Bakı Ali Neft Məktəbində Fövqəladə Hallar Nazirliyi təlim kursu keçirib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Bakı Regional Mərkəzi, Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) və BANM-in birgə təşkilatçılığı ilə Ali Məktəbin tələbələri və kollektivi üçün “Tələbələrin təhlükəsizliyi diqqət mərkəzində” adlı təlim kursu keçirilib. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Fövqəladə Hallar nazirinin müavini, general-leytenant Etibar Mirzəyev, SOCAR-ın vitse-prezidenti Xalik Məmmədov və FHN-nin Bakı Regional Mərkəzinin rəisi, general-mayor Kənan Aşurlu iştirak ediblər.
Nəzəri və praktik olmaqla iki hissədən ibarət keçirilən tədbir BANM-nin rəhbər və işçi heyəti başda olmaqla, FHN Bakı Regional Mərkəzinin əməkdaşları və rəhbər heyəti, nazirliyin digər 7 qurumunun, eləcə də Bakı şəhər Təcili təxirəsalınmaz tibbi yardım stansiyasının əməkdaşlarının, media nümayəndələrinin və tələbələrin iştirakı ilə baş tutub.
Tədbirin nəzəri hissəsini giriş nitqi ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, BANM-in, FHN-nin və ATGTİ-nın birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən təlim kursları tələbələrə fövqəladə hallar zamanı davranış qaydalarının aşılanmasında, baş verə biləcək hər hansı bir fövqəladə hadisənin qarşısının alınmasında və ya baş vermiş hadisə zamanı onun nəticələrinin aradan qaldırılmasında öz töhfəsini verəcək. Həmçinin rektor Elmar Qasımov təhlükəli hadisələr zamanı necə davranılmasında, hansı tədbirlərin görülməsinin öyrənilməsində və tədris saatlarında qəfildən baş verə biləcək hər hansı fövqəladə hadisə zamanı mühafizə və təhlükəsizlik qaydaları haqqında məlumatlı olmağın əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikasının FHN Bakı Regional Mərkəzinin rəisinin 1-ci müavini, polkovnik Elşən Əliyev təqdimatla çıxış edərək, tələbələrə və tədbir iştirakçılarına fövqəladə hallar, onların təsnifatı, xüsusiyyətləri, fövqəladə hal baş verdikdə insanların davranışı, məişətdə qaz cihazlarından istifadə zamanı və ətrafa zəhərli maddələr dağıldıqda təhlükəsizliyin təmin edilməsi və digər bu kimi məsələlərlə bağlı peşəkar səviyyədə qaneedici məlumat verib.
Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən tədbirin praktik hissəsi zamanı FHN-nin qurumları, Bakı şəhər təyinatlı digər xidmət və təşkilatların qüvvə və vasitələri, eləcə də BANM-nin müəllim və tələbələrinin iştirakı ilə, FHN qurumlarının fövqəladə hadisələr zamanı istifadə olunan xüsusi xilasetmə texnikası, alət və avadanlıqları təlimlərə cəlb olunaraq, taktiki-xüsusi təlim həyata keçirilib.
Hündür mərtəbələrdən xilasetmə, “işgüzar oyun” formatında təşkil edilmiş “partlayıcı qurğunun zərərsizləşdirilməsi”, “zəlzələ zamanı xilasetmə” və “yanğının söndürülməsi” əməliyyatları tələbələr tərəfindən böyük maraqla izlənilib və hərarətli alqışlarla qarşılanıb.
Tədbirin sonunda BANM-nin rektoru Elmar Qasımov tələbələr üçün keçirilən əhəmiyyətli təlimlərə görə təşkilatçılıqda dəstək göstərənlərə və tədbirdə iştirak edənlərə təşəkkürünü bildirib.

The Ministry of Emergency Situations organizes training at BHOS
Baku Regional Center of the Ministry of Emergency Situations of Azerbaijan Republic (MES) held the training session on Student Safety in Focus at Baku Higher Oil School (BHOS) for students and staff of the higher school with the support of Azerbaijan Student Youth Organizations Union (ASYOU). Etibar Mirzayev, Deputy Minister of Emergency Situations, Khalik Mammadov, SOCAR Vice-President and Kanan Ashurlu, MG, MES Baku Regional Center Director, attended the event.
The training including theoretical and practical sessions was attended by the managerial and teaching staff BHOS and Regional Center, as well as the representatives from seven MES departments and Emergency, media representatives and students.
Welcoming the participants of the session BHOS rector Elmar Gasimov expressed his hope that the training jointly organized by BHOS, MES and ASYOU would contribute to teaching the students all the necessary emergency response actions and help them prevent potential accidents or their consequences. He also emphasized the importance of being well-informed about the ways to respond to potential emergency and take protective and safety measures in case of any accidents.
Col. Elshan Aliyev, First Deputy Director of MES Baku Regional Center, made a presentation providing the attendees with detailed information about the emergency cases, their classification and characteristics, emergency response actions and safety measures to be taken when using domestic gas appliances or in case of toxic substances spillage, etc.
The practical part of the training included demonstration of special tactical measures taken by application of special-purpose rescue techniques and tools as well as the relevant equipment, with participation of the MES representatives and other special-purpose rescue forces and service providers.
Students demonstrated great interest in high staircase rescue, deactivation of explosion devices, earthquake related rescue and fire extinguishing simulation related to rescue operations.
At the end of the event Mr. Gasimov expressed his gratitude to the attendees and supporters for helping to organize such an important training session.