Azərbaycanda ilk dəfə Bakı Ali Neft Məktəbində IELTS Qeydiyyat Mərkəzi yaradılıb
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) ilə Böyük Britaniyanın “British Council” təşkilatı arasında BANM-də IELTS Qeydiyyat Mərkəzinin yaradılması haqqında müqavilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, ölkədə ilk dəfə olaraq “British Council” BANM-də yaradılan bu Qeydiyyat Mərkəzində onlayn imtahan vermək istəyən şəxslərin qeydiyyatını həyata keçirəcək. Müqaviləni Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və “British Council” təşkilatının Azərbaycan üzrə direktoru Fransis Qardener Trexo imzalayıb.
BANM-in kampusunda Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ceyms Şarpın iştirakı ilə keçirilən imzalanma mərasimində Ali Məktəbin rektoru Elmar Qasımov bildirib ki, bu layihə “British Council” ilə BANM arasında əməkdaşlığın növbəti mərhələsidir. Rektor bir neçə ay əvvəl “British Council” təşkilatı ilə əməkdaşlıq çərçivəsində BANM-də açılan ACCA Mərkəzindən də bəhs edərək vurğulayıb ki, dünyadakı 5 ACCA Mərkəzindən biri olan bu Mərkəz artıq qısa müddətdə ikinci yerə yüksəlib və burada təxminən 50 nəfər çalışır. Elmar Qasımov bu Mərkəzin yaxın aylarda dünyada ən böyük Mərkəzə çevriləcəyinə əminliyini bildirib: “Həm ACCA Mərkəzinin, həm də İELTS Qeydiyyat Mərkəzinin ölkədə ilk dəfə olaraq məhz BANM-də açılması Ali Məktəbimizə münasibətin və onun nüfuzuna olan diqqətin göstəricisidir. Əminəm ki, bu Mərkəz də nəinki ölkəmizin, hətta regionun aparıcı mərkəzinə çevriləcək. Mərkəzin xidmətlərindən həm tələbələrimiz, həm də gələcəkdə dünyanın nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında təhsil almaq üçün imtahan verəcək gənclərimiz faydalanacaqlar”.
Rektor 10 ildir yaradılan Bakı Ali Neft Məktəbinin Böyük Britaniya ilə uğurlu əməkdaşlıq etdiyini və bu əməkdaşlıqda “British Council” təşkilatının böyük rolu olduğunu vurğulayıb. Elmar Qasımov ingilis dilinin əhəmiyyətindən də danışaraq bildirib ki, Bakı Ali Neft Məktəbi də 10 il əvvəl Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Fərmanı ilə ingilisdilli yüksəkixtisaslı kadr hazırlamaq məqsədilə yaradılıb və 10 ildir ki, uğurla ingilisdilli texniki ixtisaslı kadrlar hazırlayır. Rektor Ali Məktəbin məzunlarının bir çox nüfuzlu şirkətlərdə çalışmasının, dünyanın ali məktəblərində təhsil almaq üçün təqaüd qazanmalarının və Ali Məktəbin tədris və idarəetməsində fəal iştirak etmələrinin ötən 10 ildə qazanılan uğurun göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Bakı Ali Neft Məktəbində olmaqdan məmnunluğun ifadə edən Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfiri Ceyms Şarf bu Mərkəzin böyük fayda gətirəcəyinə inandığını vurğulayıb. Səfir BANM-lə “British Council” arasındakı bu əməkdaşlığı təhsildə keyfiyyətin yeni aspekti olaraq qiymətləndirib: “İngilis dili bu günün və gələcəyin dilidir, burada da bu dilin tədrisinə xüsusi önəm verilir. Bakı Ali Neft Məktəbi ilə bu əməkdaşlığa başlamaqdan çox şadıq və gələcəkdə də yeni əməkdaşlıqlara məmnuniyyətlə hazırıq”.
