Bakı Ali Neft Məktəbinin məzunu tam təqaüdlə Avropanın 4 universitetinə qəbul olunub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) məzunu Günel Hüseynli Avropanın nüfuzlu 6 ali təhsil müəssisəsinə magistraturaya qəbul olunub, onlardan 4-ü tam təqaüd proqramıdır. Həmin universitetlər və ölkələri təqdim edirik.
1. Erasmus Mundus təqaüdü ilə Kimyada İnnovasiya və Tənzimlənmə (ChIR) proqramı. Bu proqram çərçivəsində 2 il ərzində 3 ölkədə təhsil almaq mümkündür: Portuqaliyanın Alqarv Universiteti, İspaniyanın Barselona Universiteti və İtaliyanın Boloniya Universiteti
2. Erasmus Mundus təqaüdü ilə BioRef proqramı. Bu proqram çərçivəsində 2 il ərzində 3-4 ölkədə təhsil almaq mümkündür: Fransanın Lil Universiteti, İtaliyanın Bari Universiteti, Fransanın Troya Texnologiya Universiteti və Polşanın Tadeusz Kościuszko Texnologiya Universiteti
3. DAAD təqaüdü ilə Almaniyanın Fridrix Aleksandr Universiteti (FAU) (Təmiz Enerji Prosesləri ixtisası)
4. DAAD təqaüdü ilə Almaniyanın Hamburq Texniki Universiteti (Bioproses ve Kimya mühəndisliyi ixtisası)
5. İngiltərənin Mançester Universiteti (Kimya mühəndisliyi üzrə magistratura)
6. Avropanın nüfuzlu EİT İnnoEnerji Magistratura Məktəbi (Bərpaolunan enerji ixtisası və dayanıqlı enerji sistemləri üçün ekoloji yollar ixtisası)

BHOS student admitted to full scholarship programs at four European universities
Gunel Huseynli, a graduate of Baku Higher Oil School (BHOS), has been admitted to master degree programs at six prestigious European universities, four of which are full scholarship programs.
Given below are the names of these universities:
1. The Chemical Innovation and Regulation (ChIR) program with Erasmus Mundus scholarship. Within the framework of this program, it is possible to study in 3 countries for 2 years: the University of Algarve in Portugal, the University of Barcelona in Spain and the University of Bologna in Italy
2. The BioRef program with Erasmus Mundus scholarship. Within the framework of this program, it is possible to study in 3-4 countries for 2 years: the University of Lille in France, the University of Bari in Italy, the University of Technology of Troyes in France and the Tadeusz Kościuszko University of Technology in Poland
3. Friedrich-Alexander University (FAU) in Germany with a DAAD scholarship (specialization in Clean Energy Processes)
4. The Hamburg University of Technology (Germany) with a DAAD scholarship (specialization in Bioprocess and Chemical Engineering)
5. The University of Manchester in the UK (master program in Chemical Engineering)
6. Europe's prestigious EIT InnoEnergy Master School (specialization in Renewable Energy and Environomical Pathways for Sustainable Energy Systems)
Gunel has chosen to study at Friedrich Alexander University under the DAAD scholarship program.
It should be noted that in 2017, Gunel Huseynli was admitted to the Chemical Engineering Department of BHOS with 670 points.