Məzun: “BANM məni bir şəxsiyyət olaraq formalaşdırdı”
Fidan Qədimalıyeva Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Kimya mühəndisliyi ixtisasının builki məzunlarındandır. O, BANM-ə 2017-ci ildə 672 balla daxil olub. Fidan BANM-in Kimya mühəndisliyi kafedrasında işə qəbul olub.
O, tələbəlik illərində aktivliyi ilə seçilib. BANM-in Tələbə Gənclər Təşkilatının fakültə sədri olub. Mühəndislik təhsili alan tələbələr üçün onlayn materialların hazırlanması və müxtəlif platformalarda yayımlanmasında fəal iştirak edib. Komandaların tərkibində müxtəlif startap layihələrinə qatılıb. Bakı Ali Neft Məktəbində hər il keçirilən Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların Elmi Konfranslarında iştirak edib, məqalələri çap olunub. “Neftin tərkibində olan kükürdün zeolit əsaslı katalizatorlarla təmizlənməsi” adlı elmi məqaləsi Konfransın “Kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” kateqoriyasında qaliblərdən olub. Fidan həm də “Technip Energies” və Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təşkil olunmuş MTTP layihəsinin qaliblərindəndir. SOCAR-ın müxtəlif müəssisələrində (Heydər Əliyev adına Neft Emalı Zavodu, Sumqayıtdakı Karbamid zavodu və Türkiyənin İzmir şəhərindəki “Petkim” neft-kimya kompleksi) təcrübə keçib.
Fidan bildirir ki, BANM ona yüksək keyfiyyətli təhsil, hər zaman məsləhət ala biləcəyi ziyalı müəllimlər və ən əsası motivasiya mənbələrindən biri olan dostlar qazandırıb: “Təhsil aldığım 5 il müddətində özümdə köklü dəyişikliklər hiss edirəm. BANM məni bir şəxsiyyət olaraq formalaşdırdı. Çətin vəziyyətlərdən çıxmağı, bəzən çətin olsa da, pozitiv qalmağı öyrətdi. Güclü rəqabət mühitində birliyin, dostluğun qalib gəldiyini öyrəndim”.
Fidan bildirir ki, BANM-də akademik fəaliyyətini davam etdirmək üçün yaradılan yüksək imkanlar burada çalışmağı seçmə səbəblərindən biridir: “Rəhbərlik tərəfindən yaradılmış nizam-intizam, şəffaflıq və səmimi ailə mühiti mənim burada çalışmağım üçün ideal şəraiti yaradır. Hər zaman örnək aldığım müəllimlərimlə birgə işləmək də bir motivasiya mənbəyidir. Hələ onlardan öyrənəcəyim çox şeylər var”.

Fidan Gadimaliyeva is one of this year's graduates of the Chemical Engineering Department of Baku Higher Oil School (BHOS). She entered BHOS in 2017 with 672 points. Fidan has landed a job at the Chemical Engineering Department of BHOS.
As a student, she was distinguished for her activate participation in the academic and social life of the university. Fidan was the chairperson of the Student Youth Organization of BHOS. She actively participated in the development of online materials for engineering students and publishing them on various platforms. Fidan participated in various startup projects as a team member. She took part in the Scientific Conferences of Students and Young Researchers held annually at Baku Higher Oil School, and her articles were published. Her scientific article titled “Refinement of sulfur contained in oil with zeolite-based catalysts” was one of the winners in the category “Sustainable development in chemical engineering” of the conference. Fidan is also one of the winners of the MTTP project launched by Technip Energies and the Heydar Aliyev Foundation. She undertook internship in various enterprises of SOCAR, including the Heydar Aliyev Oil Refinery, UAN Plant in Sumgayit, and Petkim Petrochemical Complex in Izmir, Turkey.
Fidan says that she acquired solid knowledge and skills at BHOS. “I could always ask the university teachers for advice and they gladly helped me. Most importantly, I acquired friends there who were one of the sources of motivation. Baku Higher Oil School changed me radically. It formed me as a person. The university taught me how to get out of difficult situations and stay positive even at very difficult times. I learned that unity and friendship win in a strong competitive environment. One of the reasons why I chose to work here is that the university offers great opportunities for continuing academic activities. The discipline, transparency and friendly family atmosphere created by the BHOS leadership provide ideal conditions for me to work here. Working together with my teachers, whom I have always taken as an example, is also a source of motivation. I still have many things to learn from them.”