Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf konfransı başa çatdı
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransları çərçivəsində keçirilən “Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” konfransı öz işini yekunlaşdırıb.
Konfrans “Ekoloji problemlər və biotexnologiya”, “Neft-qaz və neft-kimya prosesləri”, “Mütərəqqi materiallar və polimerlər”, “Bərpaolunan enerji” bölmələrini əhatə edib.
Konfransa yerli və xarici təhsil müəsissəsindən tələbə və gənc tədqiqatçılar tərəfindən 131 tezis təqdim edilib.
Tezislər Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti, Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Fransız Universitetinin, AMEA-ın Neft-Kimya Prosesləri, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Polimer Materialları, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya institutlarının, eləcə də digər təhsil müəssisələrinin tələbələ və tədqiqatçıları tərəfindən təqdim olunub.
Konfransda maraqlı və yenilikçi prezentasiyaların, eləcə də posterlərin təqdimatları olub.
Qeyd edək ki, artıq ikinci ildir ki, Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların Elmi Konfransları beynəlxalq səviyyədə və onlayn keçirilir.

The conference Sustainable Development in Chemistry and Chemical Engineering has ended
The conference “Sustainable Development in Chemistry and Chemical Engineering”, organized by Baku Higher Oil School (BHOS) as part of the 2nd International Student Research and Science Conferences dedicated to the 98th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev, has ended.
The program of the conference included the following sections: Environmental Problems and Biotechnology; Oil-Gas and Petrochemical Processes; Advanced Materials and Polymers; Renewable Energy.
131 theses were presented to the conferences by students and young researchers from local and foreign educational institutions, including the Azerbaijan State Oil and Industry University, the Azerbaijan State Economic University, the Baku State University, the Azerbaijan University of Architecture and Construction, the Ganja State University, the Nakhchivan State University, the Azerbaijani-French University, the Institute of Petrochemical Processes of ANAS, the Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS, the Institute of Polymeric Materials of ANAS, the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of ANAS and other higher educational institutions.
Interesting innovative presentations and posters were presented at the conference.
It should be noted that for the second year in a row, the International Student Research and Science Conferences have been held both at the international level and online.