SPE International-ın prezidenti BANM-də olub
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) “SPE International”-ın (Neft Mühəndisləri Cəmiyyəti) prezidenti Neytan Miihanın tələbələrlə görüşü keçirilib. Görüşdə BANM-in rektoru Elmar Qasımov, professor müəllim heyəti və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonağı salamlayaraq onu Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Rektor E.Qasımov qonağa BANM-in yaranma tarixi, məqsədləri, fəaliyyət istiqamətləri, transmilli şirkətlərlə qurulan əməkdaşlıq və yeni istifadəyə veriləcək kampus haqqında ətraflı məlumat verib. E.Qasımov, həmçinin, tədrislə yanaşı tələbələr üçün istehsalat təcrübəsinin təşkilindəki müxtəlif beynəlxalq şirkətlərinin rolundan bəhs edib. Rektor BANM-in bir sıra tələbələrinin SPE-dəki fəaliyyətindən söz açıb və Ali Məktəbin 47 nəfər tələbələsinin 4-6 noyabr tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Neft Mühəndisləri Cəmiyyəti (NMC) İllik Texniki Konfransınin işində yaxından iştirak edəcəyini qeyd edib. O, həmçinin, gələcəkdə SPE-nin zəngin kitabxana resurslarının Ali Məktəbin tələbələrin istifadəsinə veriləcəyini bildirib. E.Qasımov gənc mühəndis tələbələrin belə peşəkar mütəxəssislərlə səmərəli görüşün təşkil olunmasını onların gələcək karyerası üçün faydalı təcrübə olduğunu və dünya görüşlərinin artmasına səbəb olduğunu vurğulayıb.
Öz növbəsində SPE International”-ın prezidenti Neytan Miihan çıxış edərək Azərbaycanın ən nüfuzlu Ali Məktəbində olmasından və ölkənin ən intellektual gəncliyi ilə görüşməkdən məmnunluq hissi keçirdiyini bildirib. O, SPE-nin müasir biliklərin cəmiyyətdə yayılmasında rolu, onun fəaliyyətinin əsas istiqamətləri, sənaye müəssisələri, elm və təhsil mərkəzləri ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin yaratdığı imkanlar və neft-qaz sənayesində həyata keçirilən innovasiyalar haqqında tələbələrə ətraflı məlumat verib. Həmçinin, Neytan Miihan hazırda Baker Hughes şirkətində Baş icra məsləhətçisi vəzifəsində çalışdığını tələbələrin diqqətinə çatdırıb və neft yataqlarının işlənməsi, ehtiyatların qiymətləndirilməsi, quyuların üfüqi analizi sahələrində 37 ildən artıq olan beynəlxalq təcrübəsindən bəhs edib. Həmçinin N.Miihan maraqlı təqdimatla çıxış edərək tələbələrlə öz həyat təcrübəsi ilə bölüşüb.
Sonra qonaq tələbələri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Sonda Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov “SPE International”-ın prezidenti Neytan Miihanı BANM-in “Fəxri qonaq” diplomu ilə təltif edib.

SPE International President visited BHOS
The meeting between SPE (Society of Petroleum Engineers) International President Dr. D. Nathan Meehan and BHOS students was held at BHOS. BHOS Rector Elmar Gasimov as well as BHOS professors, lecturers and students attended the meeting. In his welcoming speech BHOS Rector Elmar Gasimov said he was pleased to see Dr. D. Nathan Meehan at the higher school. Rector informed the guest about BHOS foundation history, missions and visions of the higher school and cooperation existed between BHOS and transnational companies. Mr. Gasimov also gave detailed information about BHOS new campus. He particularly stressed the role of international companies who offer internship opportunities for BHOS students which should supplement education process.
Rector said that 47 BHOS students would join SPE Annual Caspian Technical Conference and Exhibition to be held November 4-6, 2015 in Baku underlining activities of BHOS students within SPE. He also pointed out that in future BHOS students would have an access to SPE library sources. E. Gasimov expressed his confidence that the present meeting with such an experienced specialist would certainly be very beneficial for students’ future career contributing in the enriching their world outlook. Elmar Gasimov talked about the significance attached to implementation of international standards in education and training.
In his turn SPE International President Dr. D. Nathan Meehan emphasized how pleased he was of visiting the leading higher school of Azerbaijan and meeting with young intellectuals of Azerbaijan. The guest gave detailed information about SPE role in dissemination of contemporary knowledge, SPE missions, industrial centers, opportunities created for cooperation with scientific and educational centers and innovations carried out in the field of petroleum sector.
Mr. Meehan also said that currently he serves as Senior Executive Advisor to Baker Hughes’ executive management and that he has more than 37 years of global experience in reservoir engineering, reserve estimation, hydraulic fracturing and horizontal well expertise. In addition by making attractive presentation Mr. Meehan shared his life time experienced with the students.