Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Türk Standartları İnstitutunun (TSİ) prezidenti Sebahittin Korkmaz, TSİ-nin baş katibi Mehmet Bozdemir, TSİ-nin Azərbaycan üzrə təmsilçisi Selim Çelebi ilə BANM-in rəhbərliyi və professor-müəllim heyətinin görüşü keçirilib.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov qonaqları salamlayaraq onları Ali Məktəbdə görməkdən məmnunluğunu bildirib. O, BANM-in fəaliyyətində sağlamlıq, əməyin mühafizəsi və ətraf mühitin mühafizəsinin təmin edilməsi ilə yüksək keyfiyyət göstəricilərinə nail olmaq istiqamətində bütün tədbirlərin görüldüyünü deyib. Rektor İSO-nun üç modulu üzrə beynəlxalq sertifikata sahib olan Ali Məktəbdə bütün beynəlxalq standartların tətbiq edilməli olduğunu bildirib. O, BANM-in bu istiqamətdə TSİ-nin strukturları ilə əməkdaşlığının vacib olduğunu vurğulayaraq bunun inkişafa apardığını qeyd edib.
TSİ-nin prezidenti Sebahittin Korkmaz Azərbaycana ilk dəfə gəldiyini deyərək Bakıda və BANM-də olmasından məmnun olduğunu bildirib. O, BANM-in qısa müddətdə beynəlxalq standartların tətbiqinə dair uğurlu fəaliyyətini alqışlayıb və təmsil etdiyi qurumla BANM arasında olan əməkdaşlığın inkişaf etdiriləcəyindən əminliyini ifadə edib. İnformasiya təhlükəsizliyi ilə bağlı TSİ-nin təlimlərinin vacibliyini vurğulayan qonaq qarşılıqlı əməkdaşlığın hər iki qurum üçün faydalı olacağını deyib. O, bu əməkdaşlığın ikitərəfli münasibətlərin qurulmasına imkan verəcəyini bildirib.
Sonda qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb, suallar cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, BANM ilk və yeganə ali təhsil müəssisəsidir ki, İSO-nun üç modulu - ISO 9001 "Keyfiyyət İdarəetmə Sistemi", ISO 14001 "Ekologiya idarəetmə sistemi", OHSAS 18001 "Əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemi" üzrə beynəlxalq sertifikatlara sahib olub. 2014-cü ilin dekabrında TSİ-nin auditorları beynəlxalq standartların BANM-də tətbiqinə dair qiymətləndirmə tədbirləri həyata keçirərək BANM-in bütün struktur bölmələrində dünyada qəbul olunmuş ISO standartlarına uyğun olaraq keyfiyyətin təminatı, ekologiya, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası idarəetmə sistemlərinin tətbiq edildiyini təsdiqləyib.

The meeting between Sebahattin Korkmaz, President of Turkish Standards Institution (TSI), Mehmet Bozdemir, TSI Secretary General and Selim Chelebi, Head of TSI Azerbaijan office, as well as BHOS management, lecturers and professors was held at BHOS.
BHOS Rector Elmar Gasimov greeted the guests and expressed his contentment in seeing them. The Rector said that BHOS took all necessary measures to meet the requirements relating to occupational health and safety, as well as environmental protection. He also stressed that BHOS awarded three of the ISO certificates, applied all related international standards, while particularly emphasizing the importance of cooperation with TSI.
Pointing out that it was his first visit to Azerbaijan TSI President Sebahattin Korkmaz said he was pleased to visit BHOS. He emphasized successful activities implemented by BHOS for application of international standards within a short period of time and expressed his confidence that he would contribute in further development of cooperation between BHOS and TSI. Mr. Korkmaz also underlined the importance of information security emphasizing the significance of TSI trainings which could be offered in cooperation with BHOS. He stressed that this kind of cooperation would pave the way for broader bilateral relations.
The meeting continued with discussion of the issues of mutual interest.
It should be reminded that BHOS is the first and the only higher school in Azerbaijan awarded ISO 9001 (Quality Management System), ISO 14001 (Environmental Management System), and OHSAS18001 (Occupational Health and Safety Management System).
In December 2014, TSI auditors involved in assessment of the international standards application at BHOS confirmed that all BHOS departments implemented internationally recognized ISO standards on quality assurance, environmental management, and occupational health and safety management.