Bakı Ali Neft Məktəbinin "Oğuz"unu qalib edən “Nilay-44”
Bakıda ilk dəfə keçirilən Türkiyənin ən böyük aviasiya, kosmos və texnologiya festivalı - "Teknofest"də qalib olan komandalardan biri də Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Oğuz" komandasıdır. Komanda BANM-ni iki müsabiqədə təmsil edib. "Oğuz" "Teknofest"də "Robotexnika" müsabiqəsi üzrə II yerə, "Planer" müsabiqəsi üzrə isə III yerə sahib olub.
"Oğuz" komandasının mentoru Nicat Həsənov, üzvləri Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbələridir. Komanda üzvləri ilə söhbətləşmişik.
- “Teknofest”də birinci yerə layiq görülən layihənizin fərqliliyi nədir?
Nicat Həsənov - "Oğuz" komandasının mentoru. Bakı Ali Neft Məktəbinin müəllimidir.
- “Planer” müsabiqəsində bütün komandalarda eyni layihə idi, sadəcə olaraq verilən tapşırıqların düzgün yerinə yetirilməsi önəmli idi. "Robotexnika" müsabiqəsində isə 6 ayaqlı robot layihə hazırlanmışdı. Tələbələrin özlərinə məxsus bu ideya möhtəşəm idi. Çünki dağıntılar altında qalan insanlara kömək məqsədi ilə ərsəyə gətirilb. Layihəyə II Qarabağ müharibəsində erməni terroru zamanı Gəncəyə atılan raket nəticəsində atası, anası və nənəsini itirən 2 yaşlı Nilaya ithaf olaraq “Nilay-44” adı verilib. Burada texnikanın insanların dostu olması, onlardan konstruktiv məqsədlərlə istifadə edə biləcəyimiz ismarıcı verilir. Komanda bunun öhdəsindən müvəffəqiyyətlə gələ bildil. "Oğuz" komandası qalib olmaq üçün hər bir əziyyətə qatlanmağa hazır idi. “Teknofest” gənclərin gələcəyi üçün çox böyük yatırımdır. Bu festival sayəsində tələbələrin kreativlik, menecment, idarəetmə qabiliyyətləri, çətin vəziyyətlərdən çıxma, problemləri həll etmə, fokuslanma kimi bir çox keyfiyyət və qabiliyyətləri üzə çıxdı.
- “Teknofest” sizə nə qazandırdı?
Nəzrin Qurbanova - "Oğuz" komandasının kapitanı
- "Robotexnika” müsabiqəsində qalib gələn layihəmiz insanların daxil ola bilmədiyi ərazilərə daxil olaraq oradakı məlumatları əldə edən robot modelin hazırlanması olub. Həmin robot vasitəsilə insanlar dağıntılar altına və ya əlçatmaz ərazilərə daxil olmadan oradakı vəziyyətlə tanış ola bilərlər və ətrafın görüntüsü, nəmlik, temperatur, qaz sızması kimi məlumatları əldə edə bilərlər. “Planer” müsabiqsi üzrə isə öz təyyarə modelimizi hazırlamışdıq. “Teknofest” biz tələbələr üçün öz bacarıqlarımızı inkişaf etdirmək, universitetdə öyrəndiklərimizi tətbiq etmək baxımından böyük bir şans və motivasiya oldu. Robot modelimizi hazırlayarkən gördük ki, bu sahəyə marağımız var və BANM-də aldığımız təhsil sayəsində bu sahədə irəliləyə bilərik.
Gülüstan Abdullayeva - "Oğuz" komandasının üzvü
- “Teknofest” sayəsində bir çox bacarqlar əldə etdik, öz üzərimizdə işləyərək biliklərimizi inkişaf etdirə bildik, real avadanlıqlarla işləmə şansımız oldu, bütün fikirlərimizi reallaşdıra bildik. Qalibiyyət bizə layihəmizi inkişaf etdirmək üçün yollar açdı. Artıq bizə iş təklifləri gəlir. Qələbədən sonra hədəflərimiz böyüdü.
Firəngiz Hümbətova - "Oğuz" komandasının üzvü
- Nəzəriyyə olaraq keçdiyimiz dərslərimizi təcrübə olaraq da hazırladığımız robot üzərində həyata keçirdik və biliklərimizi hansı sahədə istifadə edə biləcəyimizi öyrəndik. Layihə üzərndə işləyərkən bir daha əmin oldum ki, elektronika sahəsində mütəxəssis olmalıyam, öz üzərimdə işləyib peşəkar səviyyəyə çatmalıyam.
