Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Erasmus+ proqramı üçün seçilən tələbələrlə görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Erasmus+ tələbə mübadilə proqramı çərçivəsində Avropanın nüfuzlu ali məktəblərində təhsil alacaq tələbələr və onların valideynləri ilə görüşüb. Tələbələri və onların valideynlərini təbrik edən rektor bildirib ki, rəhbərlik etdiyi Ali Məktəbdə tələbələrin yüksək səviyyədə təhsil alması üçün hər cür şərait yaradılıb. Rektor qeyd edib ki, burada gənclərin gələcəkdə karyera qurmaq imkanları da hər zaman diqqət mərkəzində saxlanılır:
“Bir çox gəncin və tələbənin arzusu xaricdə təhsil almaq, müxtəlif proqramlara qatılmaq və xarici ölkələrdə olmaq, yaşamaqdır. Bu arzuların reallaşması üçün ən effektiv yol tələbə mübadilə proqramlarına qoşulmaqdır. Tələbə mübadilə proqramlarının ən məşhuru və tələbələrin ən çox faydalandığı proqram isə Erasmusdur. Bakı Ali Neft Məktəbi yüksək səviyyəli ali təhsilli, bilikli, eyni zamanda bir çox sosial bacarıqlara malik gənclər yetişdirir. Erasmus proqramı üçün də məhz bu cür tələbələrə üstünlük verilir. Erasmus proqramına seçim zamanı təkcə akademik göstəricilər deyil, sosial bacarıqlar da nəzərə alınır. Ali Məktəbimizin tələbələri hərtərəfli inkişaf etdiklərinə görə bu proqrama seçim bizim üçün heç də asan olmur. Biz yaxşıların içərisindən ən yaxşılarını seçirik ”.
Tələbələrin Avropada Azərbaycanın və Bakı Ali Neft Məktəbinin nümayəndəsi olduğunu bildirən rektor onlara ölkəmizi və Ali Məktəbi layiqincə təmsil etməyi tövsiyə edib.
Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən Erasmus+ proqramı bakalavr və təhsilinin növbəti pillələrini davam etdirmək istəyən tələbələr, xaricdə yaşamaq arzusunda olan şəxslər və karyeralarında yüksəlmək üçün müxtəlif təcrübə proqramlarda iştirak etmək istəyən gəncləri özündə birləşdirən layihədir.
Bakı Ali Neft Məktəbinin Avropanın bir sıra universitetləri ilə Erasmus+ tələbə mübadilə proqramı üzrə əməkdaşlığı müvəffəqiyyətlə davam edir. Əməkdaşlıq çərçivəsində 2021/2022-ci tədris ilinin yaz semestrində BANM-in 7 tələbəsi İspanya, Portuqaliya və Yunanıstanın bir sıra ali məktəblərində bir semestr müddətində təhsil alacaq. Tələbələrin səyahət, yerləşmə və gündəlik xərcləri Erasmus+ proqramı tərəfindən qarşılanır.
Qeyd edək ki, BANM-in Erasmus+ proqramı çərçivəsində BANM-in tələbələri İnci Mirzəzadə İspaniyanın Valladolid Universitetində, Afaq Həşimova Portuqaliyanın Bragança Politexnik İnstitutunda, Nuridə Şirinzadə və Qəhrəman Kazımlı İspaniyanın Alkala Universitetində, Turan Eminli, İlqar Məmmədov və Şəmistan Lətifov Yunanıstanın Qərbi Attika Universitetində bir semestr müddətində təhsil alacaqlar.
Tələbələrdən çıxış edən Afaq Həşimova və Turan Eminli və valideynlər onlara yaradılan şərait üçün Ali Məktəb, rektor və professor-müəllim heyətinə təşəkkürlərini bildiriblər.

Rector of Baku Higher Oil School meets with students chosen for Erasmus+ program
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov has met with students who will study at prestigious European universities within the Erasmus+ student exchange program and their parents. Congratulating the students and their parents, the rector said that all necessary conditions have been created at the BHOS for students to receive a high-quality education. Elmar Gasimov noted that the university attaches special importance to the creation and expansion of opportunities for the youth to build a successful career in the future.
"Many young people and students dream about studying abroad, participating in various programs and living in foreign countries. The most effective way for them to make these dreams come true is to join student exchange programs. Erasmus is the most popular student exchange program, from which young people can benefit the most. Baku Higher Oil School launched the Erasmus proqramı to provide young people with quality higher education, as well as to teach them specialized academic knowledge and social skills. Given that all BHOS students are comprehensively educated young people, it is not easy for us to choose students for this program. That is why we choose the best of the best."
Noting that BHOS students studying in European universities represent Azerbaijan and Baku Higher Oil School in Europe, the rector advised the students to represent their country and university honorably abroad.
The EU-funded Erasmus+ program is a project that brings together young people who wish to pursue undergraduate and postgraduate studies, live abroad, participate in various internship programs and to advance their careers. The BHOS successfully cooperates with a number of European universities within the Erasmus+ student exchange program. As part of the cooperation, seven BHOS students will study at a number of universities in Spain, Portugal and Greece during the spring semester of the 2021/2022 academic year. The Erasmus+ program will cover the students’ travel, accommodation and daily expenses.
Within the framework of the Erasmus+ program, BHOS student Inji Mirzazade will study for a semester at the University of Valladolid in Spain, Afag Hashimova - at the Polytechnic Institute of Bragança in Portugal, Nurida Shirinzade and Gahraman Kazimli - at the University of Alcalá in Spain, Turan Eminli, Ilgar Mammadov and Shamistan Latifov - at the University of West Attica in Greece.
Speaking at the meeting, the students Afag Hashimova and Turan Eminli and their parents thanked the university, the rector and the faculty for the conditions created for them.