Bakı Ali Neft Məktəbində bərpa olunan enerji üzrə təlimlər keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) bərpa olunan enerji mənbələri üzrə təlimlər keçirilib. Ali Məktəbin təşəbbüsü ilə keçirilən təlimlər Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzi tərəfindən baş tutub və beş gün davam edib. Təlimlərdə Bakı Ali Neft Məktəbinin, Bakı Mühəndislik Universitetinin müəllimləri, həmçinin Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Sertifikatların təqdimolunma mərasimində BANM-in rektoru Elmar Qasımov hazırda dünyada bərpa olunan enerji mənbələri sahəsinin sürətlə inkişaf etdiyini diqqətə çatdıraraq bildirib ki, Ali Məktəb dünyadakı trendlərə qoşularaq bu sahədə kadr hazırlığı prosesinə başlayır və bu təlim də prosesin başlanğıcıdır. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil ocağının bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində kadr hazırlığı üzrə böyük işlər planlaşdırdığını qeyd edən rektor Avropa universitetləri ilə əməkdaşlıq, mütəxəssislərin təlimlərə göndərilməsi, magistratura ixtisasının açılmasının qarşıda duran planlardan olduğunu vurğulayıb.
Elmar Qasımov Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi ilə əməkdaşlıq həyata keçiriləcəyini də diqqətə çatdırıb: “Dünyadakı ekoloji böhranın qarşısının alınması üçün bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə vacibdir. Bərpa olunan enerji mənbələri həm də tükənən sərvətlərdən istifadənin alternatividir. Artıq neft şirkətləri də bu sahəyə investisiya yatırır, sahənin inkişafı üçün addımlar atırlar. Azərbaycanın da bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə üzrə böyük planları var. Bu sahədə genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilməyə başlanılıb. Bu layihələrdə çalışmaq üçün mütəxəssis hazırlığına əhəmiyyət veririk. Yeni yaradılan külək və günəş enerjisi stansiyalarında müəllim və tələbələrin təcrübə keçmələri, gələcəkdə hazırlayacağımız peşəkar məzunların bu layihələrdə işlə təminatı nəzərdə tutulan planlardandır”.
Rektor BANM-in yaxın vaxtlarda bərpa olunan enerji mənbələri üzrə mütəxəssis hazırlığında ən qabaqcıl ali təhsil ocağı olacağını da əlavə edib.
Tədbirdə çıxış edən Energetika Nazirliyi yanında Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev Azərbaycanın bərpa olunan enerji mənbələri potensialından, həyata keçirilən və planlaşdırılan işlərdən  danışaraq bildirib ki, 2030-cu ilə qədər ölkənin ümumi enerji balansında bərpa olunan enerji üzrə qoyuluş gücünün 30%-ə çatdırılması planlaşdırılır. İşğaldan azad edilən ərazilərin yaşıl enerji zonası olmasının nəzərdə tutulduğunu bildirən Agentlik rəhbəri yaşıl enerjinin ölkənin milli prioritetlərindən biri elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Təbriz Əmmayev bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində genişmiqyaslı tədbirlər çərçivəsində yerli kadrların gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb. O, Bakı Ali Neft Məktəbi ilə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını, Agentliyin kadr hazırlığı üçün dəstək göstərməyə hazır olduğunu əlavə edib.
Ekoloji Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru, Təlim-tədris proqramının koordinatoru Rövşən Abbasov təlimin keçirilməsi təşəbbüsünə görə BANM rəhbərliyinə təşəkkür edərək bərpa olunan enerji sahəsində biliklərin əldə olunmasına istiqamətlənmiş bu təlimi irəliyə doğru böyük addım kimi qiymətləndirib. O, bərpa olunan enerji sahəsində Azərbaycanda böyük potensial olduğunu və bu sahədə mütəxəssis hazırlanmasının vacibliyini vurğulayıb.

A five-day training on renewable energy sources has been held at Baku Higher Oil School (BHOS). The training was conducted by the Environmental Research Center on the initiative of BHOS. The training was attended by teachers from Baku Higher Oil School, Baku Engineering University, as well as representatives of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy.
At the ceremony of awarding certificates to the training participants, BHOS Rector Elmar Gasimov said that against the backdrop of the rapidly developing renewable energy sector in the world, the university joins global trends and begins the education process in this area, and the training is the beginning of this process. The rector noted that BHOS plans to do a lot of work in the direction of training specialists in the field of renewable energy sources and that in the near future the university will establish cooperation with European universities in this field. Within the framework of cooperation, specialists will do internships at European universities and master's programs will be launched at BHOS. Elmar Gasimov also noted that BHOS will cooperate in this area with the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy.
“The use of renewable energy sources is important for preventing a global environmental crisis. Renewable energy sources could also serve as an alternative to depleted resources. Oil companies are already investing in this area and taking steps to develop it. Azerbaijan also has big plans for the use of renewable energy sources. The implementation of large-scale projects has begun in this area. We attach great importance to the training of specialists who will work on these projects. We plan to organize internships for teachers and students at newly created wind and solar power plants, as well as to employ university graduates by involving them in the implementation of these projects,” the rector said.
Elmar Gasimov also added that BHOS will soon become one of the leading universities in the field of training specialists in renewable energy sources.
Director of the State Agency for Renewable Energy Sources under the Ministry of Energy Tabriz Ammayev spoke about the potential of Azerbaijan's renewable energy sources, the work done and planned. He said that by 2030, it is planned to increase the investment potential of renewable energy in the country's total energy balance up to 30%. The head of the agency noted that the liberated territories will become a green energy zone and that green energy has been declared one of the country's national priorities. Tabriz Ammayev stressed the importance of strengthening local human resources for the successful implementation of large-scale activities in the field of renewable energy. He added that the agency is interested in cooperation with Baku Higher Oil School and is ready to provide the necessary support in training specialists.
Head of the Environmental Research Center, coordinator of the training program Rovshan Abbasov thanked the BHOS leadership for the initiative to organize the training and called this training a big step forward in the field of renewable energy. He stressed the importance of training specialists in renewable energy sources for Azerbaijan, which has great potential in this area.