Bakı Ali Neft Məktəbində akademik Vaqif Abbasovun kitabının təqdimatı keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü, Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Vaqif Abbasovun “Dahilərin, müdriklərin və fatehlərin həyat dərsləri” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbiri açan BANM-in rektoru Elmar Qasımov iştirakçılara akademikin mənalı həyat yolu, zəngin elmi və bədii-publisistik yaradıcılıq fəaliyyəti haqqında məlumat verib. O, Vaqif Abbasovun BANM-in dostu olduğunu, Ali Məktəbin professor-müəllim heyəti və tələbələrinin onu dərindən tanıyaraq böyük ehtiram göstərdiklərini bildirib. Rektor geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulmuş bu kitabın Ali Məktəbin tələbələri üçün də tarixi şəxsiyyətləri və onların həyat yolunu öyrənmək baxımından dəyərli mənbə olacağına əminliyini ifadə edib.
Kitabın müəllifi Vaqif Abbasov çıxışında BANM-də bu cür tədbirin təşkilinə görə Ali Məktəbin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirərək qeyd edib ki, indiyədək 4 cildi nəşr edilmiş “Dahilərin, müdriklərin və fatehlərin həyat dərsləri” kitabını yazarkən 300-ə yaxın mənbədən istifadə edib. Müəllif bəşəriyyətin dahi, fateh, böyük alim və müdrik insan kimi tanıdığı şəxsiyyətlərdən bəhs edən silsilə kitabın ilk cildinin 2010-cu ildə nəşr olunduğunu və hazırda V cildin hazırlandığını əlavə edib. Akademik qeyd edib ki, 19 nəfər dahi, müdrik şəxsin yer aldığı yeni çap olunmuş IV cildin ilk məlumatları Azərbaycan Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev və Türkiyə Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan haqqındadır.
Millət vəkili Etibar Əliyev çıxışında bu kitabın təqdimatının Azərbaycanın aparıcı ali məktəblərindən biri olan BANM-də keçirilməsinin gənclər üçün faydalı olduğunu və nəşrin hər kəsin şəxsi kitabxanasında yer tutacağına əminliyini bildirib.
Kitabda haqqında bəhs edilən şəxslərdən biri olan Azərbaycanın Xalq yazıçısı Çingiz Abdullayev müəllifə təşəkkürünü bildirərək bu kitabın qiymətli mənbə olduğunu qeyd edib. O, gənclərə kitab oxumağın, mütaliənin əhəmiyyətindən də bəhs edib.
YAP-ın Xətai rayon təşkilatının sədri, “İki sahil” qəzetinin baş redaktoru Vüqar Rəhimzadə isə bu kitabın dövlətə, elmə, ziyalılığa verilən qiymətli töhfə olduğunu qeyd edib. O vurğulayıb ki, “Dahilərin, müdriklərin və fatehlərin həyat dərsləri” kitabı gənclərə yol göstərəcək cığırdır və BANM-də yetişdirilən yüksəksəviyyəli mütəxəssislər də bu topludan faydalanacaqlar.
Sonda tələbələrin sualları cavablandırılıb, onlara “Dahilərin, müdriklərin və fatehlərin həyat dərsləri” kitabı hədiyyə olunub.

Baku Higher Oil School hosts presentation of book ‘Life lessons of geniuses, sages and conquerors’ by Academician Vagif Abbasov
Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted a presentation of the book "Life lessons of geniuses, sages and conquerors" by Academician Vagif Abbasov, a full member of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Director General of the Institute of Petrochemical Processes named after Y. Mammadaliyev.
Opening the event, BHOS Rector Elmar Gasimov informed the participants about the meaningful life path of the academician, his rich and creative scientific, artistic and publicistic activity. He said that Vagif Abbasov is a friend of BHOS, and the faculty and students of the university know the academician deeply and show great respect to him. The rector expressed confidence that this book, intended for a wide readership, will be a valuable source for the university in terms of studying historical figures and their way of life.
Speaking at the ceremony, the author of the book, Vagif Abbasov, thanked the leadership of the university for organizing such an event at BHOS, noting that he used about 300 sources when writing the book "Life lessons of geniuses, sages and conquerors", which has been published in four volumes. The author added that the first volume of the book, dedicated to personalities known to mankind as geniuses, conquerors, great scientists and wise men, was published in 2010 and the fifth volume is currently being prepared. The academician noted that the newly published forth volume contains information about 19 geniuses and wise people, starting from the President of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev and President of Turkey Recep Tayyip Erdogan.
In his speech, MP Etibar Aliyev said that the presentation of this book at BHOS, one of the leading universities in Azerbaijan, is useful for young people and that he is confident that the book will find its place in everyone's personal library.
People's Writer of Azerbaijan Chingiz Abdullayev, one of the persons mentioned in the publication, thanked the author, noting that the book is a valuable source. He told young people about the importance of reading books.
Vugar Rahimzadeh, chairman of the Khatai district branch of the New Azerbaijan Party and editor-in-chief of the newspaper "Iki Sahil", said the book is a valuable contribution to the state, science and the intelligence. He stressed that the book "Life lessons of geniuses, sages and conquerors" is a guide for young people, and that highly qualified specialists trained at BHOS will benefit from this collection.
At the end of the event, the students received answers to their questions and were presented with the book "Life lessons of geniuses, sages and conquerors."