Bakı Ali Neft Məktəbində Məzun Günü keçirilib
Tədbiri giriş sözü ilə açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov əlamətdar gün münasibətilə məzunları təbrik edərək onlara gələcək həyat və peşə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Rektor qeyd edib ki, yüksək bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi adını qazanmış, burada peşəkar kadr kimi yetişmiş tələbələrin məzun olmaları sevindirici haldır: “Bakı Ali Neft Məktəbi möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” çağırışının bariz nümunəsidir. Fəaliyyətə başladığı gündən Ali Məktəbimiz yüksəkixtisaslı, ingilisdilli peşəkar kadrlar hazırlamaq missiyasını uğurla yerinə yetirir. Bizim tələbə və məzunlarımız yüksək intellekt, bilik və bacarıqlara malik gənclərdir. Artıq bakalavr səviyyəsi üzrə altıncı, magistr səviyyəsi üzrə dördüncü məzun buraxılışını həyata keçiririk. Böyük qürur və fəxarət hissi ilə bildirirəm ki, Ali Məktəbimizin məzunları SOCAR-ın və ölkənin müxtəlif sənaye müəssisələrində, eyni zamanda transmilli şirkətlərdə çalışaraq iqtisadiyyatın, sənayenin inkişafına töhfələr verir, dünyanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsilini davam etdirir, nəhəng şirkətlərdə Azərbaycanı layiqincə təmsil edirlər. Təhsil aldıqları müddətdə uğurlar qazanaraq, peşəkar ingilisdilli kadrlar kimi yetişən daha bir qrupumuz – bakalavr və magistratura üzrə ümumilikdə 168 tələbə - təhsil dövrünü tamamlayaraq karyera və növbəti təhsil addımlarının təməlini qoyur. Əminəm ki, BANM-in builki məzunları da əvvəlki məzunların uğurlarını davam etdirəcək, Azərbaycanın intellektual əsgərləri olaraq ölkəmizi və Ali Məktəbimizi layiqincə təmsil edəcəklər”.
Rektor əlavə edib ki, artıq bu ilki məzunlar növbəti  təhsil pilləsi və karyera sahəsində ilk uğurlarını qazanıblar: “Ali Məktəbin bu ilki məzunlarından 31 nəfəri SOCAR-ın 8 müəssisəsində işə qəbul olub. Ölkəmizdə fəaliyyət göstərən xarici və yerli şirkətlərdə işə qəbul olan tələbələrin sayı 20-yə yaxındır. Məzunlarımızın diplom almadan işə qəbul olunmaları, nüfuzlu ali təhsil müəssisələrinə təqaüd qazanmaları Azərbaycan dövlətinin qayğısının, SOCAR-ın yaratdığı şəraitin və Ali Məktəbimizin fədakar professor-müəllim heyətinin əməyinin, tələbələrimizin zəhmətinin göstəricisidir. MBA proqramında təhsil alan tələbələrimizin 90%-i çalışır. Məzunlarımızdan təxminən 40 nəfəri təqaüd qazanaraq dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında təhsil alacaq. Bu məzunların 5 nəfəri ABŞ universitetlərinə tam təqaüdlə doktorantura pilləsinə qəbul olub, 10 nəfəri Almaniya universitetlərində təhsillərini davam etdirəcək. Almaniya universitetlərinə qəbul olan tələbələrimizin 7-si DAAD proqramının təqaüdünü qazanmış tələbələrdir”.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə məzunları təbrik edərək onlara uğurlar arzulayıb. O, tələbələrin BANM-də  peşəkar kadrlar kimi yetişdiyini və burada aldıqları bilik və bacarıqların həyatlarının növbəti mərhələsində böyük rol oynayacağını bildirib.
Məzunları təbrik edərək onlara uğurlar  arzulayan təhsil nazirinin müavini Firudin Qurbanov çıxışında bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi qısa müddət əvvəl fəaliyyətə başlamasına baxmayaraq ilk gündən uğurlar əldə edib, böyük nüfuz qazanıb. Nazir müavini BANM-in Fərqlənmə diplomu ilə bitirən  məzunların sayına görə də yüksək göstərici əldə edərək ölkə ali təhsil müəssisələri arasında seçildiyini qeyd edib.
