Bakı Ali Neft Məktəbinin 17 məzunu SOCAR-ın "Neftqaztikinti" Trestində işə başlayıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov və Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinin (SOCAR) "Neftqaztikinti" Trestinin rəisi Qağaməli Seyfullayev arasında görüş keçirilib.
Trestin ofisində keçirilən görüşdə yeni işə qəbul olunan BANM-in tələbə və məzunları, onlar üçün yaradılan şərait, əməkdaşlıq imkanları barədə müzakirə aparılıb. Bildirilib ki, bu il BANM-in 17 tələbə və məzunu "Neftqaztikinti" Trestində müxtəlif vəzifələrdə məsul işə qəbul olunub. Görüşdə Trestin rəisi Qağaməli Seyfullayev məzunlara kifayət qədər məsuliyyətli vəzifələrin həvalə olunduğunu qeyd edərək, gənc mühəndislərin bilik və təcrübələrini müəssisənin inkişafı üçün səfərbər edəcəklərinə inandığını bildirib. Vurğulayıb ki, bu kadrların hazırlığı Trestin rəhbərliyi və kollektivini tam qane edir.
BANM-in rektoru Elmar Qasımov “Neftqaztikinti” Trestinin bu addımını Ali Məktəbə böyük etimad və etibarın bariz nümunəsi kimi dəyərləndirib. Rektor Ali Məktəb barədə məlumat verərək bildirib ki, BANM 10 il ərzində etimadı doğrultmağı bacarıb və reytinqini yüksəldərək ən nüfuzlu ali məktəblərdən biri olub: “Bizim tədris proqramımız beynəlxalq səviyyəli proqramdır. BANM-də yüksəkixtisaslı, ingilisdilli peşəkar kadrlar yetişir. Ötən 10 il ərzində Ali Məktəbimiz böyük nüfuz qazanıb. Bu nüfuz Bakı Ali Neft Məktəbinə qəbul olunan Prezident təqaüdçülərinin sayında da özünü göstərir. Əgər 10 il əvvəl BANM-ə daxil olanlar arasında Prezident təqaüdünə layiq görülən tələbələrin sayı 12 nəfər idisə, bu il həmin göstərici 33 nəfərə yüksəlib. Bu isə Azərbaycan təhsil tarixində bir ilkdir. Ali Məktəbimizin qazandığı etibarın, təlim-tədrisin yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinin nəticəsidir ki, hətta bir ailənin bir neçə üzvü bizim tələbə və məzunumuzdur”.
Elmar Qasımov, həmçinin vurğulayıb ki, BANM hər zaman tələbə və məzunlarının yanındadır, onların işlə təminatı, karyera inkişafını daim diqqətdə saxlayır. Rektor BANM tələbələrinin bu müəssisədə istehsalat təcrübəsi keçməsini təklif edib. Qağaməli Seyfullayev bu təklifi böyük məmnunluqla qarşılayıb.

17 graduates of Baku Higher Oil School get jobs with ‘Neftqaztikinti’ trust of SOCAR
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov has met with Head of the “Neftqaztikinti” trust of the State Oil Company of Azerbaijan (SOCAR) Gagamali Seyfullayev.
At the meeting, which took place in the office of the trust, the conditions created for the newly hired BHOS students and graduates and the possibilities for cooperation were discussed. It was noted that this year 17 BHOS students and graduates were admitted to various responsible positions at the “Neftqaztikinti” trust.
The head of the trust Gagamali Seyfullayev noted that graduates of the university took up a number of responsible positions in the trust, and expressed confidence that young engineers will mobilize their knowledge and experience for the development of the enterprise. He stressed that the professional competence of these graduates fully satisfy the management and staff of the trust.
BHOS Rector Elmar Gasimov described this step of the “Neftqaztikinti” trust as a clear example of great trust in the university. Speaking about BHOS, the rector said that the university has been able to gain great trust in 10 years and has become one of the most prestigious universities.
“Our training program meets international standards. BHOS trains highly qualified English-speaking specialists. Over the past 10 years, Baku Higher Oil School has acquired an excellent reputation. This prestige is also confirmed by the number of Presidential Scholars admitted to Baku Higher Oil School. Thus, 10 years ago, the number of Presidential Scholars among students admitted to BHOS was 12, and this year this figure has grown to 33. This is a record figure in the history of Azerbaijani education. This is the result of the trust earned by our university, which provides students with a high quality education. There are even members of the same family among BHOS students and graduates,” he said.
Elmar Gasimov also stressed that BHOS always provides support to students and graduates, paying special attention to their employment and career growth. The rector offered BHOS students to undergo industrial practice at the “Neftqaztikinti” trust. Gagamali Seyfullayev accepted this proposal with great enthusiasm. The meeting participants also exchanged views on other issues of mutual interest.