Bakı Ali Neft Məktəbində Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların III Beynəlxalq Elmi Konfranslarının bağlanış mərasimi keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 99-cu ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların III Beynəlxalq Elmi Konfranslarının bağlanış mərasimi keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov elmi konfransların iştirakçılarına, elmi rəhbərlərə təşəkkür edərək qalibləri təbrik edib. Rektor elmi tədqiqatın əhəmiyyətini vurğulayaraq gənclərə elmə, tədqiqata meyilli olmağı tövsiyə edib və BANM tələbələri arasında bu istiqamətdə seçilən gənclərin olmasını sevindirici hal kimi qiymətləndirib. O, BANM-də keçirilən elmi konfransların əhəmiyyətindən də bəhs edib: “Biz bu cür nüfuzlu elmi konfranslara evsahibliyi etməkdən qürur duyuruq. Gənc alimlərin yetişdirilməsi və onlara dəstək olmaq bizim Ali Məktəbin önəmli missiyalarından biridir. Bu, həm də Azərbaycan elmi üçün böyük töhfədir”.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov iştirakçıları və onların elmi rəhbərlərini təbrik edərək konfransların gənclərin elmə marağının artması yönündə əhəmiyyətli addım olduğunu qeyd edib. O, gələcək konfranslarda alim olmaq istəyən bir tələbəyə rəhbərlik etdiyi İnstitutun təqaüdü və ya mükafatının təqdim ediləcəyini bildirib.
Qeyd edək ki, Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların III Beynəlxalq Elmi Konfransları 18-29 aprel tarixlərində “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi”, “Proseslərin avtomatlaşdırılması və informasiya təhlükəsizliyi-2022”, “Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” mövzularında keçirilib. Bu il konfranslara 238 tezis seçilərək qəbul olunub. Tezislərin 101-i Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələrinə aid olub.
Konfrans iştirakçılarını BANM-in professor-müəllim heyəti ilə yanaşı, “Schneider Electric”, bp, “Kinetics Technology” şirkətlərinin, “SOCAR AQŞ” MMC-nin, AMEA-nın Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun nümayəndələri qiymətləndiriblər.
Konfranslarda Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri ilə yanaşı, SOCAR-ın “Neftqazelmitədqiqatlayihə” İnstitutu, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Sumqayıt Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Milli Aviasiya Akademiyası, Bakı Mühəndislik Universiteti, Lənkəran Dövlət Universiteti, Mingəçevir Dövlət Universiteti, Orta Doğu Texniki Universiteti, Azərbaycan Dövlət Dəniz Akademiyası və AMEA-nın institutlarının gənc tədqiqatçıları məruzələrlə çıxış ediblər. Bəzi tələbələr fərdi, bəziləri isə komanda şəklində tezislərini təqdim ediblər. Münsiflər heyətinin dəyərləndirmələrindən sonra iştirakçılar müxtəlif kateqoriyalar üzrə I, II, III yerlərə layiq görülüb və həvəsləndirici mükafatlarla təltif ediliblər. Onlara, həmçinin sponsor şirkətlərin qiymətli hədiyyələri təqdim edilib. Konfrans iştirakçıları 18 bölmə üzrə mükafatlandırılıblar. BANM-in tələbələri 14 bölmə üzrə I yerin sahibi olublar.
Konfranslarda BANM-in tərəfdaşları “SOCAR Polymer” MMC, “SOCAR AQŞ” MMC,bp, “Kinetics Technology”, “ABB Global Marketing”, “Avandsis Group” MMM, “Emerson Process Management”, “Schlumberger” şirkətləri olub.
Xatırladaq ki, 2013-cü il tarixində ilk dəfə olaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin “İnformasiya və Kommunikasiya Texnologiyaları” bölməsi çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 90-cı ildönümünə həsr olunmuş I Tələbə Elmi-Texniki Konfransı keçirilib. 2018-2019-cu illərdə Respublika elmi-texniki konfransları keçirilib, 2020-ci ildən isə Beynəlxalq Elmi Konfransları keçirilir.

Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted the closing ceremony of the Third International Student Research and Science Conferences dedicated to the 99th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
Opening the event with a keynote speech, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov thanked the participants of the scientific conferences and the scientific advisers and congratulated the winners. Emphasizing the importance of scientific research, the rector advised young people to take an active part in research activities. He said that it is gratifying that among BHOS students, there are young people who have distinguished themselves in this field. Elmar Gasimov also spoke about the importance of the scientific conferences held at BHOS.
"We are proud to host such prestigious scientific conferences. One of the important missions of our university is to train and support young scientists. This is also a great contribution to Azerbaijani science”.
Speaking at the event, Director of the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, Academician Vagif Abbasov congratulated the participants and their scientific advisers, noting that the conferences are an important step in increasing the interest of young people in science. He said that at future conferences, a student who wants to become a scientist will be awarded a scholarship or award by the Institute of Petrochemical Processes.
The Third International Student Research and Science Conferences, which were held from April 18 to 29, covered such topics as “Petroleum Geoscience and Engineering”, “Process Automation and Information Security 2022”, “Sustainable Development in Chemistry and Chemical Engineering”. 238 theses were selected and presented to the conferences this year. 101 of them were prepared by students of Baku Higher Oil School.
The evaluation of the conference participants was conducted by the BHOS faculty, representatives of Schneider Electric, Kinetics Technology, SOCAR AQŞ LLC, BP, ANAS Institute of Petrochemical Processes, ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnologies, ANAS Institute of Control Systems, and ANAS Institute of Chemistry of Additives.
Students and young researchers from Baku Higher Oil School, SOCAR Oil and Gas Research and Design Institute, Baku State University, Azerbaijan State Oil and Industry University , Azerbaijan State Economic University, Sumgait State University, Azerbaijan Technical University, Ganja State University, National Aviation Academy, Baku Engineering University, Lankaran State University, Mingachevir State University, Middle East Technical University, Azerbaijan State Marine Academy, and ANAS Institutes made presentations at the conferences. Some students presented their theses individually and some - as a team.
After the evaluation by the jury, the participants took first, second and third places in various categories and were awarded with incentive prizes. They also received valuable gifts from sponsoring companies. Conference participants were awarded in 18 sections. BHOS students won first place in 14 sections.
BHOS partners in the conferences were SOCAR Polymer LLC, SOCAR AQŞ LLC, BP, Kinetics Technology, ABB Global Marketing, Avandsis Group MMM, Emerson Process Management, and Schlumberger.
In 2013, the First Student Scientific and Technical Conference dedicated to the 90th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held for the first time within the Information and Communication Technologies section of Baku Higher Oil School. In 2018-2019, Republican Scientific and Technical Conferences were held. Since 2020, International Scientific Conferences have been held.