Bakı Ali Neft Məktəbində yeni ixtisaslar açıldı
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) yeni ixtisaslar açılıb. Belə ki, 2021/2022-ci tədris ili üçün bakalavriat səviyyəsinə Kompüter mühəndisliyi ixtisası üzrə də tələbə qəbulu həyata keçiriləcək.
Qəbul planı dövlət sifarişi üzrə 20, ödənişli əsaslarla 30 nəfər nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, BANM-in bakalavriat səviyyəsinə ixtisasları üzrə ödənişli əsaslarla qəbul olanlar üçün minimal keçid balı 400 müəyyənləşdirilib.Təhsil haqqı 4500 manat təşkil edir.
Eyni zamanda, yeni tədris ili üçün BANM magistratura pilləsi üzrə Maliyyə, Menecment və  Layihələrin idarəedilməsi üzrə Biznesin təşkili və idarəedilməsi ixtisasları da açıb. Hər bir ixtisas üzrə 25 nəfər qəbul planlaşdırılıb. Qeyd olunan ixtisaslar üzrə təhsil haqqı 5000 manat məbləğindədir.
Təhsil digər ixtisaslarda olduğu kimi, həm bakalavriat həm də, magistratura pillələri üzrə  ingilis dilində olacaq, müsabiqə Azərbaycan və rus bölmələri üzrə birgə aparılacaq.
Hazırda Ali Məktəbdə bakalavriat səviyyəsinə Neft-qaz mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi, İnformasiya təhlükəsizliyi və Biznesin idarə edilməsi ixtisasları, magistratura pilləsinə Neft-qaz mühəndisliyi, Kimya mühəndisliyi, Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasları üzrə qəbul həyata keçirilir.
Neft-qaz mühəndisliyi və Kimya mühəndisliyi ixtisasları Böyük Britaniyanın Heriot-Vatt Universitetinin proqramı əsasında reallaşdırılır.

New specialties have been opened at Baku Higher Oil School (BHOS).
Thus, BHOS will begin enrolling students in a bachelor's degree course on “Computer Engineering” for the 2021/2022 academic year. The university’s admission plan provides for 20 budget places and 30 paid places. The minimum passing score for the paid bachelor's degree program is 400 points. The tuition fee is 4,500 manats.
In addition, from the next academic year, BHOS will begin enrolling students in master’s degree courses on “Organization and management of business in the field of finance”, “Organization and management of business in the field of management” and “Organization and management of business in the field of project management”. It is planned to allocate 25 places for each of these specialties. The tuition fee for each of these courses is 5,000 manats.
The training will be conducted in English for both bachelor's and master's degree programs. A common competition will be held for the Azerbaijani and Russian sections.
Currently, Baku Higher Oil School is offering bachelor's degree programs in "Petroleum Engineering", "Chemical Engineering", "Process Automation Engineering", "Information Security" and "Business Management". The university is also offering master’s degree programs in "Petroleum Engineering", "Chemical Engineering" and "Process Automation Engineering".
Training in the specialties “Petroleum Engineering” and “Chemical Engineering” is conducted based on the curriculum of Heriot-Watt University (UK).