Bakı Ali Neft Məktəbi keçid balı üzrə rekordunu təzələdi
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) nəşr etdiyi “Abituriyent” jurnalının 7-ci sayında 2015/2016-cı tədris ili üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə həm ödənişli əsaslarla, həm də dövlət sifarişi əsasında aparılan plan yerləri üzrə müsabiqə nəticəsində alınmış uyğun keçid balları haqqında məlumat təqdim olunub.
Məlumata əsasən, ali məktəblərə I ixtisas qrupu qəbul üzrə ən yüksək minimal keçid balları Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) qeyd olunub. Belə ki, BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisası üzrə minimal keçid balı 673 baldan 679 bala, “Neft-qaz mühəndisliyi “ixtisası üzrə – 660 baldan 667 bala, “Kimya mühəndisliyi” ixtisası üzrə - 648 baldan 659 bala yüksəlib.
Bu nəticələrə görə, BANM minimal keçid balı üzrə rekordunu təzələyib. Azərbaycanın ali təhsil tarixində I ixtisas qrupu üzrə ən yüksək keçid balı bu dəfə də BANM-in “Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi” ixtisasına qəbul zamanı 679 bal göstəricisi ilə qeydə alınıb.

BHOS to Renew Its Record on Entry Points Result
7th number of "Abituriyent" ("University entrant") journal published by the State Commission on Students' Admission has revealed results on entry points gathered with a view of entry exams following specializations offered at higher educational institutions of Azerbaijan Republic on the basis of private and public education for 2015/2016 academic year.
According to information the highest minimum points required to enter higher educational institutions fell to the share of BHOS. Thus, required 673 points for process automation engineering specialization have elevated to 679 points, petroleum engineering specialization's 660 points have reached 667 and 648 points required for chemistry engineering increased to 659 points.
Based on these results BHOS has renewed its record on entry points gathering. With 679 points BHOS process automation specialization is distinguished again as the one having highest entry points in the history of Azerbaijani education.