Bakı Ali Neft Məktəbində stolüstü tennis yarışı❗️
“Neftçi Mühəndislər Cəmiyyəti”nin Bakı Ali Neft Məktəbi (SPE BHOS) bölməsinin təşkil etdiyi “Neftçilər Günü”ə həsr edilmiş “TennisOil” adlı stolüstü tennis yarışı başa çatıb.
Yarışda qızlar arasında BANM məzunu Çiçək Bayramova I yer, oğlanlar arasında BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbələri Cahid İbrahimov I yer, Mirkazım Ağayev II yer və Xəzər Universitetinin Kimya mühəndisliyi ixtisasının 2- ci kurs tələbəsi Sübhan Əliyev III yerə layiq görülüb.
Qaliblər kubok, medal, sertifikat və müxtəlif hədiyyələrlə mükafatlandırılıblar.
Yarışın koordinatorları BANM-nin Neftçi Mühəndislər Cəmiyyətinin üzvləri Aydın Şirinov və Nəzrin Fətullalıdır. Keçirilməsinə və təşkilinə BANM-nin Bədən tərbiyəsi kafedrasının baş müəllimi İftixar Məhərrəmov dəstək göstərib.

The "TennisOil" table tennis competition dedicated to the Oilmen's Day has ended.
The competition was organized by Baku Higher Oil School’s Student Chapter of the international Society of Petroleum Engineers.
BHOS graduate Chicak Bayramova won the first place among girls in the table tennis completion.
Jahid Ibrahimov, a 4th-year student of the Chemical Engineering Department of BHOS, won the 1st place; Mirkazim Agayev, a 4th-year student of the Chemical Engineering Department of BHOS, took the 2nd place; and Subhan Aliyev, a 2nd-year student of the Chemical Engineering Department of Khazar University, took the 3rd place among boys.
The winners were awarded with cups, medals, certificates and various gifts.
The coordinators of the competition were Aydin Shirinov and Nazrin Fatulla, members of Baku Higher Oil School’s Student Chapter of the international Society of Petroleum Engineers.
Iftikhar Maharramov, a senior teacher at the Physical Culture and Sports Department of Baku Higher Oil School, provided support in organizing and conducting the competition.