shahin Ismayilov, representatives of embassies, youth organizations and higher schools, as well as foreign students studying at various higher educational institutions of Azerbaijan joined the meeting.
Welcoming the attendees Ayseba Umutlu, the Chairperson of Baku International Students Club spoke about the remarkable projects that had been realized since 2011 when the first forum was held and appreciated the support rendered by BHOS management to organization of the forum. “The forum mainly aims at bringing together foreign students studying in Azerbaijan, giving them the opportunity to express themselves. It also aims at studying the challenges faced by foreign students during the project implementation and their interests, as well as organization of events which would help to strengthen communication between Azerbaijani and foreign students. Today, about five thousand students representing 58 countries study in Azerbaijan. While the number of participants of the First Forum constituted about 200 students from 18 countries, today we are hosting over 300 students from 25 countries”, Ms. Umutlu said.
Welcoming the participants BHOS Rector Elmar Gasimov underlined the importance of gathering of students representing diverse world countries at BHOS.
“Stressing that Azerbaijan always contributed in educating international level specialists Mr. Gasimov spoke about outstanding activities in this direction initiated in the 1970s by the National Leader Haydar Aliyev. BHOS Rector mentioned that some persons who used to study in Azerbaijan later on occupied high positions in their countries. He also drew attention of the participants to the fact that this policy was successfully pursued now by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. “Azerbaijan turned to be the second home country for foreign students” Elmar Gasimov said.
Deputy Minister of Youth and Sports Intigam Babayev thanked the Forum organizers and highly appreciated BHOS Rector’s support to convening this meeting. He recommended foreign students to share their knowledge about the history and culture of Azerbaijan gained during their studies here once they return to their home countries. I. Babayev wished every success to the Forum participants.
Vusal Guliyev, the Head of Youth Sector of Social and Political Department at the Presidential Administration also extended his best wishes to the Forum participants hoping this kind of meetings would be organized in future systematically.
The participants of the Forum with the motto “We propose, you support” generally focused on the necessity of creation of the International Youth Centers, availability of more dormitories for foreign students, the possibility of short-term jobs, organization of exhibitions for creative and talented students and special tours in order to more closely familiarize foreign students with Azerbaijan. The Forum continued with students performances on Azerbaijani national songs and dances.
In conclusion, special certificates of Baku International Students Club and gifts were presented to students who were particularly distinguished for close cooperation with Baku International Students Club and active involvement in social life. At the same time, BHOS Rector Elmar Gasimov also awarded the students distinguished at the Forum.