“British Council” təşkilatının Azərbaycan üzrə direktoru Fransis Qardener Trexo müqavilənin əhəmiyyətindən danışaraq qeyd edib ki, əsası qoyulan bu əməkdaşlıq tələbələrə fərdi şəkildə kömək etməklə yanaşı, ingilis dilinin ən yüksək səviyyədə öyrədilməsinə imkan verəcək. O, bu əməkdaşlığın BANM üçün də böyük fayda gətirəcəyini və xüsusiləşmiş əməkdaşlıq olacağını bildirib: “Bakı Ali Neft Məktəbi ilə çox uğurlu əməkdaşlıq edirik və bu yeni yaradılan əməkdaşlıq həm qeydiyyat prosesində, həm də IELTS sertifikatlaşmasının tanınmasında xüsusi xidmət göstərəcək. Bu da əməkdaşlığın başqa aspektidir. Bakı Ali Neft Məktəbində IELTS sertifikatının qəbulu və bu sertifikat əsasında tədrisin davam etməsi göstərir ki, burada qəbul yüksək bal əsasında olmaqla yanaşı, təhsilin səviyyəsi də yüksək dərəcədədir”.

IELTS Registration Center has been established at Baku Higher Oil School for the first time in Azerbaijan
Baku Higher Oil School (BHOS) and the British Council have signed an agreement to establish an IELTS Registration Center at the BHOS. According to the agreement, for the first time in the country, the British Council will register people wishing to take online exams at this Registration Center. The document was signed by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov and Director of the British Council in Azerbaijan Francis Gardener-Trejo.
At the signing ceremony, held at the BHOS Campus with the participation of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan James Sharp, BHOS Rector Elmar Gasimov said the project is the next stage of cooperation between the British Council and the BHOS. Speaking about the ACCA Center, which opened several months ago at the BHOS in cooperation with the British Council, the rector said that this center, which is one of the five ACCA centers in the world, has risen to second place in a short time and that it employs about 50 people. Elmar Gasimov expressed confidence that in the coming months the center will become the world's largest IELTS Registration Center.
“The fact that the ACCA Center and the IELTS Registration Center were opened for the first time in the country at the BHOS testifies to the high reputation of our university. I am confident that this center will become a leading center not only in our country, but also in the region. The services of the center will be used by both our students and our young people, who in the future will take exams to enter prestigious universities around the world."
The rector noted that Baku Higher Oil School, which has been operating for 10 years, is successfully cooperating with the UK and that the British Council has made a great contribution to this cooperation. Speaking about the importance of the English language, Elmar Gasimov said that Baku Higher Oil School was established 10 years ago by the Decree of President Ilham Aliyev with the aim of training highly qualified English-speaking personnel and that the university has been successfully training English-speaking technical specialists for 10 years. The rector stressed that BHOS graduates work in many prestigious companies, receive scholarships from universities around the world and are actively involved in the processes of teaching and management at the university, which testifies to the success achieved by BHOS over the past 10 years.
Expressing satisfaction with his visit to Baku Higher Oil School, British Ambassador to Azerbaijan James Sharp expressed confidence that the center will be of great benefit to young people. The ambassador praised the cooperation between the BHOS and the British Council, stressing that this cooperation is a new aspect in the quality of education.
“English is the language of the present and the future, and, therefore, special attention is paid here to the teaching of this language. We are very pleased to start cooperation with Baku Higher Oil School and we look forward to new cooperation with the university in the future".
Speaking about the importance of the agreement, Director of the British Council in Azerbaijan Francis Gardener-Trejo noted that the partnership, among other things, will help students to master English at the highest level. He said that this collaboration will be of great benefit to BHOS and that it will be a specialized collaboration.
“We are very successfully cooperating with Baku Higher Oil School and this new partnership will be very beneficial for young people in terms of the registration for IELTS tests and recognition of IELTS certificates. And this is another aspect of this cooperation. Acceptance of the IELTS certificate by Baku Higher Oil School and education of students at the BHOS on the basis of this certificate shows that the admission of students to the BHOS is carried out on the basis of a high score that the university provides students with the highest level of education".