Sonra Bakalavr məzunları adından Kimya mühəndisliyi ixtisasının məzunu Güllü Hüseynli, Magistratura məzunları adından MBA məzunu, Ali Məktəbin Karyera və Tələbələrlə İş şöbəsinin müdiri Emil Aslanlı, əcnəbi tələbələr adından Kimya mühəndisliyi üzrə magistratura məzunu, perulu tələbə Belka Asevedo Lozano çıxış edərək BANM-in məzunu olmaqdan böyük qürur hissi keçirdiklərini vurğulayıb və onların gənc mütəxəssis kimi yetişmələrində, bilik və bacarıqlarının formalaşmasında böyük əməyi olan Ali Məktəbin rəhbərliyinə, fədakar müəllimlərə təşəkkürlərini bildiriblər.
Məzun Günü diplomların təqdimolunma mərasimi ilə davam etdirilib. Rektor Elmar Qasımov vurğulayıb ki, BANM bütün məzunlara diplomları məhz Məzun Günündə təqdim etmək ənənəsinə bu il də sadiq qalır.
BANM-in Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə məzunu Jalə Məmmədova, Neft-qaz  mühəndisliyi ixtisası üzrə məzunu Kənan Məmmədov, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası üzrə məzunu Eyvaz Nəcəfli öz ixtisaslarının birincisi olublar. Magistratura pilləsi üzrə isə Taleh Həsənzadə  birinciliyi qazanıb. Onlar fəxri plaketlə təltif olunublar. Plaketlər Milli Məclisin Təbii ehtiyatlar, energetika və ekologiya komitəsinin sədri  Sadiq Qurbanov və BANM-in rektoru Elmar Qasımov tərəfindən təqdim edilib.
Daha sonra 2022-ci il məzun buraxılışı üzrə Ali Məktəbin birincisi olan Kimya mühəndisliyi ixtisasının tələbəsi Jalə Məmmədova adını rəmzi kötüyə həkk edib.
Tədbir əməkdar artist, tarzən Şəhriyar İmanov və ansamblının, həmçinin “Merry Band” qrupunun ifasında konsert proqramı ilə davam edib.
Məzun Gününün sonunda mantiya geyinmiş məzunların ənənəvi papaqatma mərasimi keçirilib.
Qeyd edək ki, 2021/2022-ci tədris ili üzrə Bakı Ali Neft Məktəbindən 107 bakalavr, 61 magistr məzun olur. Bakalavr səviyyəsi üzrə Neft-qaz mühəndisliyini 33, Kimya mühəndisliyini 42, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyini 32 nəfər, magistr səviyyəsi üzrə mühəndislik ixtisaslarını 13, MBA proqramını isə 48 tələbə bitirib.
Bu tədris ilində Fərqlənmə diplomu alan tələbələrin sayı 12 nəfərdir.
2021-2022-ci tədris ilində BANM-dən ümumilikdə 7 xarici ölkə vətəndaşı məzun olur. Onlar Kanada, Peru,  Nigeriya, Ruanda, Rusiya, Özbəkistan və Gürcüstan vətəndaşlarıdır. Bu tələbələrdən biri Azərbaycan Hökumətinin Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün ayırdığı qrant çərçivəsində (Peru), biri BANM-in ayırdığı təqaüd əsasında (Ruanda), biri (Çiçək Bayramova) SOCAR, digərləri isə öz hesablarına maliyyələşməklə təhsil almış xarici vətəndaşlardır.
Onlardan 1 nəfər Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisası üzrə, 1 nəfər  isə Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavriat səviyyəsinin, 3 nəfər MBA, 1 nəfər Kimya mühəndisliyi və 1 nəfər Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasları üzrə magistratura səviyyəsinin məzunlarıdır.

Baku Higher Oil School (BHOS) of SOCAR has held another Graduation Day.
Opening the event with a keynote speech, BHOS Rector Elmar Gasimov congratulated the graduates and wished them success in their future lives and professional activities.
“It is gratifying that young people who scored high in the entrance exams, became students of Baku Higher Oil School and acquired professional knowledge and skills here, have become graduates of our university. Baku Higher Oil School is a clear example of the successful implementation of President Ilham Aliyev’s policy on transforming oil capital into human capital. Since its foundation, our university has been successfully fulfilling its mission of training highly qualified English speaking specialists. Our students and graduates are highly intelligent young people with deep knowledge and practical skills. We are already holding the sixth graduation ceremony of undergraduate students and the fourth graduation ceremony of master's students. We are very proud that the graduates of our university contribute to the development of the country's economy and industry, working at various enterprises of SOCAR and other local and multinational companies, continue to study at prestigious universities in the world, and honorably represent Azerbaijan in large companies. Another group of our students - 168 bachelor's and master's degree graduates – has successfully completed their studies at the university, laying the foundation for a successful career and further education. I am sure that, as the intellectual soldiers of Azerbaijan, this year's BHOS graduates, like previous years’ graduates, will honorably represent our country and our university,” Elmar Gasimov said.
