SOCAR-ın və 4SİM-in birgə təşkilatçılığı ilə “Enerji və Dördüncü Sənaye İnqilabı” mövzusunda keçirilən hakatonun açılış mərasiminə dair məlumat
2022-ci il sentyabrın 9-da Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) və Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) birgə təşkilatçılığı ilə “Enerji və Dördüncü Sənaye İnqilabı” mövzusunda təşkil olunan hakaton yarışının açılış mərasimi keçirilib.
“Enerji və əşyaların interneti”, “enerji və süni intellekt”, “enerji və rəqəmsal iqtisadiyyat” mövzuları üzrə keçirilən hakatonun məqsədi Azərbaycanda, xüsusilə Şərqi Zəngəzur və Qarabağ iqtisadi rayonlarında “yaşıl” və rəqəmsal enerji texnologiyalarının tətbiqi, bərpa olunan enerji resurslarından istifadənin genişləndirilməsi və enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi üçün innovativ ideyalara dəstək verilməsidir.
Açılış mərasimində çıxış edən BANM-ın rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin belə əhəmiyyətli tədbirə evsahibliyi etməsindən məmnunluğunu ifadə edib. Rektor hakatonun innovativ yanaşmaları ilə fərqlənən gənclərin istedadlarını, bilik və bacarıqlarını nümayiş etdirmələri baxımından önəmli olduğunu qeyd edib, iştirakçılara uğurlar arzulayıb.
SOCAR-ın vitse-prezidenti Zaur Qurbanov çıxışında Azərbaycanın, o cümlədən Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun zəngin bərpa olunan enerji potensialının mövcud olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərin “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi müasir inkişaf strategiyasının tərkib hissəsidir və hakaton da bu istiqamətdə qarşıya qoyulan vəzifələrin reallaşmasına dəstək vermək məqsədi daşıyır.
4SİM-in icraçı direktoru Tamerlan Tağıyev hakatonun keçirilməsinin rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və müasir tələblərə cavab verən yüksəkixtisaslı kadr hazırlığının gücləndirilməsi ilə ölkəmizdə innovasiya ekosisteminin inkişafına töhfə verəcəyini vurğulayıb.
Çıxışlardan sonra hakatonun şərtləri barədə məlumat təqdim olunub və yarışa start verilib.
Qeyd edək ki, 9-11 sentyabr tarixlərində keçiriləcək hakatonun qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi sentyabrın 17-də təşkil olunacaq.

Information on the opening ceremony of the ‘Energy and the Fourth Industrial Revolution’ Hackathon Competition jointly organized by SOCAR and 4SIM
On September 9, 2022, Baku Higher Oil School (BHOS) hosted an opening ceremony of the “Energy and the Fourth Industrial Revolution” Hackathon Competition, which was jointly organized by the State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) and the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM).
The competition covering the topics of "Energy and Internet of Things", "Energy and Artificial Intelligence", and "Energy and Digital Economy" aims at supporting innovative ideas regarding the application of green and digital energy technologies, the expansion of the use of renewable energy resources, and the strengthening of energy security in Azerbaijan, especially in the economic regions East Zangezur and Karabakh.
Speaking at the ceremony, BHOS Rector Elmar Gasimov expressed his satisfaction that Baku Higher Oil School was hosting such an important event.
Elmar Gasimov noted that the hackathon is important in terms of demonstrating the talents, knowledge and skills of young people with innovative ideas. The rector wished success to the participants.
Vice-President of SOCAR Zaur Gurbanov said in his speech that Azerbaijan, including Karabakh and East Zangezur, has a rich renewable energy potential. He noted that the transformation of territories freed from occupation into “green energy” zones is an integral part of the modern development strategy defined by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, and the hackathon aims to support the realization of the tasks set in this direction.
Executive Director of 4SIM Tamerlan Taghiyev emphasized that holding the hackathon will contribute to the development of the innovation ecosystem in our country through developing digital knowledge and skills and strengthening the training of highly qualified personnel meeting modern requirements.
After the speeches, information about the terms of the hackathon was presented and the competition started.