Bakı Ali Neft Məktəbi regional Petrobowl yarışının qalibi olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) “SPE BHOS” komandası Beynəlxalq Neft Mühəndisləri Cəmiyyəti (SPE) tərəfindən təşkil edilən beynəlxalq “Petrobowl” yarışının regional turunun qalibi olub. Yarış Xəzər və Rusiya regionunu əhatə edib. Ümumilikdə, yarışda 22 komanda iştirak edib. Azərbaycandan Bakı Ali Neft Məktəbi ilə yanaşı, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti və Xəzər Universiteti də regional yarışda təmsil olunub.
Birinci yerə çıxan “SPE BHOS” komandasının üzvləri Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisasının tələbələri Toğrul Tahirov, Kənan Məmmədov, Rəhimə Abbasova, Elnur Əskərov və Xalid Orucovdur.
Beləliklə, BANM-in komandası bu il Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Dubay şəhərində keçiriləcək SPE-nin illik texniki konfransı və sərgisi çərçivəsində “Petrobowl” yarışının finalına vəsiqə qazanmış olub.
Qeyd edək ki, beynəlxalq "PetroBowl" yarışması Beynəlxalq Neft Mühəndisləri Cəmiyyətinin tələbələrin inkişafı üzrə həyata keçirdiyi proqramlardan biridir. Bu yarışmada tələbələr komanda şəklində iştirak edirlər. Yarışma bir neçə mərhələdən ibarət olur və hər bir mərhələdə iştirakçı komandalar texniki və qeyri-texniki suallara cavab verirlər. Yarışma 2002-ci ildən bəri öz miqyasına və populyarlığına görə seçilir. 2015-ci ildə yarışmanın 6 regionda təşkil olunması ilə onun beynəlxalq statusu təmin olunub.
"PetroBowl" Çempionatı hər il beynəlxalq səviyyədə müxtəlif ölkələrdə keçirilir və səkkiz regiondan səkkiz komanda bu yarışda iştirak edir. Regionlardan hansı komandanın beynəlxalq yarışa vəsiqə qazanacağı "PetroBowl" Regional Çempionatında müəyyən edilir.

The team “SPE BHOS” of Baku Higher Oil School (BHOS) has won the regional round of the International Competition Petrobowl organized by the International Society of Petroleum Engineers (SPE).
In total, 22 teams took part in the competition, which covered the Caspian and Russian regions.
Along with the team of Baku Higher Oil School, the teams of Azerbaijan State Oil & Industry University and Khazar University took part in the regional competition.
The team “SPE BHOS”, which won the first place, consisted of students of the Petroleum Engineering Department of Baku Higher Oil School: Togrul Tahirov, Kanan Mammadov, Rahima Abbasova, Elnur Askerov and Khalid Orudzhev.
Thus, the BHOS team has made it to the final of the Petrobowl competition to be held this year in Dubai (United Arab Emirates) within the framework of the SPE Annual Technical Conference and Exhibition.
Note that the International Competition Petrobowl is one of the programs implemented by the International Society of Petroleum Engineers (SPE) to develop students. Students participate in this competition in a team format. Petrobowl consists of several stages, at each of which participating teams answer technical and non-technical questions.
The competition, which has been held since 2002, is notable for its scale and popularity. In 2015, PetroBowl was held in six regions and received international status.
The PetroBowl Championship is held annually in different countries at the international level, with eight teams from eight regions. The Regional Championship PetroBowl is held to determine which teams from regions will participate in the International Competition Petrobowl.