Bakı Ali Neft Məktəbinin komandası yenidən NASA-da Azərbaycanı təmsil edəcək
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) komandası növbəti dəfə Azərbaycanı "NASA Human Exploration Rover Challenge" (NASA HERC 2023) müsabiqəsində təmsil etmək hüququ qazanıb.
Ümumilikdə 15 nəfərdən ibarət BANM-in ULVI komandası seçim turunu uğurla yekunlaşdırıb. Beləliklə, onlar müraciətlərinin ikinci ilində də Azərbaycanı növbəti dəfə təmsil etmək hüququ əldə ediblər.
Müsabiqədə Azərbaycanla yanaşı, ABŞ, Kanada, Sinqapur, Braziliya, Meksika, Dominikan Respublikası, Peru, Kolumbiya, Puerto-Riko, Hindistan və Boliviya kimi ölkələrdən ümumilikdə 61 komanda iştirak edəcək. BANM-in komandası yarışda Azərbaycanı təmsil edən yeganə komandadır.
ULVI komandasında təmsil olunurlar: Aygül Musayeva (komanda məsləhətçisi), Nihad Həbizadə (komanda lideri), Cavid İsayev, Anar Alızadə, Şəmistan Lətifov, Çingiz Məmmədov, Turan Səfərova, Fərid Qəhrəmanov, Leyla Osmanova, Əli İbrahimov,
Ağa Qurbanov, Rüstəm Qarayev, Nigar Abdullayeva, Aysu İsmayılova, Elmir Hacızadə.
”NASA Human Exploration Rover Challenge” hər il orta məktəb şagirdləri və universitet tələbələri üçün simulyasiya edilmiş Ay və Mars ərazisi üzərində insan gücü ilə işləyən, qatlana bilən nəqliyyat vasitələrinin dizaynı, qurulması və yarışının cəmləndiyi bir müsabiqədir. Ötən il də BANM tələbələri NASA HERC tarixində ilk dəfə Azərbaycanı finalda təmsil edərək sertifikatla təltif olunmuşdular.

Team of Baku Higher Oil School to again represent Azerbaijan at NASA
This year, the team of Baku Higher Oil School (BHOS) has again won the right to represent Azerbaijan in the NASA Human Exploration Rover Challenge (NASA HERC 2023).
The ULVI team of Baku Higher Oil School, consisting of 15 participants, successfully passed the qualifying round. Thus, they gained the right to represent Azerbaijan again in the second year of the application.
Besides Azerbaijan, 61 teams from such countries as the USA, Canada, Singapore, Brazil, Mexico, Dominican Republic, Peru, Colombia, Puerto Rico, India and Bolivia will take part in the competition.
The BHOS team is the only team representing Azerbaijan at the competition.
The ULVI team is represented by Aygul Musaeva (team consultant), Nihad Habizade (team leader), Javid Isaev, Anar Alizade, Shamistan Latifov, Chingiz Mammadov, Turan Safarova, Farid Gahramanov, Leyla Osmanova, Ali Ibrahimov, Agha Gurbanov, Rustam Garaev, Nigar Abdullayeva, Aysu Ismailova, Elmir Hajizade.
NASA Human Exploration Rover Challenge is an annual competition that challenges high school and university students to create a human-powered vehicle designed to traverse the simulated surface of the Moon or Mars and complete mission tasks along the way. Student teams design, build and test technologies that enable rovers to perform in a variety of environments.
Last year, BHOS students represented Azerbaijan in the final for the first time in the history of NASA HERC and were awarded a certificate.