The rector added that this year's graduates have already achieved the first successes in their career and further education.
“31 of this year's BHOS graduates have been employed at 8 SOCAR enterprises. About 20 of our students work in foreign and local companies operating in our country. Thanks to the attention paid by the Azerbaijani state to education, the conditions created by SOCAR, the selfless work of BHOS professors and teachers, our students receive job offers even before they graduate and they are awarded scholarships from prestigious higher educational institutions. 90% of our MBA students are employed. About 40 of our graduates have been awarded scholarships to study at prestigious universities around the world. 5 of these graduates have been awarded full doctoral scholarships from US universities, and 10 will continue their studies at universities in Germany. 7 of our students who entered German universities have been awarded DAAD scholarships,” he said.
Speaking at the event, SOCAR First Vice President, Academician Khoshbakht Yusifzade congratulated the graduates and wished them success. He said that BHOS trains highly qualified specialists and that the knowledge and skills that students receive at this university play a big role in the next stage of their life.
In his speech, Deputy Minister of Education Firudin Gurbanov congratulated the graduates and wished them success. He said that despite the fact that Baku Higher Oil School is a relatively young university, it has gained a great reputation from the first days of its existence. The Deputy Minister emphasized that BHOS stands out among the country's higher educational institutions in terms of the number of graduates who have graduated with honors.
Then Gullu Huseynli, a bachelor's degree graduate of the Chemical Engineering Department, Emil Aslanli, a graduate of the MBA master's program and the head of the BHOS Career and Student Affairs Department, and Belka Acevedo Lozano, a graduate of the Chemical Engineering Department, spoke. In their speeches, they emphasized that they are very proud to be graduates of Baku Higher Oil School. Gullu Huseynli, Emil Aslanli and Belka Acevedo Lozano on behalf of all this year’s BHOS graduates expressed gratitude to the leadership and selfless teachers of the university, who have made a great contribution to their development as young professionals and the formation of their knowledge and skills.
The Graduation Day continued with the diploma presentation ceremony. Rector Elmar Gasimov stressed that BHOS remains true to the tradition of presenting diplomas to all graduates on the Graduation Day.
Zhalya Mammadova, a graduate of the Chemical Engineering Department, Kanan Mammadov, a graduate of the Petroleum Engineering Department and Eyvaz Najafli, a graduate of the Process Automation Engineering Department, were named the best students of the above departments. Taleh Hasanzade was named the best student among master students. They were awarded honorary plaques. The plaques were presented to these graduates by Chairman of the Committee for Natural Resources, Energy and Ecology Sadig Gurbanov and BHOS Rector Elmar Gasimov.
Then, the name of the student of the Chemical Engineering Department Zhalya Mammadova, the best BHOS graduate of 2022, was engraved on the symbolic stump.
The event continued with a concert program performed by the honored artist Shakhriyar Imanov and his ensemble and the Merry Band group.
The event ended with the traditional throwing of the graduation caps up in the air.
In the 2021/2022 academic year, 107 bachelors graduated from Baku Higher Oil School, including 33 students of the Petroleum Engineering Department, 42 students of the Chemical Engineering Department and 32 students of the Process Automation Engineering Department. In the same year, 61 masters graduated from BHOS, including 13 students of engineering master's programs and 48 students of the MBA program.
12 BHOS graduates received diplomas with honors this academic year.
In the 2021-2022 academic year, 7 citizens of foreign countries graduated from BHOS. These are citizens of Canada, Peru, Nigeria, Rwanda, Russia, Uzbekistan and Georgia. One of these students is a citizen of Peru, who studied under a grant allocated by the Azerbaijani government for citizens of the member states of the Non-Aligned Movement, one is a citizen of Rwanda, who was awarded a BHOS scholarship, one is a student (Chichek Bayramova), who was awarded a SOCAR scholarship. The rest of the foreign students studied at the university at their own expense.
One of them is a bachelor's degree graduate of the Process Automation Engineering Department, one is bachelor's degree graduate of the Chemical Engineering Department, three are master’s degree graduates of the MBA program and one is a master’s degree graduate of the Process Automation Engineering Department.