Bakı Ali Neft Məktəbi İndoneziya ilə əlaqələr qurur
İndoneziya Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Prayono Atiyanto və bu ölkənin Energetika və mineral ehtiyatlar Nazirliyinin Neft-qaz məsələləri üzrə direktorluğunun rəhbəri cənab Viratmaca Puca Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) olublar.
BANM-in Tədris, elm və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ramiz Hümbətov qonaqları salamlayaraq, onları ölkənin ən gənc Ali Məktəbində görməkdən məmnunluğunu ifadə edib. Ramiz Hümbətov Ali Məktəbin yaranma tarixi, 4 il ərzində əldə etdiyi nailiyyətləri, mühəndis kadrların hazırlanmasında tətbiq olunan müasir tədris proqramları və texnologiyaları, tələbələr üçün SOCAR-ın müəssisələrində, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən transmilli şirkətlərdə, həmçinin yerli müəssisələrdə istehsalat təcrübəsinin təşkili ilə tədris prosesinin təcrübə ilə vəhdətinin səmərəliyinin artırılması haqqında bəhs edib. O, Ali Məktəbin öz beynəlxalq əlaqələrinin genişləndirməsində maraqlı olduğunu və İndoneziyanın yanacaq-energetika kompleksinin müəssisələri və ali təhsil ocaqları ilə işgüzar əlaqələrinin qurulmasına hazır olduğunu bildirib.
İndoneziya Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Prayono Atiyanto görüşün təşkilinə görə Ali Məktəbin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək, BANM-in fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Səfir SOCAR-ın rəhbərliyi ilə aparılan danışıqların nəticələri barədə danışıb və İndoneziyanın ali məktəbləri və müəssisələri ilə BANM-in əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafına hərtərəfli dəstək verməyə hazır olduğunu bildirib.
Energetika və mineral ehtiyatlar Nazirliyinin Neft-qaz məsələləri üzrə baş direktorluğunun rəhbəri cənab Viratmaca Puca Azərbaycanın nüfuzlu Ali Məktəbində olmasından məmnunluğunu ifadə edərək, müəllim və tələbə heyətinin mübadiləsini həyata keçirmək üçün ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin yaradılmasının zəruri olduğunu vurğulayıb. O, həmçinin, oktyabr ayında Bakıda keçiriləcək İndoneziyanın nailiyyətlərinə həsr olunmuş sərgi haqqında məlumat verib.
Görüşdə, həmçinin BANM-in İndoneziyanın müvafiq müəssisələri və ali məktəbləri ilə əməkdaşlığının ayrı-ayrı məsələləri ətrafında müzakirə aparılıb.

BHOS to Establish Relations with Indonesia
H.E. Mr. Raden Prayono Atiyanto, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Indonesia to the Republic of Azerbaijan, and Mr. Wiratmaja Puja, Director General for Oil and Gas, Ministry of Energy and Mineral Resources of Indonesia, visited Baku Higher Oil School.
Prof. Ramiz Humbatov, BHOS Vice-Rector for Training, Science and International Relations, greeted the guests and expressed his contentment in seeing them at the newest higher school of the country. He informed them in details about the history of BHOS, successes achieved in the course of four years, contemporary academic programmes and technologies applied to educate engineers, the effective increase of rational combination of academic and industrious processes via organization of internships for students at SOCAR structures, transnational companies and local enterprises operating in Azerbaijan. Prof. Humbatov stressed BHOS interest in extension of international relations and expressed willingness to establish business relations with higher schools and enterprises engaged in Indonesian fuel and energy sector.
Ambassador Raden Prayono Atiyanto thanked BHOS leaders for the meeting and highly appreciated BHOS activities. He told about the results of the discussions held with SOCAR President and expressed his commitment to promote cooperation between BHOS and Indonesian companies.
EMr. Wiratmaja Puja said that he was pleased to be at the one of the advanced higher schools of Azerbaijan underlining the necessity of establishment of relations between higher schools in order to realize mobility of lecturers and students. He also informed about organization of exhibition in Baku in October dedicated to achievements of Indonesia. The issues on cooperation between BHOS and Indonesian companies were also discussed during the meeting.