Bakı Ali Neft Məktəbi yeni tədris ilinə uğurla başlayır
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) 2015/2016-cı tədris ilinin başlanması münasibəti ilə təntənəli mərasim keçirilib. Tədbirdə SOCAR-ın prezidenti, millət vəkili Rövnəq Abdullayev, Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) sədri Məleykə Abbaszadə, BP şirkətinin Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan üzrə regional prezidenti Qordon Birrell, o cümlədən SOCAR-ın vitse-prezidentləri və struktur rəhbərləri, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bir çox yerli və beynəlxalq transmilli şirkətlərin rəhbərləri, eyni zamanda Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) professor-müəllim heyəti, tələbələr və onların valideynləri iştirak edib.
Tədbiri giriş nitqi ilə açan Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov tədbir iştirakçılarını və qonaqları salamlayaraq onları bu əlamətdar gündə BANM-də görməkdən məmnun olduğunu ifadə edib və dəvəti qəbul etdikləri üçün hər birinə kollektiv adından minnətdarlığını bildirib. Rektor Elmar Qasımov 2015/2016-cı tədris ilində yüksək bal toplayaraq BANM-in tələbəsi adını qazanmış tələbələri yeni tədris ili münasibəti ilə təbrik edib. Ali Məktəbin qısa zamanda əldə etdiyi uğurları, görülən işlər və perspektivlər haqqında qonaqları məlumatlandıran E.Qasımov bildirdi ki, bu il TQDK-nın ali məktəblərə keçirdiyi qəbulda Ali Məktəb üzrə ümumi minimal bal 659, ümumi orta bal isə 676 olub. Bu nəticənin respublika üzrə ən yüksək nəticə olduğunu qeyd edən Elmar Qasımov hər üç ixtisas üzrə ötən illərə nisbətən bütün göstəricilərdə dinamika müşahidə olunduğunu qeyd edib. I qrup üzrə keçirilmiş test imtahanlarında 700 bal toplayan 7 tələbədən 3-ü Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olub. Bu abituriyentlər Qubadlı, Bərdə və Bakı məktəblərinin məzunlarıdır. Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olmuş abituriyentlərdən 10 nəfəri orta məktəbi qızıl, 2-si gümüş medalla bitirib. Bakıda təhsil almış abituriyentlərin sırasında akademik Zərifə Əliyeva adına liseyin 6, 70 №-li məktəb-liseyin 3, Bakı Avropa liseyinin 3, Kimya-biologiya təmayüllü liseyin 3 məzunu var. Rektor Elmar Qasımov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin BANM-in yaradılması haqda Fərmanını vurğulayaraq, Ali Məktəbin yaradılmasının “Biz neft kapitalını insan kapitalına çevirməliyik” sözlərinin reallaşması istiqamətində bariz nümunə olduğunu dedi. Rektor E.Qasımov Ümummillider Heydər Əliyevin fərmanı ilə təsis edilmiş “20 sentyabr-Neftçilər günü” münasibəti ilə bütün Azərbaycan neftçilərini ürəkdən təbrik etdi və BANM-in tələbələrinin gələcəkdə yüksək ixtisaslı mütəxəssislər kimi bu sahəyə öz töhfələrini verəcəyindən əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə çıxış edən SOCAR-ın prezidenti, millət vəkili Rövnəq Abdullayev Ali Məktəbin kollektivini, tələbələri və valideynləri yeni tədris ilinin başlanması münasibəti ilə təbrik edib. Rövnəq Abdullayev Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə yaradılan Ali Məktəbin qısa müddət ərzində infrastrukturunun yaradılması, kadr potensialının formalaşdırılması istiqamətində böyük işlər görüldüyünü və bunun nəticəsində yüksək nailiyyətlər əldə edildiyini bildirib. O qeyd edib ki, hər il olduğu kimi, 2014/2015-ci tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinin fəaliyyəti aktiv olub. Belə ki, beynəlxalq şikətlərlə yeni əməkdaşlıqlara başlamaqla, tədrisin yüksək səviyyədə aparılması üçün müasir texnologiyaların tətbiqini genişləndirməklə və digər yüksək göstəriciləri ilə yeni uğurlara imza atıb. Rövnəq Abdullayev BANM-də 2015/2016-cı tədris ilində də aparılan işlərin davam etdiriləcəyinə, fəaliyyətinin daha da genişlənəcəyinə, bu yeni tədris ilində tələbələrin daha aktiv olacaqlarına inamını ifadə edib. O, BANM-ə yeni qəbul olmuş tələbələri və onların valideynlərini təbrik edib.
