SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində 20 Yanvar şəhidləri anılıb
SOCAR-ın Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 20 Yanvar faciəsinin 33-cü ildönümünə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbirdən öncə Ali Məktəbin kollektivi Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib, şəhidlərin məzarları üstünə gül dəstələri düzüblər.
BANM-in kampusunda keçirilən tədbirdə əvvəlcə faciə qurbanlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirin açılışında Bakı Ali Neft Məktəbinin prorektoru Oqtay Rzayev çıxış edərək 1990-cı il yanvar ayının 19-dan 20-nə keçən gecə baş vermiş qanlı faciədən, 20 Yanvar hadisələrinin müstəqillik uğrunda mübarizədə oynadığı roldan bəhs edib. O qeyd edib ki, bu hadisə Azərbaycan xalqının mübarizliyinin, məğrurluğunun göstəricisi, qəhrəmanlıq salnaməsidir. BANM-in prorektoru xalqımıza qarşı törədilən bu hadisənin Azərbaycan xalqının qan yaddaşı olduğunu, ölkənin müstəqilliyi, suverenliyi, azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş şəhidlərin adlarının əbədi olaraq tariximizə və xalqımızın yaddaşına həkk edildiyini bildirib.
Tədbirdə çıxış edən 20 Yanvar İctimai Birliyinin Xətai rayon təşkilatının sədri Şakir Azadəliyev hadisənin şahidi kimi həmin gün yaşadıqlarından danışıb. O qeyd edib ki, 20 Yanvar Azərbaycan xalqının qəhrəmanlığını nümayiş etdirdiyi gündür və bu hadisələr Azərbaycan xalqının müstəqillik uğrunda mübarizə əzmini qıra bilmədi, Sovet ordusunun törətdiyi bu qanlı cinayət SSRİ-nin süqutunu daha da sürətləndirdi. Bununla Azərbaycanda müstəqillik hərəkatı daha geniş vüsət aldı.
20 Yanvar əlili Sahib Əlizadə həmin gecə baş verən hadisələrdən danışıb, xatirələrini bölüşüb. O qeyd edib ki, 20 Yanvar hadisələri milli birlik və əzmkarlıq salnaməsidir, Azərbaycan xalqı Sovet qoşunlarına qarşı əsl birlik, qəhrəmanlıq nümayiş etdirdi. 20 Yanvar əlili gənclərə səslənərək xalqımızın başına gətirilən faciələri unutmamağı, tariximizi dərindən öyrənməyi tövsiyə edib.

A commemorative event dedicated to the 33rd anniversary of the January 20 tragedy has been held at Baku Higher Oil School (BHOS).
Before the event, the staff of the university visited the Alley of Martyrs and laid flowers on the graves of the January 20 victims.
At the event held on the BHOS campus, first, the memory of the victims of the tragedy was commemorated with a minute of silence, and the National Anthem was played.
Opening the event, BHOS Vice-Rector Oktay Rzayev spoke about the bloody events that took place on the night of January 19-20, 1990, and the role these tragic events played in the struggle for independence. He stressed that these events testify to the heroic struggle of the proud Azerbaijani people.
“It was a bloody massacre perpetrated against the Azerbaijani people. The names of the martyrs who sacrificed their lives for the independence, sovereignty, and freedom of our country are forever engraved in our history and the memory of our people”.
Shakir Azadeliyev, chairman of the Khatai District Organization of the January 20 Public Union, spoke about what he experienced that day as a witness of the tragedy. He said that January 20 was the day when the Azerbaijani people demonstrated their heroism and these events could not break the determination of the Azerbaijani people to fight for independence.
“This bloody crime committed by the Soviet army accelerated the fall of the USSR. As a result of this tragedy, the independence movement in Azerbaijan gained a wider scope.
Sahib Alizade, who was disabled in the 20 January massacre, spoke about the events that took place that night and shared his memories. He said that the events of January 20 are a chronicle of national unity and perseverance.
“The people of Azerbaijan united in their heroic struggle against the Soviet troops. Young people must not forget the tragedies that happened to our people, and they should study our history in depth.”