Bakı Ali Neft Məktəbində 31 Mart soyqırımı anıldı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar anım mərasimi keçirilib.
Ali Məktəbin kollektivi və tələbələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbir torpaqlarımızın azadlığı və suverenliyi uğrunda şəhid olmuş həmvətənlərimizin ruhunun bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov azərbaycanlılara qarşı törədilən soyqırımı hadisələrindən bəhs edərək xatırladıb ki, 1998-ci il martın 26-da ümummilli lider Heydər Əliyevin “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında" fərmanı əsasında 31 Mart tarixi Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunur: “1918-ci ildə Bakı Soveti və daşnak erməni silahlı dəstələri Bakı şəhərində, həmçinin Şamaxı, Quba, Xaçmaz və digər bölgələrdə azərbaycanlılara qarşı kütləvi qətllər, soyqırımı törədərək minlərlə insanı qətlə yetirib. Bu hadisələr tariximizin qanlı səhifələridir. Minlərlə azərbaycanlının soyqırımı qurbanına çevrildiyi tariximizin qan yaddaşına yazılan bu günlər unudulmamalı, daim xatırlanmalıdır. Xalqımızın başına gətirilən faciələrin təkrarlanmaması, tarixdən dərs çıxarılması üçün gənclərimiz, tələbələrimiz tariximizi dərindən öyrənməlidirlər. Gələcək nəsillər, həmçinin bilməlidirlər ki, bu gün Azərbaycanın Ali Baş Komandan İlham Əliyevin sərkərdəliyi ilə tarixi qələbə qazanmış güclü Ordusu və dövləti var ”.
Anım mərasimi 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunmuş videoçarxın nümayişi ilə yekunlaşıb.

Baku Higher Oil School (BHOS) has hosted a commemorative ceremony dedicated to the Day of the Genocide of Azerbaijanis – March 31.
The event, attended by employees and students of the university, began with a moment of silence in memory of our compatriots who gave their lives for the liberation of our lands and the sovereignty of our country.
Speaking at the ceremony, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov informed the gathering about the acts of genocide committed against the Azerbaijani people, noting that based on the Decree of the national leader Heydar Aliyev dated March 26, 1998, March 31 is marked as the Day of the Genocide of Azerbaijanis.
“In 1918, the Baku Soviet and Armenian Dashnak armed groups committed a massacre of Azerbaijanis in Baku, as well as in Shamakhi, Guba, Khachmaz and other regions, killing thousands of people. These events are the bloody pages of our history. These days, inscribed in the bloody memory of our history, when thousands of Azerbaijanis became victims of genocide, should never be forgotten. In order not to repeat the tragedies that have befallen our people and to draw a lesson from history, our youth and students must deeply study our history. Future generations should also know that today Azerbaijan has a strong army and government that have won a historic victory under the leadership of Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev.”
The commemorative ceremony concluded with showing a video on “March 31 – the Day of the Genocide of Azerbaijanis.”