Respublika İnformatika olimpiadası SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilib
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə İnformatika üzrə Respublika Fənn Olimpiadasının yarımfinal turu keçirilib.
Olimpiada iştirakçıları ilə görüşdə şagirdlərə uğurlar arzulayan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov belə mühüm yarışmaya ev sahibliyi etməkdən məmnunluq hissi duyduğunu deyib. Bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi hər zaman olimpiadalara dəstək verməyə hazırdır. Elmar Qasımov elə olimpiadaçıların sayına görə Bakı Ali Neft Məktəbinin ölkədə birinci olduğunu diqqətə çatdırıb. Rektor deyib ki, Ali Məktəb Prezident təqaüdçülərinin sayına görə də birinci yerdədir. Bu tədris ilində ölkə üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 102 tələbədən 31-i BANM tələbəsi olub. Rektor Ali Məktəbin uğurlu tələbələrindən biri olan İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının tələbəsi Roman Tolstoşeyevi kürsüyə dəvət edib. O, gələcəyin tələbələri ilə öz təcrübəsini bölüşüb.
Elm və Təhsil Nazirliyinin sektor müdiri Fuad Qarayev olimpiada hərəkatının istedadların aşkarlanması və inkişafında kifayət qədər böyük platforma olduğunu qeyd edib. O, hər ötən il informatikaya marağın artdığını vurğulayıb, olimpiadaya qatılanların 40 faizinin bölgələrdən gələn şagirdlər olduğunu deyib.
Xatırladaq ki, cari tədris ilində İnformatika fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadalarında rekord sayda şagird iştirak edib. Onlardan 8-ci sinif üzrə 185 nəfər, 9-cu sinif üzrə 161 nəfər, 10-cu sinif üzrə 100 nəfər, 11-ci sinif üzrə 85 nəfər Respublika mərhələsinin yarımfinal turunda iştirak haqqı qazanıb.

Baku Higher Oil School of SOCAR hosts Republican Olympiad in Informatics
Baku Higher Oil School of SOCAR has hosted the semi-finals of the Republican Subject Olympiad in Informatics, jointly organized by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Institute of Education of the Republic of Azerbaijan.
At the meeting with the participants of the Olympiad, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov wished success to the high school students and expressed satisfaction that such an important competition was taking place at BHOS. He said that Baku Higher Oil School is always ready to support Olympiads. The rector noted that BHOS ranks first in the country in terms of the number of Olympiad participants.
“The university is also a leader in the country in terms of the number of Presidential Scholars. 31 out of 102 students who were awarded the Presidential Scholarship in the country this academic year were BHOS students,” he added.
The rector invited Roman Tolstosheyev, one of the successful BHOS students who major in Information Security, to the podium. Roman shared his experience with the future university students.
Head of the Sector of the Ministry of Science and Education Fuad Garayev noted that the Olympic movement is a fairly large platform for identifying and developing talents. He stressed that interest in computer science is growing every year. Fuad Garayev also noted that 40 percent of the participants in the Olympiad are high school students from the regions.
It should be noted that this academic year, a record number of high school students took part in the Republican Subject Olympiads in Informatics. Of these, 185 students of the 8th grade, 161 students of the 9th grade, 100 students of the 10th grade and 85 students of the 11th grade won the right to participate in the semi-final round of the Republican stage.