Rektor Elmar Qasımov BANM-in Prezident təqaüdçüləri ilə görüşdü
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov bu Ali Məktəbə 690-700 bal arası yüksək nəticə göstərərək qəbul olan və Prezident təqaüdünə layiq görülən 17 tələbə ilə görüş keçirdi. Rektor Elmar Qasımov tələbələri təbrik etdi, onların adının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “2015/2016-cı tədris ilində ali məktəblərə daxil olmuş tələbələrə Prezident təqaüdünün verilməsi haqqında 14 sentyabr 2015-ci il tarixli Sərəncamı”nda öz əksini tapdığını vurğulayaraq, bunun çox əlamətdar və qürürverici hal olduğunu dedi. Rektor bildirdi ki, bu, tələbələrin əldə etdiyi çox böyük nailiyyətdir. Bakı Ali Neft Məktəbinə daxil olmağın hər bir tələbə üçün daim yeni üfüqlər açdığını, onlara həm təhsildə, həm həyatda, həm də gələcək karyerasında yeni-yeni uğurlar əldə etməyə zəmin yaratdığını xatırlatdı. Elmar Qasımov Azərbaycan gəncləri olaraq BANM-in Prezident təqaüdçüsü adını qazanan tələbələrinə nailiyyətlərinin sevincinin davamlı olmasını arzuladı, öz valideynlərinə bu sevinci yaşatdıqları üçün onlara təşəkkür etdi. Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrin bu uğurunda orta təhsil pilləsində oxuduqları məktəb, lisey və gimnaziyaların da müsbət rol oynadığını bildirən rektor E.Qasımov burada həmin təhsil müəssisələrinin rəhbərlərinin, o cümlədən müəllimlərinin də zəhmətinin olduğunu vurğuladı. Elmar Qasımov dedi ki, tələbələrin hər bir nailiyyəti Ali Məktəbin uğurudur və Azərbaycanın intellektual gəncliyinin məhz Bakı Ali Neft Məktəbində təhsi alması qürurverici və mühüm hadisədir. Ali Məktəbin rektoru, həmçinin, Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alan bütün tələbələrə müvəffəqiyyət, daim bilik, bacarıq və fəallıqları ilə seçilmələrini arzuladı.
Xatırladaq ki, 2015/2016-cı tədris ilində BANM-ə qəbul olan tələbələrin içərisindən 690-700 bal arası yüksək nəticə göstərən tələbələrdən 17 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Onlardan doqquz nəfəri “Neft-qaz mühəndisliyi”, beş nəfər tələbə “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi”, üç nəfəri isə, “Kimya mühəndisliyi” ixtisaslarına qəbul olan tələbələrdir. Ümumilikdə, bu ilki qəbulda I qrup üzrə 25 Prezident təqaüdçüsündən 17-si hazırda BANM-də oxuyur. Bununla yanaşı, ötən tədris ilində də Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olan tələbələrdən 17 nəfəri Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Bununla yanaşı, 2015/2016-cı tədris ilində TQDK-nın ali məktəblərə keçirdiyi qəbulda Bakı Ali Neft Məktəbi üzrə ümumi minimal bal 659, ümumi orta bal isə 676 olub. Bu nəticə respublika üzrə ən yüksək nəticədir, hər üç ixtisas üzrə ötən illərə nisbətən bütün göstəricilərdə dinamika müşahidə olunub. I qrup üzrə keçirilmiş test imtahanlarında 700 bal toplayan 7 tələbədən üçü Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olub.

BHOS rector Elmar Gasimov met 17 students who having gathered between 690-700 points were admitted to Baku Higher Oil School. These students are also winners of Presidential Scholarship. Rector Elmar Gasimov congratulated students and said that their names were indicated in the Order on Granting the Presidential Scholarship to Students Admitted to Higher Educational Institutions in academic year 2015/2016, as of September 14, 2015, issued by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan. Rector stressed that this was a great achievement of students. He also reminded that admittance to the higher school opens new horizons and chances for students’ further development in education and future career. Elmar Gasimov wished all winners of Presidential Scholarship long-term success and specially thanked them for joy they brought to their parents. Having underlined the role of secondary schools in success of the above students BHOS rector also reminded the endeavors of the seniors of the schools. Elmar Gasimov said that every success of the students is regarded as success of the higher school and it is honorable case that intellectual youth of Azerbaijan choose to study at BHOS. Rector wished all BHOS students great successes and the opportunity to be distinguished by knowledge, skills and achievements.
It should be reminded that 17 BHOS students admitted in academic year 2015/2016 with 690-700 entry points were granted the Presidential Scholarship. Out of 17 students, 9 students were admitted to Petroleum Engineering Programme, 5 students to Process Automation Engineering Programme and 3 students to Chemical Engineering Programme. In general, out of the total 25 students awarded the Presidential Scholarship in Specialization Group # 1, 17 students were admitted to study at BHOS. It should be noted that last academic year the number of the Presidential Scholarship holders at BHOS constituted this much. Moreover, in academic year 2015/2016, the minimum entrance score to BHOS was 659 points, while the general average score constituted 676 points. This is the highest result among the national higher education institutions. The score indicators improved dynamically for all three specializations. A total of 3 students among the 7 students getting the highest 700 entrance points in Specialisation Group #1 were admitted to BHOS.