Bakı Ali Neft Məktəbi və Dyuk Universitetinin birgə proqramının növbəti Məzun Günü keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və ABŞ-ın Dyuk Universitetinin birgə təşkilatçılığı, eləcə də layihələri idarəetmə sahəsində aparıcı beynəlxalq təlim şirkəti olan “TwentyEighty Strategy Execution” şirkətinin texniki dəstəyi ilə həyata keçirilən “Layihələrin İdarə edilməsi” üzrə beynəlxalq proqramın (“Project Management”) Məzun Günü keçirilib.
Məzunları təbrik edən BANM-in rektoru Elmar Qasımov bildirib ki, rəhbərlik etdiyi Ali Məktəb ingilisdilli mühəndis kadrlar yetişdirməklə yanaşı, beynəlxalq səviyyəli təlim və proqramlara da evsahibliyi edir: “Vaxtilə bu cür təlimlərdə iştirak etmək üçün insanlar xarici ölkələrə gedirdilər. Çox sevindirici haldır ki, artıq ölkəmizdə beynəlxalq stardartlara uyğun, yüksək səviyyəli təlim proqramları və layihələr həyata keçirilir. Bakı Ali Neft Məktəbinin belə təlimlərə təşkilatçılıq etməsi bizim üçün xüsusi qürurvericidir. Müxtəlif müəssisələrdən olan iştirakçılar 10 ay ərzində yüksək səviyyəli mütəxəssislərdən modul-dərsləri aldılar. Bu müddətdə iştirakçılar idarəetmə sahəsində bilik və bacarıqlar əldə etdilər. Artıq onlar çalışdıqları müəssisələrdə bu bilikləri tətbiq edəcəklər. Burada qazanılan biliklər karyeranın inkişafı üçün vacib və əhəmiyyətlidir”.
Dünyada proseslərin və texnologiyaların sürətlə inkişaf etdiyini vurğulayan SOCAR-ın vitse-prezidenti Xalik Məmmədov çıxışında qeyd edib ki, insanlar hər zaman yeni bilik və bacarıqlara yiyələnməli, özlərini daim inkişaf etdirməlidirlər. “Müasir dövrdə biz rəqabət mühitində yaşayırıq. Belə şəraitdə öndə və rəqabətə davamlı olmaq üçün daim bilik və bacarıqlarımızı yeniləməliyik. Bu təlimdən əldə etdikləriniz sizə həyatınız boyu lazım olacaq. Belə bir layihəni həyata keçirdiyi üçün BANM-ə təşəkkür edirəm”, – deyə o əlavə edib.
İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Zaur Əliyev, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin Aparat rəhbəri Rəşad Allahverdiyev, bp-nin Yaxın Şərq və Xəzər ölkələrində kommunikasiya və təşviqat üzrə vitse-prezidenti Bəxtiyar Aslanbəyli də məzunları təbrik edərək onlara iş həyatlarında uğurlar arzulayıb və “Layihələrin İdarə edilməsi” üzrə beynəlxalq proqramın əhəmiyyətindən danışıblar.
Qeyd edək ki, “Layihələrin İdarə edilməsi” üzrə beynəlxalq proqramın budəfəki proqramından İcbari Tibbi Sığorta üzrə Dövlət Agentliyi, Amerika Ticarət Palatası, Bakı Ali Neft Məktəbi, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, SOCAR-PETROFAC MMC, Azərbaycan Respublikası Təhsil İnstitutu və bp-də müxtəlif rəhbər vəzifələrdə çalışan 20 iştirakçı məzun olub. 10 aylıq kurs müddətində iştirakçılara 8 modul – “Layihələrin idarəedilməsi”, “Xərclərə nəzarət”, “Risk menecment”, “Agile and lean”, “Layihədə liderlik, menecment və kommunikasiya”, “Kontrakt menecment”, “PMP imtahanına hazırlıq”, “Layihə menecerləri üçün danışıqların aparılma bacarığı” modulları üzrə təlim kursları keçirilib. Təlimlər beynəlxalq səviyyəli peşəkar müəllimlər tərəfindən aparılıb.
“Layihə İdarəetmə Məktəbinin” çox uğurlu fəaliyyətinin davamı olaraq proqram artıq akademik səviyyədən professional səviyyəyə qaldırılıb. Nəticədə məzunlar dünyanın ən güclü universitetlərindən biri olan Dyuk Universitetinin Professional layihə meneceri sertifikatını əldə ediblər. Tədbirin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub.

Another Graduation Day of Program implemented jointly by Baku Higher Oil School and Duke University has been held
Baku Higher Oil School has hosted another Graduation Day for the students of the School of Project Management (SPM).
The event was jointly organized by Baku Higher Oil School (BHOS) and the US-based Duke University with the technical support of TwentyEighty Strategy Execution, a leading international project management training company.
Congratulating the graduates, BHOS Rector Elmar Gasimov said that in addition to training English-speaking engineers, the university also conducts trainings and programs at the international level.
“People used to go abroad to attend such trainings. It is gratifying that high-level training programs and projects are already being implemented in our country in accordance with international standards. We are especially proud that Baku Higher Oil School organizes such trainings. Representatives of various organizations participated in the 10-month modular sessions conducted by high-level specialists. The participants gained knowledge and skills in the field of management. Now they will apply this knowledge in the companies where they work. The knowledge gained here is significant for career growth,” the rector said.
Highlighting the rapid development of processes and technologies in the world, SOCAR Vice President Khalik Mammadov said that people should always acquire new knowledge and skills to constantly develop themselves.
“Nowadays, we live in a competitive environment. In order to stay ahead and remain competitive in such an environment, we must constantly update our knowledge and skills. What you learn in this course will benefit you for the rest of your life. I would like to express my gratitude to BHOS for the implementation of such a project,” he added.
Chairman of the Board of the State Agency on Mandatory Health InsuranceZaur Aliyev, Head of Staff of the Ministry of Ecology and Natural Resources Rashad Allahverdiyev,BP's Communications and Advocacy Vice President for the Middle East and Caspian Region Bakhtiyar Aslanbayli congratulated the graduates, wished them success in their work and spoke about the importance of the international program “
It should be noted that this time SPM graduates were 20 people holdingsenior positions in the State Agency for Compulsory Medical Insurance, the American Chamber of Commerce, Baku Higher Oil School, Ministry of Ecology and Natural Resources, SOCAR Petrofac LLC, Institute of Education of the Azerbaijan Republic and BP.
During the 10-month course, the participants took classes in 8 modules: Project Management; Cost Control; Risk Management; Agile & Lean; Project Leadership, Management and Communication; Contract Management; PMP Exam Preparation; Negotiation Skills for Project Managers. The trainings were conducted by professional teachers of international level.
As a result of the successful activities of the School of Project Management, the program has risen from the academic to the professional level. The graduates received the Professional Certificate in Project Management from Duke University, one of the strongest universities in the world.