Bakı Ali Neft Məktəbində dünyada beşinci ACCA mərkəzi yaradıldı
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq Bakı Ali Neft Məktəbində British Council-un tərəfdaşı olduğu Beynəlxalq Sertifikatlı Mühasiblər Birliyinin (Association of Chartered Certified Accountants - ACCA HUB mərkəzi) yeni mərkəzinin açılışı olub.
Qeyd edək ki, dünyada fəaliyyət göstərən ACCA HUB mərkəzlərinin sayı 4-dür, 5-ci mərkəz məhz Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) yaradılıb və ən unikal mərkəz hesab olunur. Bu mərkəzdə digər mərkəzlərdən fərqli olaraq yalnız ingilis dilində ACCA imtahanları deyil, həm də rus dilində olan ACCA imtahanlarına da nəzarət olunacaq. Bakı Ali Neft Məktəbində yaradılan mərkəz fəaliyyətinə 7-11 iyun tarixlərində başlayacaq və təxminən 2000-dən çox insan onlayn imtahanda iştirak edəcək.
Sözügedən mərkəz hazırda ACCA üçün nəzərdə tutulsa da, önümüzdəki aylarda digər beynəlxalq imtahanların da keçirilməsi üçün istifadə oluna bilər.
Açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, Təhsil Nazirliyinin Ali və orta ixtisas təhsili şöbəsinin müdiri Nicat Məmmədli,  British Council Azərbaycanın ölkə üzrə rəhbəri Samr Şah, Ali Məktəbin müəllim və tələbələri, KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
ACCA (Association of Chartered Certified Accountants- Beynəlxalq Sertifikatlı Mühasiblər Birliyi) dünyanın ən sürətli inkişaf edən mühasiblər qurumudur və British Council ilə 30 ildən artıqdır tərəfdaşdır. İlin hər rübündə British Council imtahan mərkəzlərində 200,000-dən daha çox insan bu imtahanlarda iştirak edir və peşəkarlıqlarını daha da artırırlar.  ACCA pandemiya dövründə hərkəsin peşəkar inkişaf prosesinin davamlı olması üçün əlindən gələni edir və artıq 130 ölkədə bu imtahanı vermək istəyən insanlar üçün imtahan mərkəzi və ya evlərində bunu həyata keçirməyi mümkün edir. British Council-ın təklif etdiyi onlayn nəzarət sistemi ilə hazırda eyni vaxtda yüzlərlə insanı evlərində imtahan etmək mümkündür.
İmtahanlar ildə 4 dəfə (mart, iyun, sentyabr və dekabr) və hər dəfə 5 gün olmaqla bütün saat qurşaqlarını əhatə edən  mərkəzlər tərəfindən idarə olunur. Bu mərkəzləri müxtəlif təlimlər keçmiş peşəkar imtahan heyəti hər 15 dəqiqə ərzində imtahana daxil olanları qəbul edib, birə-bir otaqlara qeydiyyat edərək şəxsiyyət vəsiqələrini yoxlayaraq imtahanı idarə edirlər. Bu onlayn platforma məlumat gizliliyini qorumaq üçün bütün tələblərə cavab verir.
Açılış mərasimində Bakı Ali Neft Məktəbi ilə British Council arasında əməkdaşlığa dair müqavilə də  imzalanıb.

A new center of the Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), a partner of the British Council, has opened at Baku Higher Oil School for the first time in Azerbaijan.
Note that there had been four such centers (ACCA hubs) in the world, and the fifth one has been created at Baku Higher Oil School (BHOS), and it is considered the most unique center. Unlike other centers, this center will supervise ACCA exams, conducted not only in English, but also in Russian.
The ACCA hub, established at Baku Higher Oil School, will start operating on June 7-11. More than 2,000 people will take online exams at this center.
Although the center is intended for ACCA exams, it may be used for holding other international exams in the coming months.
The opening ceremony was attended by Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov, Head of the Department of Higher and Secondary Special Education of the Ministry of Education Nijat Mammadli, the British Council Country Director in Azerbaijan Summer Xia, BHOS teachers and students, media representatives.
The Association of Chartered Certified Accountants is the world's fastest growing organization of accountants, which has been a partner of the British Council for over 30 years. Every year, quarterly, more than 200,000 people take ACCA exams at the British Council’s examination centers to improve their professional qualifications.
The ACCA does its best to ensure the continuity of professional development during a pandemic. Already 130 countries have centers where ACCA exams can be taken. In addition, the ACCA offers an opportunity to take exams at home. Hundreds of people can now take ACCA exams at home with the help of the British Council's online supervision system.
Exams are held 4 times a year (March, June, September, December), each for 5 days. Exams are monitored by centers covering all time zones. Registration for ACCA exams is carried out by the centers’ employees who have undergone special trainings.This online platform meets all the personal data protection requirements.
At the opening ceremony, a cooperation agreement was signed between Baku Higher Oil School and British Council.