Elmar Qasımov İtaliyanın Maire Tecnimont şirkətinin vitse-prezidenti ilə görüşüb
Bakı Ali Neft Məktəbi (BANM) və İtaliyanın "Maire Tecnimont Group" şirkəti arasında əməkdaşlıq genişlənir.
Yeni əməkdaşlıq prinsipləri Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov və “Maire Tecnimont Group”un Xüsusi təşəbbüslər və regionda koordinasiya üzrə birinci vitse-prezidenti, Rusiya və Xəzər regionu üzrə vitse-prezidenti Cianni Bardazzi və “Kinetics Technology” şirkətinin Bakıdakı nümayəndəliyinin rəhbəri Nikolo Haylpernlə müzakirə olunub.
Qonaqları salamlayan Elmar Qasımov qeyd edib ki, əvvəlki illərdəki uğurlu əməkdaşlığın nəticəsi olaraq, BANM-in 11 tələbəsi “Maire Tecnimont” şirkətinin Azərbaycandakı nümayəndəliyi olan “Kinetics Technology” şirkətində çalışır. Eyni zamanda, hər il BANM tələbələri istehsalat təcrübə proqramı keçmək üçün bu şirkət tərəfindən xüsusi olaraq seçilirlər.
Cianni Bardazzi bildirib ki, “Maire Tecnimont” şirkəti “Kinetics Technology” şirkəti vasitəsi ilə BANM ilə ikitərəfli əməkdaşlığa böyük önəm verir. O qeyd edib ki, BANM-in tələbələri şirkətdə istehsalat təcrübəsi keçərək öz biliklərini inkişaf etdirməklə yanaşı, beynəlxalq komandaya inteqrasiya da ola bilərlər.
C.Bardazzi pandemiya dönəmində “Maire Tecnimont” şirkətinin informasiya texnologiyalarına (İT) sərmayə yatırdığını və “ağıllı” (smart) iş sisteminə keçdiyini diqqətə çatdırıb. O, son bir il ərzində iş mühitində texnologiyaların rolunun artdığını və bütün ixtisas sahiblərinin, eləcə də mühəndislərin texnoloji biliklərinin yüksəldilməsinin vacibliyini qeyd edib.
“Müşahidələr göstərir ki, sizin Ali Məktəbin məzunlarının İT bilikləri yüksək olur. Beynəlxalq standartlar əsasında kadr yetişdirən Bakı Ali Neft Məktəbi digər xarici universitetlərlə əməkdaşlıq qurarkən bizim üçün nümunə rolunu oynayır. Bununla belə, təklif edirəm ki, bizim ixtisaslı mütəxəsislərimiz tərəfindən BANM-in müəllim və tələbələri üçün təlimlər təşkil edilsin”.
Görüş əsnasında Bakı Ali Neft Məktəbində avtomatik idarəetmə sisteminə keçid, tələbə və müəllimlər üçün İT kurslarının və birgə vebinarın təşkili ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, BANM-in IV və V kursları üçün nəzərdə tutulan təcrübə proqramı BANM və “Maire Tecnimont Group” şirkəti arasında 19 oktyabr 2016-cı il tarixində imzalanmış əməkdaşlıq haqqında razılaşmaya əsasən həyata keçirilir.

Elmar Gasimov meets with Vice President of Italian company Maire Tecnimont
Cooperation between Baku Higher Oil School (BHOS) and the Italian company Maire Tecnimont Group is expanding.
Rector of Baku Higher Oil School, Elmar Gasimov; Senior Vice President for Special Initiatives and Regions Coordination of Maire Tecnimont Group, Vice President for Russia and Caspian Region, Gianni Bardazzi, and Head of Kinetics Technology Branch Office in Baku, Niccolò Heilpern, discussed new principles of cooperation.
Welcoming the guests, Elmar Gasimov noted that as a result of successful cooperation in previous years, 11 BHOS students work at KT-Kinetics Technology, which represents Maire Tecnimont in Azerbaijan. Moreover, every year this company specially selects BHOS students for internships.
Gianni Bardazzi said that Maire Tecnimont attaches great importance to bilateral cooperation with BHOS through Kinetics Technology. He noted that BHOS students can not only develop their knowledge through an internship at this company, but can also integrate into their international team.
“During the pandemic, Maire Tecnimont invested in information technology (IT) and switched to the smart work system. The role of technology in the work environment has increased over the past year. Therefore, it is very important to increase the technological knowledge of engineers. Observations show that BHOS graduates have a high level of IT knowledge. Baku Higher Oil School, which trains engineers on the basis of international standards, serves as a model for us when we establish cooperation with other foreign universities. I suggest that our qualified specialists conduct trainings for teachers and students of Baku Higher Oil School,” Gianni Bardazzi said.
The meeting participants exchanged views on the transition of Baku Higher Oil School to an automated control system and the organization of IT courses and joint webinars for BHOS students and teachers.
It should be noted that the internship program designed for 4th and 5th year BHOS students is being implemented in accordance with a cooperation agreement signed between Baku Higher Oil School and Maire Tecnimont Group on October 19, 2016.