Bakı Ali Neft Məktəbinin tələbəsi: “Belə bir tarixi şəxsiyyətin adını daşıdığıma görə qürur duyuram!”
Heydər Əlirza oğlu Əliyev 8 may 2004-cü ildə Lənkəran şəhərində anadan olub. 2010-cu ildə Bakı şəhər 45 nömrəli orta məktəbdə 1-ci sinfə gedib. 2021-ci ildə həmin məktəbin məzunu olub. Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasının tələbəsi olan Heydər Əliyev bizimlə təəssüratlarını bölüşüb.
- Bakı Ali Neft Məktəbi ilə tanışlığınız necə oldu?
Bir çox dost-tanış tövsiyə edirdi. Robotlaşmaya böyük marağım vardı. BANM-in saytına daxil oldum, Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasını gördüm və sonra marağım bu yöndə dəyişdi.
- BANM-ə yüksək ballı tələbələr daxil olur. Bu Ali Məktəbin tələbəsi adını qazanmaq üçün qəbul imtahanlarına necə hazırlaşırdınız?
Əsasən, gecələr və sübh tezdən oxuyurdum. Sınaq imtahanlarında çox iştirak edirdim. Ali məktəbə yüksək balla daxil olacağımı gözləyirdim.
- İmtahanı necə keçdi?
Çox rahat, həyəcan yox idi. İmtahana girməzdən öncə bir neçə uğursuz hadisə baş versə də, motivasiyadan düşmədim.
- İmtahan nəticələri açıqlandıqdan sonra istədiyiniz ali məktəbə daxil olmaq şansınızı biləndə hansı hissləri keçirdiniz?
Qəbul imtahanında topladığım bal istədiyim ixtisası seçmək imkanı verirdi. Hesablamamı da buna uyğun apardım. Topladığım bala görə ölkə üzrə sıralamada yerimi bilirdim və kimlərin hansı ixtisasları yazacaqlarını təxmin edirdim. Mənim balım 669 idi və bilirdim ki, ölkə üzrə sıralamada 51-ci yerdəyəm. Təxmin etdim ki, çoxluq informasiya texnologiyaları (İT) və kompüter ixtisaslarını seçəcək və digər yer Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasına qalırdı. Bu da istədiyim ixtisas idi. Elə birinci Bakı Ali Neft Məktəbinin Proseslərin avtomatlaşdırılması ixtisasını yazdım və arzuladığım ali məktəbin arzuladığım ixtisasına daxil oldum. Təxmin etməyimə baxmayaraq, BANM-in tələbəsi adını qazanmağım təsdiqlənəndə böyük sevinc hissi yaşadım.
- Bir neçə gündür dərslər başlayıb. İlkin təəssüratlarınız necədir?
Burada təhsil İngilis dilindədir. Bu baxımdan öyrəşməyə çalışıram. Amma bunu qrupla etmək prosesi asanlaşdırır və öz effektini göstərir. Müəllimlər, Ali Məktəb haqqında təəssüratım təsəvvür etdiyimdən də yüksək səviyyədədir.Tələbələr çox dünyagörüşlü, savadlı, hərtərəflidirlər. Bu baxımdan ünsiyyət qurmaq çox rahatdır.
- Gələcək planlarınız, arzularınız nədir?
Bir hədəfim var ki, Qafqazda proseslərin avtomatlaşdırılması haqqında nəsə soruşanda ilk ağıla gələn mən olum. Bu yöndə çalışıram və çalışacam. Hələliksə, öncəliyim BANM-in uğurlu məzunu olmaqdır.
- Böyük bir tarixi şəxsiyyətin adını daşıyırsınız, hətta soyadınız və ata adınız da eynidir. Adınızı kim qoyub?
Adımı rəhmətlik nənəm qoyub. Bizim ailədə ulu öndər Heydər Əliyevə çox böyük sevgi, hörmət var. Soyadımız Əliyev, atamın adı isə Əlirzadır. Hətta ulu öndərin doğum günü may ayının 10-dur, mənim doğum günüm mayın 8-dir. Mən dünyaya gələndə nənəm bu uyğunluğa çox sevinib və ulu öndərə ehtiram əlaməti olaraq adımın Heydər olmasını istəyib. Valideynlərim də çox seviniblər və buna məmnun olublar.
- İnsanlar bu uyğunluğu biləndə necə reaksiya verirlər?
Çox təəcüblənirlər. Hətta deyirlər ki, buna görə şanslıyam. Sənədlərimi haradasa təqdim edəndə üzümə baxırlar və bir neçə dəqiqə gözlərini çəkmədən dayanırlar və təəcüblə təkrar edirlər ki, - “Heydər Əliyev Əlirza oğlu!”. İnsanların üzündəki təəssüratı görmək maraqlıdır. Bu cür reaksiya məndə xoş hisslər yaradır. Özüm də necə bir şəxsiyyətin adını daşıdığımın fərqindəyəm. Heydər Əliyev müasir Azərbaycanın memarı, qurucusu və xilaskarıdır. Ölkədə sülh, əmin-anamlıq yaradıb. Mən belə bir tarixi şəxsiyyətin adını daşıdığıma görə qürur duyuram, bu adı şərəflə daşıyıram. Hər zaman bu adın məsuliyyətini dərk edirəm və buna uyğun davranıram. Çalışıram və hər zaman çalışacam ki, bu ada layiq olum.
