Buraxılış imtahanlarında ən yüksək bal toplayan abituriyent Bakı Ali Neft Məktəbini seçir
29-30 aprel tarixlərində Dövlət İmtahan Mərkəzi tərəfindən XI siniflər üçün təşkil olunan buraxılış imtahanlarında ən yüksək bal toplayan Ayxan Kazımov Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) təhsil almaq arzusundadır. O, imtahanın ikinci pilləsini də uğurla tamamladıqdan sonra BANM-in “İnformasiya təhlükəsizliyi” ixtisasına yiyələnməyi düşünür. A.Kazımov bu arzusuna çatmaq üçün IX sinifdən başlayaraq imtahanlara hazırlaşıb. X sinfin ikinci yarısından etibarən məşğələləri onlayn qaydada davam etdirən abituriyent XI sinifdən etibarən isə məşğələlər ənənəvi qaydada keçib.
Qeyd edək ki, imtahan iştirakçıları arasında yalnız 1 nəfər – Şəmkir rayonu, Düyərli kənd 2 saylı orta məktəbinin məzunu Ayxan Kazımov maksimal - 300 bal toplayıb. A.Kazımov 2 il əvvəl IX sinif səviyyəsi üzrə buraxılış imtahanında da 256.2 bal toplamaqla yüksək nəticə göstərib. O imtahanlarda maksimum bal toplayacağını gözləməsə də, sadəcə, 1-2 sualın cavabında tərəddüd edib.
Məlumat üçün bildirk ki, BANM-in İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasına 2018-ci ildən qəbul həyata keçirilir. 2020/2021-ci tədris ili üçün bakalavriat səviyyəsinə tələbə qəbulu planına əsasən,  dövlət sifarişi və ödənişli əsaslarla olmaqla sözügedən ixtisasa 30 yer nəzərdə tutulub. İxtisas iki il ardıcıl olaraq,  ölkə üzrə ən yüksək keçid balı olan ixtisas kimi “İlin ixtisası” seçilib. İxtisas üzrə ödəniş 4500 AZN təşkil edir.

The applicant who showed the highest result in the final exams chooses Baku Higher Oil School
Aykhan Kazimov, who scored the highest score in the final exams held on April 29-30 by the State Examination Center for 11 grades, expressed a desire to study at Baku Higher Oil School (BHOS). He plans to study the specialty "Information Security" at BHOS after successfully passing the second stage of the exams.
To make his dream come true, Aykhan Kazimov started preparing for exams from the ninth grade. From the second half of the 10th grade, teaching in secondary schools was carried out online. Starting from the 11th grade, the classes were conducted in a traditional manner.
It should be noted that only one person - a graduate of secondary school No. 2 in Duyarly village in Shamkir region, Aykhan Kazimov, showed the maximum result (300 points) in the final exams. Two years ago, Aykhan Kazimov also showed great results in the final exams held for ninth grade students, gaining 256.2 points.
Noted that BHOS has been admitting students for studying at the Information Security Department since 2018. The Admission Plan for the 2020/2021 academic year provides for 30 places for this specialty (including budgetary and paid places). For two years in a row, the “Information Security” specialty has been selected as a “Specialty of the Year” with the highest passing score in the country. The tuition fee for this specialty is 4,500 AZN.