Elmar Qasımov xaricdə təhsillərini davam etdirəcək məzunlarla görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) rektoru Elmar Qasımov Ali Məktəbin xaricdə magistratura və doktorantura pilləsində təhsil alacaq 2021- ci il məzunları ilə görüşüb. Onları təbrik edən rektor hər biri ilə ayrı - ayrı maraqlanıb və tövsiyyələrini verib. Səmimi şəraitdə keçən görüşdə Elmar Qasımov vurğulayıb ki, məzunlar getdiyi ölkələrdə Azərbaycanı layiqincə təmsil etməlidirlər: “Hər biriniz həmin ölkələrdə Azərbaycanın intellektual əsgərləri olmalısınız. Sizin üzərinizdə şəhidlərimizin, Dövlətimizin, Xalqımızın haqqı var. Buna biganə yanaşmayın. Vətənimizi, Ali Məktəbimizi, ailənizi layiqincə təmsil etməlisiniz”.
Rektor məzunlara gedəcəyi ölkələrdə Azərbaycanın səfirlikləri, diplomatik nümayəndəlikləri ilə sıx əlaqədə olmağı tövsiyyə edib. Elmar Qasımov xüsusi vurğulayıb ki, eyni zamanda təhsil alacağınız universitetlərlə BANM arasında əlaqələrin qurulmasına səy göstərin: “Bir sözlə, Ali Məktəbinizi unutmayın. Dünya artıq Bakı Ali Neft Məktəbini tanıyır”.
Bu il BANM-in bakalavr və magistr məzunu olan 40 tələbə 16 xarici ölkənin universitetlərinə daxil olub. Həmin ölkələr arasında ABŞ, Almaniya, Kanada, Macarıstan, Norveç, Litva, Niderland, İtaliya, Estoniya, Belçika, Böyük Britaniya və Çexiya kimi ölkələrin məşhur ali təhsil müəssisələri var. Yeri gəlmişkən, builki məzunlardan 7 – si ABŞ – ın müxtəlif universitetlərində magistratura və doktoranturaya təqaüdlə, 6 – sı isə DAAD təqaüd proqramı ilə Almaniyanın müxtəlif ali təhsil müəssisələrində təhsil almaq hüququ qazanıblar.

Elmar Gasimov met with BHOS graduates who will continue their education abroad
Rector of Baku Higher Oil School (BHOS) Elmar Gasimov has met with BHOS graduates of 2021, who will study abroad for a master's or doctoral degree.
During the meeting, the rector congratulated the graduates, held a conversation with each of them and gave them his recommendations.
Elmar Gasimov stressed that the graduates of the university should honorably represent Azerbaijan in foreign countries.
“Each of you should be an intellectual soldier of Azerbaijan in these countries. Your duty to our shahids, our state and our people urges you to do this. You must represent your country, your university and your family with dignity,” the rector said.
The rector advised the graduates to keep in touch with the embassies and diplomatic missions of Azerbaijan in the countries in which they will study. Elmar Gasimov emphasized that graduates should try to establish relations between BHOS and foreign universities.
“In short, don't forget your university. The world has already recognized Baku Higher Oil School,” the rector concluded.
This year, 40 bachelor’s and master’s graduates of BHOS entered 16 foreign universities, including well-known universities in the USA, Germany, Canada, Hungary, Norway, Lithuania, the Netherlands, Italy, Estonia, Belgium, Great Britain and the Czech Republic.
It should be noted that 7 BHOS graduates of this year received scholarships for master's and doctoral studies at various US universities, and 6 graduates received the right to study at various universities in Germany under the DAAD scholarship program.