Bakı Ali Neft Məktəbi Enactusun qalibi oldu
25-26 avqust tarixlərində “Enactus Azərbaycan” tərəfindən təşkil olunan tələbə gənclərin iştirak etdiyi “2021 Enactus Azərbaycan Milli Yarışı”nın yarımfinal və final mərhələləri keçirilib. Milli Müsabiqədə Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) komandası respublika üzrə qalib olub. BANM komandası müsabiqəyə “Breadfeed” və “Ecodesign” layihələri ilə qatılıb.
Müsabiqənin əsas məqsədi il ərzində ən yaxşı layihəni ərsəyə gətirmiş ilk 3 “Enactus” komandasını, xüsusilə də Azərbaycanı “Enactus Dünya Kuboku”nda təmsil edəcək komandanı müəyyən etməkdir. Beləliklə, BANM komandası Azərbaycanı “Enactus Dünya Kuboku”nda təmsil etmək hüququ qazanıb. Hazırda 35-ə yaxın ölkəni təmsil edən komandalar hər il keçirilən “Enactus Dünya Kuboku”nda öz ölkələrini və universitetlərini təmsil edirlər.
Milli Müsabiqənin yarımfinal mərhələsi onlayn formatda, final mərhələsi isə fiziki formatda keçirilib. Milli yarışlarda “Enactus” komandaları layihələrini təqdim edir, eyni zamanda innovativ fikirlərini və yeniliklərini bir-birləri ilə bölüşürlər. “Enactus” layihəsi Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olaraq sosial-iqtisadi inkişafa müsbət təsir göstərir.
Qeyd edək ki, “Enactus” proqramı 1975-ci ildə ABŞ-da yaradılıb və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Enactus”u Azərbaycanda Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) təmsil edir. “Enactus” gələcək nəsil təşəbbüskar liderləri və sosial yenilikçiləri yetişdirərkən daha yaxşı bir dünya yaratmağa hədəflənmiş dünyanın ən böyük təcrübə öyrənmə platformasıdır. Bu məqsədlərə çatmaq üçün “Enactus” gənclərə nəzəri biliklərini praktikada tətbiq etməyə, biznes, təhsil və sosial layihələrini həyata keçirməyə şərait yaradır və azad sahibkarlığı təbliğ edir.

BHOS team wins Enactus competition
On August 25-26, the semifinal and final stages of the 2021 Enactos Azerbaijan National Competition, organized by Enactus Azerbaijan, were held. Baku Higher Oil School (BHOS) team won the national competition. The BHOS team joined the competition with Breadfeed and Ecodesign projects.
The main purpose of the competition was to determine the first three Enactus teams that have made the best project in the year, especially the team that will represent Azerbaijan at the “Enactos World Cup”. Thus, the BHOS team gained the right to represent Azerbaijan at Enactus World Cup. Currently, teams representing about 35 countries represent their countries and universities at the annual Enactos World Cup.
The semi-final stage of the national competition was held online and the final stage - in physical format. At national competitions, Enactus teams present their projects and share their innovative ideas and innovations with each other. The Enactus project has a positive impact on socio-economic development in line with its Sustainable Development Goals.
It should be noted that the Enactus program was established in 1975 in the USA with the financial support of the Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan. Enactus is represented in Azerbaijan by the Union of Student Youth Organizations. Enactus is the world's largest practice learning platform aimed at creating a better world through nurturing next-generation entrepreneurial leaders and social innovators. To achieve these goals, Enactus enables young people to apply their theoretical knowledge in practice, implement business, educational and social projects and promote free entrepreneurship.