Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Boğaziçi Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Türkiyənin Boğaziçi Universitetinin rektoru, professor Naci İnci, prorektor, professor Gürkan Kumbaroğlu və baş katibin müavini, dosent Nedim Malkoç ilə görüşüb. Qardaş ölkənin nümayəndə heyətini Ali Məktəbdə görməkdən məmnun olduğunu bildirən Elmar Qasımov BANM-in uğurlarından bəhs edib. Rektor bildirib ki, bu il ölkə üzrə Prezident təqaüdünə layiq görülən 102 nəfərdən 33-ü BANM-in tələbəsidir. Bu, Azərbaycan təhsil tarixində ən yüksək göstəricidir. Rektor BANM tələbələrinin yerli və xarici şirkətlərdə yüksək səviyyədə istehsalat təcrübəsi keçdiklərini vurğulayıb. Görüşdə ali məktəblər arasında ikili diplom proqramının həyata keçirilməsi geniş müzakirə olunub. Boğaziçi Universitetinin rektoru, professor Naci İnci Bakı Ali Neft Məktəbi kimi nüfuzlu, beynəlxalq səviyyəli bir ali təhsil müəssisəsinin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib.
Gürüşdə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Türkiyənin Boğaziçi Universiteti arasında Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Əməkdaşlıq sənədini Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və Boğaziçi Universitetinin rektoru, professor Naci İnci imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumunun məqsədi hər iki müəssisənin professor-müəllim heyəti və tələbələri arasında təhsil yönümlü, professional və mədəni fəaliyyətləri dəstəkləyərək beynəlmiləllik anlayışını, təqaüd üzrə əməkdaşlığı, mədəniyyətlərarası inteqrasiyanı və dostluq münasibətlərini önə çəkməkdir. Memorandum hər iki universitet tərəfindən zəruri və uyğun görülən proqramları həyata keçirmək üçün universitetlərarası münasibətin gücləndirilməsi və inkişafına töhfə verməyi özündə əks etdirəcək.
Anlaşma Memorandumunda professor-müəllim heyəti, tələbə mübadiləsi, birgə tədqiqat fəaliyyətləri, seminarlarda və akademik görüşlərdə iştirak, tədris vəsaitləri və digər informasiya materiallarının mübadiləsi, eyni zamanda qısa müddətli xüsusi akademik proqramların icrası da nəzərdə tutulur.

Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov has met with Rector of the Turkish Bogazici University, Professor Naji Indji, Vice-Rector of Bogazici University, Professor Gurkan Kumbaroglu, and Deputy Secretary General of the University, Associate Professor Nedim Malkoch.
Having expressed satisfaction with the meeting with the delegation from the fraternal country at BHOS, Elmar Gasimov told the guests about the successes of Baku Higher Oil School. The rector said that out of 102 people who were awarded the Presidential Scholarship this year, 33 are BHOS students. “This is the highest indicator in the history of Azerbaijani education. BHOS students undergo high-level industrial practice in local and foreign companies,” he added.
At the meeting, the implementation of the Dual Diploma Program between the two universities was widely discussed. Rector of Bogazici University, Professor Naji Indji, highly appreciated the activities of Baku Higher Oil School, a prestigious university of the international level. During the meeting, the sides signed a Memorandum of Understanding between Baku Higher Oil School and Bogazici University. The document was signed by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov and Rector of Bogazichi University, Professor Naji Indji.
The purpose of the Memorandum of Understanding is to promote the concept of internationalism, scientific cooperation, intercultural integration and friendly relations between teachers and students of both universities through supporting educational, professional and cultural activities.
The Memorandum provides for the development of interuniversity relations to implement programs considered necessary and expedient for both universities. The document also provides for the exchange of teachers and students, the holding of joint research activities, seminars and academic meetings, the exchange of teaching aids and other information materials, as well as the implementation of short-term special academic programs.