Bakı Ali Neft Məktəbində növbəti tədris ilindən 20 nigeriyalı tələbə təhsil alacaq
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə BMT-in Təlim və Tədqiqat İnstitutu (UNİTAR) və Nigeriya hökumətinin nümayəndələri ilə onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov, UNİTAR-ın İnsanlar və Sosial İnklüziv İnkişaf üzrə bölmənin rəhbəri Aleks Mexia, UNİTAR-ın Nigeriyadakı nümayəndəsi Lari Bomz, Nigeriya hökumətinin Əfv proqramının müvəqqəti rəhbərlik ofisininin təhsil bölməsinin rəhbəri Oyintarela Umeri iştirak edib.
Görüşdə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə UNİTAR arasında 2019-cu ilin iyul ayında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun icrası ilə bağlı cari məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd edilib ki, sözügedən Anlaşma Memorandumu əsasında Nigeriyanın neft-qaz sənayesində kadr potensialının gücləndirilməsi layihəsi çərçivəsində 7 nigeriyalı tələbə Bakı Ali Neft Məktəbinin Neft-qaz mühəndisliyi ixtisası üzrə bakalavr pilləsində uğurla təhsil alırlar. Eyni zamanda bildirilib ki, növbəti tədris ilindən etibarən daha 20 tələbənin layihə çərçivəsində Neft-qaz mühəndisliyi və Proseslərin avtomatlaşdırılması mühəndisliyi ixtisasları üzrə BANM-də təhsil alması istiqamətində tədbirlər görülür.
Gələcəkdə layihənin əhatə dairəsinin daha da genişləndirilməsi və digər ölkələrdən olan əcnəbi tələbələrin UNİTAR təqaüdü əsasında BANM-də təhsil alması imkanları ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

20 Nigerian students to study at Baku Higher Oil School from next academic year
Baku Higher Oil School (BHOS) organized an online meeting with representatives of the United Nations Institute for Training and Research (UNITAR) and the Government of Nigeria.
The meeting was attended by Rector of Baku Higher Oil School, Elmar Gasimov; Head of the Division for Human and Inclusive Social Development of UNITAR, Alex Mexia;  Representative of UNITAR in Nigeria, Larry Bomz; Head of the Education Department of the  Interim Administration Office of the Amnesty Program of the Government of Nigeria, Oyintarela Umeri.
The meeting participants discussed issues related to the implementation of the Memorandum of Understanding signed between Baku Higher Oil School and UNITAR in July 2019.
It was noted that within the framework of the above-stated memorandum and the Project for Building Human Resources in Oil & Gas Industry in Nigeria, 7 Nigerian students are successfully studying for a bachelor's degree in oil and gas engineering at Baku Higher Oil School.
It was also noted that measures are being taken to provide training for 20 more Nigerian students at the Process Automation Engineering Department and the Petroleum Engineering Department of BHOS from the next academic year within the framework of the above-stated project.
The meeting participants also exchanged views on further expanding the scope of the project and creating an opportunity for students from other countries to study at BHOS on the basis of a scholarship provided by UNITAR.