Meksikanın Azərbaycandakı səfiri SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində
Meksika Birləşmiş Ştatlarının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Mariya Viktoriya Romero Kabalyero SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olub. Rektor Elmar Qasımov öncə Bakı Ali Neft Məktəbinin kampusunu gəzən səfirə Ali Məktəb haqqında ətraflı məlumat verib.
Təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyinə toxunan rektor qeyd edib ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunları SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, eyni zamanda transmilli şirkətlərdə çalışırlar. Bu il ölkə üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 102 nəfərdən 31-i Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsidir.
Elmar Qasımov səfirə Meksikadakı ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığın yaradılması üçün dəstək göstərilməsini təklif edib. Səfir BANM ilə ölkəsinin ali təhsil müəssisələri arasında əməkdaşlığın perspektiv inkişafından bəhs edib. O, hər iki ölkə arasında təhsil əlaqələrinin genişlənməsinin vacibliyinə toxunub. Səfir Meksika Neft İnstitutu (Mexican İnstitute of Petroleum) ilə BANM arasında əməkdaşlığın qurulmasının mümkün perspektivlərini vurğulayıb. Elmar Qasımov, həmçinin səfirə Bakı Ali Neft Məktəbində master-klas keçməyi təklif edib. Səfir bu təklifi məmnuniyyətlə qəbul edib.
Görüşdə, o cümlədən birgə gələcək əməkdaşlıq, tələbələrin və professor-müəlim heyətinin mübadiləsi müzakirə olunub. Ən qısa vaxtda real işlərə başlanmasına qərar verilib. Meksikalı diplomat Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.

Ambassador of Mexico to Azerbaijan visits Baku Higher Oil School of SOCAR
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Mexican States to the Republic of Azerbaijan, Maria Victoria Romero Caballero, has visited the Baku Higher Oil School of SOCAR (BHOS).
The ambassador first toured the campus of Baku Higher Oil School.
During the tour, BHOS Rector Elmar Gasimov informed the guest in detail about the university. Speaking on the importance of cooperation in the field of education, the rector noted that BHOS graduates work in various national and transnational industrial companies, including SOCAR’s enterprises. He emphasized that 31 out of 102 young people who were awarded the Presidential Scholarship in the country this year were students of Baku Higher Oil School. Elmar Gasimov offered the ambassador support in establishing cooperation with higher education institutions in Mexico.
Maria Victoria Romero Caballero spoke about the prospects for development of cooperation between BHOS and Mexican universities. She touched on the importance of expanding educational relations between the two countries. The ambassador emphasized the possibility of establishing cooperation between the Mexican Institute of Petroleum and Baku Higher Oil School.
Elmar Gasimov offered Maria Victoria Romero Caballero to hold a master class at the university. The ambassador gladly accepted this offer.
Elmar Gasimov and Maria Victoria Romero Caballero also discussed future joint cooperation, including in the implementation of students and teachers’ exchange programs. It was decided to start concrete work as soon as possible. The Mexican diplomat highly appreciated the conditions created at Baku Higher Oil School.