BANM tələbəsi «Public Speech» (Ictimai danışıq) təqdim etdi
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) Ali Məktəbin “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan III kurs tələbəsi Emilya Məmmədovanın Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun 6-cı qrant müsabiqəsində qalib gəldiyi layihəsi əsasında “Public Speech” (Ictimai danışıq) adlı iki günlük təlim keçirilib. Layihənin təlimçisi BANM-in “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasının III kurs tələbəsi Zərifə Orucova olub.
Tədbirdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev və Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Gənclər Birliyinin sədri Seymur Orucov iştirak ediblər. Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov qonaqları və təlim iştirakçılarını salamladı. O, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun yaradılmasının yaradıcı gənclərin ideyalarını layihə formatında maliyyələşdirərək həyata keçirməyə imkan verdiyini dedi. Rektor Elmar Qasımov bildirdi ki, BANM-in tələbələri bu layihələrin həyata keçirilməsi üçün oz ideyalarını və təşəbbüslərini irəli sürürlər, müstəqil şəkildə icra edirlər. Rektor Elmar Qasımov “Neft-qaz mühəndisliyi” ixtisasında təhsil alan III kurs tələbəsi Emilya Məmmədovanın layihəsinin nitq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi üçün çox vacib bir layihə olduğunu vurğuladı. Elmar Qasımov BANM-in yuxarı kursları üçün nitq mədəniyyəti üzrə dərslərin keçirilməsinin planlaşdırıldığını bildirdi. Elmar Qasımov nəinki beynəlxalq əlaqələr üzrə mütəxəssislər, tarixçilər, filoloqlar, o cümlədən mühəndislərin də özlərini yüksək səviyyədə ifadə etməyi bacarmalı olduqlarını bildirdi.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun icraçı direktoru Fərhad Hacıyev Gənclər Fondunun məqsədi, yaranması və Fonda təqdim olunan layihələrin istiqamətlərindən danışdı. Fərhad Hacıyev bu Fondun gənclərin yaradıcı ideyalarının həyata keçirilməsinə dəstək vermək üçün yaradıldığını bildirdi. O, bu prosesin tamamilə şəffaf şəkildə internet vasitəsilə müraciətlərin qəbul olunması ilə həyata keçirildiyini dedi.
Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Gənclər Birliyinin sədri Seymur Orucov Bakı Ali Neft Məktəbinin uzun ömürlü və uzun tarixi olan bir çox universitetləri geridə qoyduğunu bildirdi. O, dedi ki, BANM-in yaranması ilə ali təhsil məkanına yeni sağlam rəqabət gəlib və sağlam rəqabət olan yerdə həmişə inkişaf olacaq. Seymur Orucov Bakı Ali Neft Məktəbində tələbələr üçün müxtəlif ictimai və bu cür nitq mədəniyyətinin inkişafı üçün tədbirlərin keçirilməsinin bu Ali Məktəbin üstün cəhəti olduğunu vurğuladı.
Xatırladaq ki, “Public Speech” (Ictimai danışıq) adlı layihənin əsas məqsədi gənclərin ingilis dilində ictimai danışıq bacarıqlarını inkişaf etdirmək, liderlik xüsusiyyətlərini aşılamaq, müxtəlif mövzularda müasir təqdimat üsullarını öyrətmək, ali məktəblərin tələbələrini bir araya gətirərək, onların fəal ictimai fəaliyyətləri ətrafında müzakirələr aparmaqdır. Layihənin 1-ci günündə layihə rəhbəri Emilya Məmmədova və layihə təlimçisı Zərifə Orucova tərəfindən “How to make effective presentations” (Təsirli prezentasiyalar necə edilməlidir) və “Public speech” (Ictimai danışıq) mövzularında təqdimatlar keçirilib. Layihənin 2-ci günündə isə, iştirakçılar müxtəlif mövzularda öz ilk təqdimatları ilə çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, layihə 66 nəfər gəncin iştirakı ilə həyata keçirilib. Sonda iştirakçılara BANM-in rektoru Elmar Qasımovun və layihə rəhbəri Emilya Məmmədovanın imzası ilə sertifikatlar təqdim olunub.

Baku Higher Oil School (BHOS) held a two day workshop on Public Speech based on the project developed by Emilya Mammadova, the third year Baku Higher Oil School (BHOS) Petroleum Engineering student that won the 6th Grant Competition organized by Azerbaijan Youth Foundation. The workshop was conducted by Zarifa Orujova, the third year Petroleum Engineering student.
Elmar Gasimov, the Rector of BHOS, as well as Farhad Hajiyev, Youth Foundation Executive Director and Seymur Orujov, the Chairman of the New Azerbaijan Party’s Youth Wing attended the event. Welcoming the participants and the attendees Rector Gasimov emphasized that establishment of the Youth Foundation based on the decree issued by Ilham Aliyev, the President of the Republic of Azerbaijan, paved the way to sponsor and turn into projects the ideas of creative young people. The Rector noted that BHOS students also put forward their ideas and initiatives for implementation of such projects, underlying that Emilya Mammadova’s project had quite a specific significance to facilitate the development of pubic speaking skills, adding that the school was planning to offer public speaking courses for senior students. He emphasized the importance of possessing good self-presentation abilities not only for international relations specialists, historians and philologists, but also for engineers.
Youth Foundation CEO Farhad Hajiyev briefed on the foundation’s mission, vision and the supported porjects, underlying that the foundation was established with the view of supporting the realization of young peoples’ creative ideas and that the application process was fully transparent and made online.
NAP Youth Wing Chairman Seymur Orujov noted that BHOS took the lead among most of the other old national universities and establishment of the school brought fair competition into the higher education area, which in turn would always lead to development. He emphasized holding of various social events and workshops to support students’ public speaking skills as one of the advantages of BHOS.
It is worth to mention that the main goal of the Public Speech Project is to develop public speaking abilities in English, foster leadership skills, and improve students’ abilities to apply advanced presentation methods on different topics, as well as hold discussions on various social activities of young people. On the first day of the workshop Project Coordinator Emilya Mammadova and trainer Zarifa Orujova made presentations on How to make effective presentations and Public Speech topics, while the second day continued with students’ presentations.
A total of 66 students took part in the workshop and were awarded participation certificates by Rector Gasimov and Emilya Mammadova.