Ağamirzə Fətəliyev - "Oğuz" komandasının üzvü
- Biz II Qarabağ müharibəsi zamanı dağıntılar altında qalan insanları, fövqəladə hallar vəziyyətində işləyən insanları düşünərək kiçik robotlardan faydalı formada istifadə edə bilmək üçün belə bir robot hazırlamaq qərarına gəldik. Əsas məqasədimiz robotların düzgün istifadə edilməsidir və bunu insanların xilas edilməsi, onlara kömək olunmasına yönəltdik. Robotu xilasedici kimi istifadə etdik. Gələcəkdə robot-xilasedicilər yaratmağı düşünürük. “Teknofest” zamanı ideyalarımızı insanlarla bölüşdük. Eyni zamanda bir çox sahədə bilik və bacarıqlarımızı artırdıq. “Teknofest” bizim üçün sadəcə bir başlanğıcdlr. Gələcək üçün daha böyük planlarımız var.
Aysel Abdullayeva - "Oğuz" komandasının üzvü
- “Teknofest” bizə ilk növbədə komandada işləmək bacarığı qazandırdı. Qələbədən sonra gördük ki, daha çox şeylər bacara bilərik. Festivalda təqdim etdiyimiz layihəmiz robotların insanlara dəstəyini, robotla insanın birliyi və bu birlikdən faydanlanmağı göstərir. Festivaldan sonra qərara gəldim ki, elektronika üzrə bilik və bacarıqlarımı daha da inkişaf etdirim.

Nilay-44 brings victory to ‘Oguz’ team of Baku Higher Oil School
The Oguz team of Baku Higher Oil School (BANM) is one of the winners of Teknofest, Turkey's largest airspace and technology festival, which was held for the first time in Baku.
The team represented BHOS in two competitions held as part of Technofest. Oguz took second place in the "Robotics" competition and the third place in the "Planer" competition.
The mentor of the "Oguz" team is Nijat Hasanov. The members of the team are 4th year students majoring in Process Automation Engineering.
Below is an interview with the members of the "Oguz" team.
- What are the specific features of your project, which was awarded first place at Teknofest?
Nijat Hasanov – the mentor of the "Oguz" team and a teacher at Baku Higher Oil School.
- In the "Planer" competition, all teams had the same project, and it was just important to perform the tasks correctly. In the "Robotics" competition, a 6-legged robot was developed.
The idea created by the students themselves was great, because the robot was designed to help extract people from under the rubble of destroyed buildings. The project is named "Nilay-44" in honor of 2-year-old Nilay, whose father, mother and grandmother were killed by a rocket fired at Ganja city by Armenian terrorists during the Second Karabakh War. The project impart the idea that technology can become a friend to people and we can use it for constructive purposes. The team was able to cope successfully with this task. The "Oguz" team was determined to win, whatever it took. Teknofest is a great investment in the future of young people. Thanks to this festival, many qualities and abilities of students were revealed, such as creativity, management, focusing and problem solving skills.
- What did Teknofest bring you?
Nazrin Gurbanova – the captain of the “Oguz” team
- Our project, which won the "Robotics" competition, was the development of a robot that can enter areas inaccessible to humans and obtain information from there. With the help of this robot, people can evaluate the situation in inaccessible areas without entering there, and they can get information from these areas, such as the view of surroundings, information on humidity, temperature, and gas leaks. We developed our own aircraft model for the “Planer” competition. Teknofest was a great opportunity and motivation for us to develop our skills and put our academic knowledge into practice. While we were developing the robot model, our interest in this field was increasing, and thanks to the knowledge that we have received at BHOS, we can now advance in this field.
Gulustan Abdullayeva - a member of the "Oguz" team
- Thanks to Teknofest, we have gained a lot of skills, we were able to develop our knowledge by working on ourselves, we had a chance to work with real equipment, and we were able to realize all our ideas. The victory have opened the way for us to develop our project. We are already receiving job offers. After the victory, our goals have grown.
Firangiz Humbatova - a member of the "Oguz" team
- In theory, we developed a robot, using the knowledge we had received at the university, and we learned in what field we could apply our academic skills. While working on the project, I was once again convinced that I had to become an expert in the field of electronics and I had to work on myself to reach a professional level.
Agamirza Fataliyev - a member of the "Oguz" team
- We knew that during the Second Karabakh War, some people were trapped in the rubble and emergency workers were rescuing them. Thinking about this, we decided to develop a small robot that could help rescue people from under the rubble. Our main goal is to use robots properly, in other words, to save people and help them with the use of robots. We used the robot as a rescuer. We plan to create rescuer robots in the future. At the same time, we have increased our knowledge and skills in many areas. Teknofest is just the beginning for us. We have bigger plans for the future.
Aysel Abdullayeva - a member of the "Oguz" team
- First of all, Teknofest taught us to work in a team. After the victory, we saw that we could do more. Our project presented at the festival shows the support of robots to humans, the unity of robots with humans and the benefits of this unity. After the festival, I decided to further develop my knowledge and skills in electronics.