BANM-in qazaxıstanlı tələbəsi: “Bura məzunları üçün çoxlu imkanlar açır”
Ademi Kaliyakbarova Qazaxıstandandır. O, Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Qazaxıstan-Britaniya Texniki Universiteti ilə əməkdaşlığı çərçivəsində Mübadilə proqramında iştirak edən 11 tələbədən biridir. Ademi Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının V kursunda təhsil alır. Üzməyi və stolüstü tennis oynamağı sevir. Bakı Ali Neft Məktəbinin qazaxıstanlı tələbəsi Ademi ilə Ali Məktəbi seçmə səbəbləri və buradakı mühitlə bağlı müsahibəni təqdim edirik:
- Bakı Ali Neft Məktəbini seçmə səbəbiniz nə idi?
- Bakı Ali Neft Məktəbi çoxlarının qəbul olmağı arzuladığı ən nüfuzlu universitetlərdən biridir. Bu ali təhsil müəssisəsi məzunları üçün çoxlu imkanlar açır. Bakı Ali Neft Məktəbini seçmə səbəblərimdən digəri isə buranın mühiti, zəngin bilik və geniş təcrübəyə malik professor-müəllim heyətidir. Nəhayət, mən Bakını çox sevirəm. O, mehriban və açıqfikirli insanları olan çox gözəl şəhərdir.
- Bakı Ali Neft Məktəbi haqqında öncədən hansı məlumatınız var idi?
-Mənim burada təhsil almış bəzi dostlarım var. Mən Bakıya gəlməzdən öncə onlarla ünsiyyətdə oldum və sonra Bakı Ali Neft Məktəbini seçməyə qərar verdim. Onlar bildirdilər ki, Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil ən yaxşının yaxşısıdır və burada idman, tədris üçün hər cür şərait var. Mən bu söhbətlərdən sonra çox həvəsləndim.
- Artıq bir neçə aydır ki, Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alırsınız. Buradakı mühit sizin gözləntilərinizi doğruldubmu?
- Mən buradakı tədris mühitini çox bəyənirəm və burada olmaqdan çox xoşbəxtəm. Bakı Ali Neft Məktəbinin professor-müəllim heyətini və tələbələr üçün şəraitini çox bəyənirəm. Burada üzgüçülük hovuzu və stolüstü tennis var və bu idman növlərini çox sevirəm. Ali Məktəbdə voleybol, futbol və digər oyunları oynamaq üçün də imkanlar var. Buranın pedaqoji heyəti və tələbələri də çox qayğıkeşdirlər və həmişə kömək etməyə çalışırlar. Burada özümü vətənimdəki kimi rahat və sakit hiss edirəm. Bu şəraitə görə bütün BANM heyətinə, xüsusilə qonaqpərvərlik və qayğıkeşliyə görə rektor Elmar Qasımova, üzgüçülüyün sirlərini öyrətdiyinə görə Pyotr müəllimə və öyrətdikləri biliklərə görə professorlara təşəkkür edirəm.

BHOS student from Kazakhstan: ‘This university opens up many opportunities for graduates’
Ademi Kaliyakbarova is a student from Kazakhstan. She is one of 11 students who study at Baku Higher Oil School (BHOS) within the Exchange Program between the BHOS and the Kazakh-British Technical University. Ademi is in the 5th year at the Petroleum Engineering Department. Her hobbies are swimming and table tennis. Below is an interview with our student from Kazakhstan, in which she talks about the reasons that prompted her to choose Baku Higher Oil School and shares her impressions of this university.
- Baku Higher Oil School is one of the most prestigious universities, which many young people want to enter. This university opens up many opportunities for its graduates. Another reason why I chose Baku Higher Oil School is the environment formed at this university, the valuable knowledge and skills acquired by BHOS students, and the extensive experience of the faculty. And finally, I love Baku very much. It is a beautiful city with kind and open people.
- What did you initially know about Baku Higher Oil School?
- I have friends in Kazakhstan, who studied here. During our conversations, they talked about the BHOS. I liked their opinions about this university and I decided to choose it for my studies. They said that Baku Higher Oil School offers the best education for young people and that excellent conditions have been created at the university for students to do sports and self-develop. I was very inspired by these conversations.
- You have been studying at Baku Higher Oil School for several months. Did the university environment live up to your expectations?
- I really like the learning environment at BHOS and I am very happy to be here. I really like the teaching staff of Baku Higher Oil School and the conditions created here for students. There is a swimming pool and a table tennis gym here: I love these sports very much. The university also has stadiums, courts and gyms for football, tennis, volleyball and other sports. BHOS teachers and students are very considerate people who are always ready to help me. Here I feel as comfortable and calm as in my homeland. I would like to thank the entire staff of Baku Higher Oil School for these conditions, especially Rector Elmar Gasimov for his hospitality and care. I also want to express my gratitude to the teacher Peter for teaching me the secrets of swimming and the professors for the valuable knowledge they give me.