Bakı Ali Neft Məktəbinin prorektoruna Əməkdar elm xadimi fəxri adı verilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 9 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamı ilə digər təhsil işçiləri ilə bərabər, Bakı Ali Neft Məktəbinin prorektoru, professor Hümbətov Ramiz Topuş oğluna Azərbaycan elminin inkişafında və yüksək ixtisaslı kadrların hazırlanmasında xidmətlərinə görə "Əməkdar elm xadimi" fəxri adı verilib.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Hümbətov Ramiz Topuş oğlu 1967-ci ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunu (indiki ADNSU) bitirib. O, 1968-1971-ci illərdə Moskvada aspiranturada təhsil alıb. 1971-1984-cü illərdə Ümumittifaq “SUGEO” İnstitutunun Bakı filialında kiçik elmi işçi, böyük elmi işçi, bölmə müdiri və şöbə müdiri kimi çalışıb. O, 1984-2012-ci illərdə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Neft və Kimya İnstitutunda (indiki ADNSU) dosent, kafedra müdirinin elm üzrə müavini, professor, kafedra müdiri, elm və texnika işləri üzrə prorektor işləyib. 2012-ci ildən Bakı Ali Neft Məktəbinin Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru vəzifəsində çalışır.
Ramiz Hümbətov 1974-cü ildə namizədlik dissertasiyasını, 1994-cü ildə doktorluq dissertasiyasını müdafiə edib. R.Hümbətov 1977-ci ildə böyük elmi işçi, 1988-ci ildə dosent, 2000-ci ildə professor elmi adını qazanıb. O, 1977-ci ildə Azərbaycan komsomolunun elm və texnika sahəsində mükafatı laureatı olub. 1980-ci ildə “SSRİ ixtiraçısı” medalına, 2000-ci ildə isə “Tərəqqi” medalına layiq görülüb.

According to the order of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev, dated October 9, 2015, Prof. Ramiz Humbatov, Baku Higher Oil School Vice-Rector for Training, Science and International Relations, was awarded Meritorious Scientist honorary title for his outstanding service in development of science and training of highly qualified specialists.
It should be pointed out that Prof. Humbatov graduated from Azerbaijan Petroleum and Chemistry Institute named after M. Azizbeyov (currently, Azerbaijan State Petroleum and Industry University) in 1967. In 1968-1971, he was involved in post-graduate studies in Moscow, Russia. In 1971-1984 he worked as a junior fellow, senior fellow, head of section and head of department at Baku branch of "VODGEO" All-Union Institute. Between 1984-2012, Prof.Humbatov worked as Associate Professor, Deputy Chair of Department for Science, Professor, Head of Department, and Vice-Rector for Science and Engineering at Azerbaijan Petroleum and Chemistry Institute named after M.Azizbayov.
Since 2012, Prof. Humbatov has been working as the Vice-rector for Training, Science and International Relations of BHOS. He defended his PhD thesis in 1974 and his doctorate thesis in 1994. R. Humbatov was awarded the title of Senior Research Fellow in 1977, became Associate Professor in 1988 and Professor in 2000. In 1977, he became the winner of the prize of Azerbaijani YCL (Young Communist League) in science and technology. He was awarded the USSR’s Inventor Medal (1980) and the Medal of “Progress” (2000).