- Ulu öndər Heydər Əliyevin həyatı və şəxsiyyəti ilə maraqlanmısınız?
Bəli. Evimizdə hər zaman ulu öndər haqqında söhbətlər gedib, özüm də onun haqqında oxumuşam, araşdırmışam. Uşaqlığı, gəncliyi, hakimiyyətə gəlməyi, müstəqil Azərbaycan dövlətini necə qurması haqqında oxumuşam. Ən çox sevdiyim tarixi şəxsiyyətlər də Şah İsmayıl Xətai və Heydər Əliyevdir.
- Hansı maraqlarınız, hobbiləriniz var?
Fizika üzrə olimpiadalarda iştirak etmişəm. Qəbul imtahanlarına ciddi hazırlaşdığıma, bütün fikrimi dəsrlərimə yönəltdiyimə görə, maraqlarıma vaxtım qalmırdı. Dostlarımla görüşüb birlikdə gözəl vaxt keçirməyi, söhbət etməyi sevirəm. Ailəmlə vaxt keçirirəm. Hər kəsin fikrini öyrənmək özümüinkişafa kömək edir. Boş vaxtlarımda musiqi dinləyirəm, kinoya baxıram.

Student of Baku Higher Oil School: ‘I am proud to bear the name of such a historical figure!’
Heydar Alirza oglu Aliyev was born on May 8, 2004 in the city of Lankaran. In 2010, he went to secondary school No. 45 in Baku. He graduated from this school in 2021. Heydar Aliyev is a student of the Process Automation Department of Baku Higher Oil School (BHOS). Below is an interview in which he shared his impressions with us.
- How did you learn about Baku Higher Oil School?
Many friends and acquaintances told me about BHOS. At the beginning, I was interested in robotics. I visited the university’s website, saw the specialty "Process Automation", and I developed a strong interest in this area.
- Students with high scores enter BHOS. How did you prepare for the entrance exams to become a student of this university?
I mainly practiced at night and early in the morning. I have passed many preparatory exams. I expected to enter the university with high scores.
- How did you take the exam?
Very easy, I was not worried. Although I had a few setbacks before the exam, I was not discouraged.
- How did you feel after the announcement of the exam results, when you learned about your chances to enter the desired university?
The score I got on the entrance exam allowed me to choose the desired specialty. I made my calculations accordingly. I knew my place in the rating. My result was 669 and I knew I was 51st in the country. I assumed that most would choose information technology (IT) and computer science over process automation. This was the specialty I wanted. And I chose Baku Higher Oil School, specialty "Process Automation" and entered the university of my dreams. I was overjoyed when I learned that I had become a student at BHOS.
- Classes started a few days ago. What are your first impressions?
Classes are conducted in English. I'm trying to get used to it. Group learning makes the process easier and more efficient. My teachers exceeded my expectations. My fellow students are very intelligent, educated and versatile people. Therefore, it is very convenient for me to communicate with them.
- What are your plans for the future?
I have a goal to become the best specialist in the field of process automation in the Caucasus. I am working and will continue to work in this direction. At the moment, my priority goal is to become a successful graduate of BHOS.
- You bear the name of a great historical figure, even your surname and patronymic coincide. Who gave you this name?
“My late grandmother gave me this name. Our family loves and respects the great leader Heydar Aliyev. Our surname is Aliyev, and my father's name is Alirza. The great leader's birthday is May 10, and mine is May 8. When I was born, my grandmother was very happy with these coincidences and wanted me to be named Heydar as a sign of respect for the great leader. My parents were also very happy and satisfied with this.
- How do people react when they learn about these coincidences?
They get very surprised. They even say that I was lucky in this. When I present my documents somewhere, they look me in the face, stop for a few minutes, not taking their eyes off me, and repeating in surprise: "Heydar Aliyev Alirza oglu!" It is interesting to see the reaction on the faces of these people. This kind of reaction makes me feel good. I know that Heydar Aliyev is an architect, founder and savior of modern Azerbaijan. He restored peace and tranquility in the country. I am proud to bear the name of such a historical figure, and I bear that name with honor. I always understand the responsibility for bearing this name and always try to be worthy of it.
- Did you take interest in the life and personality of the great leader Heydar Aliyev?
- What are your interests, hobbies?
I took part in physics olympiads. I didn't have time for my interests, because I was seriously preparing for the entrance exams and focused all my attention on the lessons. I love spending time with my friends. I spend time with my family. I love listening to people's opinions. It helps me in self-development. In my free time, I listen to music and watch films.