Bakı Ali Neft Məktəbinin Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Elmi Konfransları başa çatır
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransları çərçivəsində keçirilən “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” konfransı öz işini yekunlaşdırıb.
Konfrans çərçivəsində “Quyuların istismarı, yataqların işlənməsi və hasilatın optimallaşdırılması”, “Quyuların planlaşdırılmasının və qazma əməliyyatlarının təkmilləşdirilməsi”, “Neft-qaz axtarışı, kəşfiyyatı və hövzə analizi”, “Neft-qaz çıxarma və nəqletmə proseslərində enerjinin qorunma texnologiyaları”,  “Neft-qaz sahəsində iqdisadi səmərəliliyinin analizi” bölmələr üzrə müzakirələr aparılıb, tezislər qiymətləndirilib.
Konfransa yerli və xarici təhsil müəsissəsindən tələbə və gənc tədqiqatçılar tərəfindən 46  tezis qəbul edilib.
Konfransın ayrı-ayrı bölmələri üzrə artıq qaliblər də müəyyənləşib.
“Neft-qaz axtarışı, kəşfiyyatı və hövzə analizi” bölməsi üzrə BANM tələbələri Orxan Məmmdov, Vüsal Kərimov , eyni zamanda, Orta Doğu Texniki Universitet Şimalı Kipr Kampusunun tələbəsi Nandana Ramabhadra I yerə,  Umid Əbdurahmanov (BANM), Əliyeva Türkan (BANM), Əliyev Katib (BANM), Toğrul Tahirov (BANM) II yerə, Aytac İsgəndərova (BANM) və Leyla Abdullayeva (BANM) isə III yerə layiq görülüblər.
Beynəlxalq konfransa eyni zamanda, Sahand Texnologiya Universiteti, Orta Doğu Texniki Universitet Şimalı Kipr Kampusu, Ostin Texas Universiteti, Qazaxstan-Britaniya Texniki Universitet kimi xarici universitetlərdən də tezislər qəbul olunub.
“Neft-qaz sahəsində iqdisadi səmərəliliyinin analizi quyuların planlaşdırılmasının və qazma əməliyyatlarının təkmilləşdirilməsi” bölməsinin qalibi Əsəd Səfərov (BANM), II yerin sahibi Bəşir Sultanov (ADNSU), III yerdə Cavad Əliyev olub.
Konfransın sponsorları qismində Bakı Ali Neft Məktəbi, bp, “Baker Hughes”, “SOCAR Polymer”, “SOCAR AQŞ”  şirkətləri çıxış edib.

Scientific conferences, organized by Baku Higher Oil School on the occasion of the 98th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, are coming to an end
The conference “Petroleum Geoscience and Engineering", organized by Baku Higher School of Petroleum (BHOS) as part of the 2nd International Student Research and Science Conferences dedicated to the 98th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, has ended.
Within the framework of the conference, discussions were held in the sections “Well performance, reservoir development and management, production optimization”, “Well planning and drilling operations improvement”, “Petroleum exploration and basin analysis”, “Energy saving in the production and transportation of oil”, “Analysis of Petroleum Economics efficiency”.
46 theses from students and young researchers from local and foreign educational institutions were presented to the conference.
The winners in different sections of the conference have already been determined.
Thus, the first place in the section “Petroleum exploration and basin analysis” of the conference was won by BHOS students Orkhan Mammadov, Vusal Kerimov, the student of the Northern Cyprus Campus of the Eastern Mediterranean University Nandana Ramabhadra, the second place was taken by BHOS students Umid Abdurakhmanov, Aliyeva Turkan, Aliyev Katib, Togrul Tahirov, the third place went to BHOS students Aytaj Iskenderova, Leyla Abdullayeva.
Theses from foreign universities, such as Sahand University of Technology, the Northern Cyprus Campus of the Eastern Mediterranean University, the University of Texas at Austin, the Kazakh-British Technical University, were also presented to the international conference
The first place in the section “Analysis of Petroleum Economics efficiency, well planning and drilling operations improvement” was awarded to BHOS student Asad Safarov, the second place – to ASOIU student Bashir Sultanov, the third place – to BHOS student Javad Aliyev.
The conference was sponsored by Baku Higher Oil School, BP, Baker Hughes, SOCAR Polymer, and SOCAR AQŞ.