Bakı Ali Neft Məktəbinin “SPE BHOS” komandası ABŞ-də Azərbaycanı təmsil edəcək
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “SPE BHOS” komandası Beynəlxalq Neft Mühəndisləri Cəmiyyəti (SPE) tərəfindən təşkil edilən beynəlxalq “Petrobowl” yarışının Regional turunun qaliblərindən biri olub. Yarış Xəzər və Rusiya regionunu əhatə edib. “SPE BHOS” komandası Xəzər regionunu BANM adından yarışın beynəlxalq turunda təmsil etmək hüququ qazanıb.
Bununla da BANM-in “SPE BHOS” komandası bu il Amerikanın Texas ştatında keçiriləcək SPE-nin illik texniki konfransı və sərgisi çərçivəsində “Petrobowl” yarışının finalına vəsiqə qazanıb.
Qaliblərdən biri olan “SPE BHOS” komandasının üzvləri BANM-in Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Leyla Abdullayeva, Vüsal Kərimov, Kənan Məmmədov, Coşqun Səmədov və Fərdin Vətənidir.
Beynəlxalq "PetroBowl" yarışması Beynəlxalq Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin tələbələrin inkişafı üzrə həyata keçirdiyi proqramlardan biridir. Bu yarışda tələbələr komanda şəklində iştirak edirlər. Yarış bir neçə mərhələdən ibarət olur və hər bir mərhələdə iştirakçı komandalar texniki və qeyri-texniki suallara cavab verirlər. 2015-ci ildə yarışın 6 regionda təşkil edilməsi ilə onun beynəlxalq statusu təmin olunub.
"PetroBowl" Çempionatı hər il beynəlxalq səviyyədə müxtəlif ölkələrdə keçirilir və səkkiz regiondan səkkiz komanda bu yarışda iştirak edir. Regionlardan hansı komandanın beynəlxalq yarışa vəsiqə qazanacağı "PetroBowl" Regional Çempionatında müəyyən edilir.

The team ‘SPE BHOS’ will represent Azerbaijan in the USA
The team “SPE BHOS” of Baku Higher Oil School (BHOS) has become one of the winners of the regional round of the International Competition Petrobowl organized by the International Society of Petroleum Engineers (SPE). The competition covers the Caspian and Russian regions. The team “SPE BHOS” has won the right to represent the Caspian region on behalf of BHOS at the international round of the competition.
Thus, the team “SPE BHOS” has made it to the final of the Petrobowl competition to be held this year in State of Texas, USA, within the framework of the SPE Annual Technical Conference and Exhibition.
The team “SPE BHOS”, which became one of the winners of the regional round of the International Competition Petrobowl, consisted of students of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School: Leyla Abdullayeva, Vusal Kerimov, Kanan Mammadov, Joshgun Samadov and Fardin Vatan.
The International Competition Petrobowl is one of the programs implemented by the International Society of Petroleum Engineers (SPE) to develop students. Students participate in this competition in a team format. Petrobowl consists of several stages, at each of which participating teams answer technical and non-technical questions. In 2015, PetroBowl was held in six regions and received international status.
The PetroBowl Championship is held annually in different countries at the international level, with eight teams from eight regions. The Regional Championship PetroBowl is held to determine which teams from regions will participate in the International Competition Petrobowl.