Blok imtahanlarında II qrup üzrə lider: “Bakı Ali Neft Məktəbində ölkənin ən yaxşıları təhsil alır”
Rəşad Niftəliyev blok imtahanlarında II qrup üzrə ən yüksək nəticə göstərən abituriyentdir. Blok imtahanlarında 394 bal, ümumilikdə isə 678 bal toplayaraq II qrupun 2-cisi olub. O, Türkiyə Dəyanət Vəqfi Bakı Türk Liseyinin məzunudur. Respublika Fənn Olimpiadalarında coğrafiya fənni üzrə Qızıl medala layiq görülüb.
Rəşad Niftəliyevin arzusu Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi olmaqdır: “Bakı Ali Neft Məktəbinin Biznesin idarə edilməsi ixtisasında təhsil almaq istəyirəm. Məktəbdə və tanıdığım insanlardan BANM haqqında çox eşidirdim. Hər zaman bu Ali Məktəbin nüfuzu, uğurları haqqında məlumatlar qarşıma çıxırdı. BANM-i bitirən məzunlar çox uğurlu olurlar. Burada ölkənin ən yaxşıları təhsil alır. Bura daxil olmaq üçün çox çalışırdım, elə günlər olurdu ki, istirahət etmirdim. Yüksək bal toplamaq istəyən şagirdlərə məsləhətim odur ki, mövzuları dərindən öyrənsinlər və çox çalışsınlar”.

The leader in the second group block exams: ‘The best students in the country study at Baku Higher Oil School’
Rashad Niftaliyev is one of the prospective university students who have achieved the best results in the second group block exams. Having scored 394 points in the block exams and 678 points in total, he became the 2nd in the second group.
Rashad Niftaliyev is a graduate of Baku Turkish lyceum of Turkish Dayanat Foundation.
He was awarded a gold medal on the Geography Subject at the Republican Science Olympiads.
Rashad Niftaliyev's dream is to become a student of Baku Higher Oil School.
"I want to learn Business Administration at Baku Higher Oil School. I have heard a lot about BHOS at school and from people I know. Judging by the information I have received about BHOS, it is a very prestigious and successful university. BHOS graduates build very successful careers. The best students in the country study here. I worked hard to get here: there were days when I did not rest at all. My advice to students who want to get high scores is to study subjects deeply and work hard."