TQDK-nın sədri Məleykə Abbaszadə çıxış edərək tələbələri test imtahanlarında əldə etdikləri yüksək nəticələrə və Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbələri adını qazandıqlarına görə təbrik edib. Məleykə Abbaszadə BANM-in bir çox göstəricilərə görə ali məktəblər arasında lider olduğunu diqqətə çatdırıb. O vurğulayıb ki, BANM çox böyük nəticələr əldə edib, bu il qəbulda minimal bal 659 olub. Bunun yüksək nailiyyət olduğunu bildirən M.Abbaszadə, eyni zamanda böyük məsuliyyət olduğunu da qeyd edib. Sonda tələbələrə dərslərində uğurlar arzu edərək, onları dövlətimiz tərəfindən yaradılan əlverişli şəraitdən sözün yaxşı mənasında maksimal dərəcədə istifadə etməyə çağırıb.
BP şirkətinin Azərbaycan-Türkiyə-Gürcüstan üzrə regional prezidenti Qordon Birrell Bakı Ali Neft Məktəbi ilə təmsil etdiyi şirkətin əlaqələrindən söz açaraq, ikitərəfli əməkdaşlığın inkişafından məmnunluğunu bildirdi. Qordon Birrel BANM-in yüksək səviyyəli gənc peşəkar kadrların hazırlanmasında rolunu yüksək qiymətləndirdi. O, dedi ki, BANM BP-nin ən yaxın tərəfdaş Ali Məktəbidir. Qordon Birrell tələbələri təbrik edərək onlara təhsildə uğurlar arzuladı.
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasına 700 bal toplayaraq qəbul olan İsa Məmmədli çıxış edərək Ali Məktəbin tələbəsi adını qazandığı üçün fəxr və sevinc hissi keçirdiyini dedi. İsa Məmmədli vurğuladı ki, BANM-ə qəbul olmaq onun ən böyük arzusu olub və o, bu arzusuna çatıb. O, yüksək səviyyədə təhsil üçün BANM-də yaradılan şəraitə görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirdi.
SOCAR-ın xaricdə təhsillə bağlı təqaüd proqramı ilə Londonda “İmperial College” də təhsil almış və hazırda BANM-in “Kimya mühəndisliyi” kafedrasının baş müəllimi vəzifəsində çalışan Sənan Eminov gənclər üçün xaricdə təhsil imkanı yaratdığına görə SOCAR rəhbərliyinə, Ali Məktəbə dəvət etdiyinə görə BANM-in rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirdi. O, ölkənin ən müasir Ali Məktəbində fəaliyyət göstərəcəyindən çox şad olduğunu və ona göstərilən bütün etimadları doğruldacağını qeyd etdi.
Tədbirdə 700 bal toplayaraq Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) "Neft-qaz mühəndisliyi" ixtisasına qəbul olan Nihad Abbasovun valideyni Natiq Abbasov çıxış edərək övladının Azərbaycanın ən nüfuzlu Ali Məktəbində təhsil alacağına görə sevinc hissləri keçirdiyini bildirib. O, Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevə təhsil sahəsində yaradılan şəraitə, həyata keçirilən uğurlu təhsil islahatlarına görə təşəkkürünü ifadə edib.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə təhsil alan, eyni zamanda Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin 2014/2015-ci akademik ili üzrə ən yaxşı tələbələrdən biri seçilərək “Fəxri diplom” və pul mukafatı alan III kurs tələbəsi Sevinc Qafarlı BANM-də tələbələr üçün yaradılan geniş imkanların sayəsində bu uğuru qazandığını bildirib. O, həmçinin “SOCAR Yay Məktəbi 2015” layihəsində iştirakı çərçivəsində Gürcüstana səfər imkanı qazandığına və BANM tələbələrinə göstərilən dəstəyə görə SOCAR rəhbərliyinə təşəkkür edib.
Tədbirin sonunda qonaqlar 2015/2016-cı tədris ilində Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi adını qazanmış tələbələrə tələbə vəsiqəsi və SOCAR tərəfindən hədiyyə olunan noutbuklar təqdim etdilər. Bununla yanaşı, ötən tədris ilində müxtəlif uğurları ilə seçilmiş tələbələrə sertifikatlar və fəxri diplomlar təqdim olundu.
Tədbirdən sonra BANM-in professor-müəllim heyəti və tələbələri “Fəxri xiyaban”a gedərək, Ümummilli lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət etdilər.

Baku Higher Oil School held a ceremonial event on the occasion of the beginning of the new academic year 2015/2016. Rovnag Abdullayev, an MP and SOCAR President, Maleyka Abbaszade, Chairperson of the State Students Admission Commission, Gordon Birrell, BP Regional President for Azerbaijan, Georgia and Turkey, SOCAR vice-presidents and managerial staff, top management of a number of national and international companies, as well as BHOS faculty, students and their parents attended the event.
