Bakı Ali Neft Məktəbində “ICESCO akseleratoru” layihəsinin milli final mərhələsi keçirilib
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM), Mədəniyyət Nazirliyi, ICESCO üzrə Azərbaycan Respublikasının Milli Komissiyası, İslam Dünyası Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (ICESCO) və “NewSpace Innovation” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “ICESCO qlobal akseleratoru” adlı pilot layihəsinin milli final mərhələsi olub.
Bakı Ali Neft Məktəbində keçirilən tədbirdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Mədəniyyət Nazirliyinin, “Kapitalbank” ASC-nin nümayəndələri, Gürcüstanın ”Creative Caucasus” şirkətinin təsisçisi və baş icraçı direktoru Gela Suli, final mərhələyə qatılan komanda üzvləri, həmçinin tədbirin təşkilatçıları iştirak ediblər.
Mədəniyyət Nazirliyinin beynəlxalq layihələr və innovasiyalar sektorunun müdiri Ramil Abbəkirov açılış nitqində layihə çərçivəsində uğurlu əməkdaşlığın yaradıldığını və bu layihənin yüksək səviyyədə icra olunduğunu bildirib. Layihə iştirakçılarına bundan sonrakı fəaliyyətlərində müvəfəqqiyyətlər arzulayan Nazirlik rəsmisi əməkdaşlığa daim hazır olduqlarını qeyd edib.
“NewSpace Innovation” şirkətinin təsisçisi Leyla Tağızadə layihənin gedişatı, indiyədək həyata keçirilən işlər barədə məlumat verərək bildirib ki, Azərbaycan, Qazaxıstan və Özbəkistanda baş tutmuş layihədə kənd təsərrüfatı, rəqəmsal media, maliyyə texnologiyaları, əyləncə və oyunlar, turizm və qida texnologiya sahələri əhatə olunub. O məlumat verib ki, final mərhələsində 16 komanda üzvləri iştirak edir.
Tədbirdə ICESCO-nun Elm və texnologiya üzrə məsləhətçisi Məhəmməd Şərifin layihə iştirakçılarına məktubu oxunub. Daha sonra “Yaradıcı iqtisadiyyatın gələcəyi” mövzusunda panel müzakirələr keçirilib, startaplar üçün yaradılan şərait, startap ekosisteminin maliyyələşdirilməsi, bu sahənin gələcək inkişafı müzakirə olunub.
Tədbirin sonunda milli final mərhələsində iştirak edən komanda üzvləri təqdimatlar keçiriblər. Onların təqdimatları münsiflər heyəti tərəfindən qiymətləndirilərək mükafatlandırılıb. Seçilmiş 3 ən yaxşı komanda Mərakeşdə keçiriləcək böyük final mərhələsində iştirak etmək hüququ qazanıb. Böyük finala çıxan komandalar investor və sahibkarlar qarşısında startap ideyalarını təqdim edərək mükafat üçün mübarizə aparacaqlar.
Xatırladaq ki, ICESCO-ya üzv ölkələrdə akselerator proqramları vasitəsilə dinamik yaradıcı texnologiya və mədəniyyət sahələrinin inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyan layihənin açılışı və birinci mərhələsi sentyabrın 11-də Bakı Ali Neft Məktəbində baş tutub. İki günlük düşərgə və altı həftə ərzində intensiv mentor sessiyaları ilə davam etmiş layihə zamanı komandalara biznesin qurulması, biznes modelləri, müştəri araşdırmaları mövzularında təlimlər keçirilib, komandalar ideyalarını təkmilləşdirməyi, təklif və prototiplər hazırlamağı öyrəniblər.

The final stage of the pilot project "ICESCO Accelerator", launched jointly by Baku Higher Oil School (BHOS), the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the National Commission of the Republic of Azerbaijan for ICESCO, the Islamic World Educational, Scientific and Cultural Organization (ICESCO), and NewSpace Innovation, has been held.
The event, held at Baku Higher Oil School, was attended by representatives of the Ministry of Digital Development and Transport; the Ministry of Culture; JSCB "Kapitalbank"; the founder and CEO of the Georgian company Creative Caucasus, Gela Suli; members of the teams participating in the final stage and the organizers of the event.
In his opening speech, Head of the International Projects and Innovations Sector of the Ministry of Culture Ramil Abbekirov said that within the framework of the project, successful cooperation has been established and the project is being implemented at a high level. Having wished the project participants success in their further endeavors, the representative of the Ministry said that they are always ready to cooperate.
The founder of NewSpace Innovation, Leyla Tagizade, told the gathering about the progress of the project and the work done. She said that the project, implemented in Azerbaijan, Kazakhstan and Uzbekistan, covers the spheres of agriculture, digital media, financial technology, entertainment and games, tourism, and food technology. Leyla Tagizade noted that members of 16 teams are taking part in the final stage of the project.
At the event, a letter from ICESCO's Science and Technology Advisor Muhammad Sharif to the project participants was read out.
Then, panel discussions on the topic "The Future of the Creative Economy" were held, during which the conditions created for startups, financing of the startup ecosystem, and the prospects for the development of this area were discussed.
At the end of the event, members of the teams participating in the final stage made presentations. The jury evaluated their presentations and awarded them.
The teams that took the top 3 places gained the right to participate in the big final to be held in Morocco. Finalist teams will compete for prizes by presenting their startup ideas to investors and entrepreneurs.
Recall that the opening and the first stage of the project "ICESCO Accelerator", aimed at developing the spheres of dynamic creativity technologies and culture through the implementation of accelerator programs in ICESCO member countries, took place on September 11 at Baku Higher Oil School.
At the first stage of the project, which took place in the form of a two-day camp, teams were trained on topics such as Building a Business, Business Models, Customer Research. At the second stage of the project, intensive mentoring sessions were held for six weeks, during which the teams finalized their ideas, prepared proposals and prototypes.