Bakı Ali Neft Məktəbini təmsil edən futbol klubu finalda
Azərbaycan Tələbə Futbol Federasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən “Universitetlərarası mini-futbol çempionatı”nda ilk iki tura yekun vurulub. Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) təmsil edən komanda ilk oyunda Azərbaycan Dillər Universitetini (ADU) təmsil edən komandanı 9-4, ikinci oyunda isə Bakı Avrasiya Universitetini təmsil edən komandanı 5-1 hesabı ilə məğlub edərək, növbəti mərhələni böyük ölçüdə təmin edib.
BANM komandasının qrupdakı sonuncu oyunu dekabrın 10-da Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti təmsil edən komandaya qarşı olacaq.

The football club representing Baku Higher Oil School has reached the final!
The first two rounds of the Inter-University Mini-Football Championship, organized by the Azerbaijan Student Football Federation, have been concluded.
The team representing Baku Higher Oil School defeated the team representing Azerbaijan University of Languages by the score of 9 to 4 in the first game. The BHOS team also won the team representing Baku Eurasian University by the score of 5 to 1 in the second game. Thus, the team of Baku Higher Oil School has advanced to the next stage with a significant margin.
The last game of BHOS team in the group will take place on December 10. In this game, the team of Baku Higher Oil School will compete against the team of Azerbaijan State Pedagogical University.