Welcoming the attendees Rector Elmar Gasimov expressed his pleasure of hosting the guests at BHOS on this remarkable day and on behalf of the faculty and staff expressed his gratitude to them for accepting the invitation to join the event. He also extended his congratulations to the students admitted with high scores to BHOS in academic year 2015/2016. Briefing on the achievements of the school, the activities implemented within the short period of time, as well as the perspectives, Rector Gasimov noted that according to the SSAC indicators, this academic year the minimum entrance score to BHOS constituted 659 points and the average score totalled 676 points. Underlying that this result is the highest one in Azerbaijan, the Rector noted that as compared with the previous year results, the score indicators improved dynamically for all three specializations. Moreover, 3 out of the total 7 students getting the highest 700 entrance points in Specialisation Group #1 were admitted to BHOS and these were the students graduating from Gubadli, Barda and Baku schools. A total of ten newly enrolled students graduated with gold medal, while the number of those awarded the silver medal constituted two students. Among the students graduating from Baku schools, there are six students from the Lyceum named after Zarifa Aliyeva, three students from Lyceum # 70, three students from Baku European Lyceum and three students from Biology Lyceum. Emphasizing the decree on establishment of BHOS issued by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, the Rector underlined that the establishment of the school was a vivid example of the motto “We have to transform our oil capital to human capital”. Rector Gasimov extended his warm congratulations to Azerbaijani oil specialists on the occasion of September 20th, Oil Workers Day, and expressed his belief in further contribution of BHOS students as highly qualified specialists in oil sector workforce.
SOCAR President Rovnag Abdullayev extended his wishes of congratulation to BHOS staff, students and their parents on the occasion of the start of the new academic year. He emphasized that within a short period of time, a number of significant measures have been taken to build the infrastructure and improve the capacity of the school established based on the decree issued by President Ilham Aliyev, which paved the way for great achievements. He noted that as in the previous years, BHOS carried out significant activities in academic year 2014/2015. Establishing new partnership relations with international companies, expanding application of advanced technologies to ensure high quality teaching, as well as a number of other high performance indicators had led to success. Mr. Abdullayev expressed his belief that in academic year 2015/2016, BHOS will continue and expand the scope of its activities, and the students will do their best to keep up with this development. He reiterated his congratulations to the newly admitted students and their parents.
Taking the floor, SSAC Chairperson Maleyka Abbaszade congratulated the students for their remarkable results during the examinations and for being admitted to BHOS. She emphasized that BHOS was ahead of the national higher education institutions in terms of a number of indicators. She also underlined that BHOS achieved great results and the fact that the minimum entrance score to the school constituted 659 points this year was not only quite a big success, but also a great responsibility. She extended her wishes of success to the students and called them to take advantage of the good opportunities created by the government.
Gordon Birrell, BP Regional President for Azerbaijan, Georgia, and Turkey, spoke about the relations between BP and BHOS emphasizing his contentment on the development of mutual partnership. He highly appreciated the role of BHOS in educating highly qualified young specialists and noted that BHOS was BP’s the most closely collaborating higher education institution. He congratulated the students wishing them every success in their academic life.
Isa Mammadli, who gathered 700 points during the entrance exam and was admitted to Petroleum Engineering Programme took the floor and expressed how proud and glad he was to be admitted to BHOS. He underlined that he had been wishing of becoming a BHOS student and now his wish became true. Isa expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for the conditions available at BHOS for the conditions provided at BHOS.
Sanan Eminov, the senior lecturer of BHOS Chemical Engineering Department who studied abroad based on SOCAR scholarship extended his gratitude to SOCAR management for the opportunity to study abroad and Rector Gasimov for inviting him to BHOS. He said he was glad to join BHOS, the most contemporary higher school in the country, and assured that he would certainly meet all the expectations.
In his speech, Natig Abbasov, father of Nihad Abbasov, another newly accepted student who gathered 700 points, said that he was very pleased to see his son as a student of the most prestigious higher schools of Azerbaijan. He appreciated President Ilham Aliyev’s efforts directed to educational reforms and conditions available within the education system.
Sevinj Qafarli, BHOS third year student studying chemistry engineering and the winner of honorary diploma and money award granted by UK Heriot-Watt University for the best performance in academic year 2014/2015, took the floor and noted that her success had become possible due to the wide opportunities provided for students at BHOS. She also thanked the SOCAR management for the opportunities provided for participation in SOCAR Summer School 2015 Project which allowed her to visit Georgia and the support to BHOS students.
At the end of the meeting, the guests presented students’ cards and computers granted by SOCAR. Moreover, the students distinguished for various achievements during the last academic year were also awarded certificates and diplomas of honor.
After the ceremony BHOS faculty and students visited the Alley of Honor to pay tribute to the National Leader Haydar Aliyev’s memorial.