Bakı Ali Neft Məktəbində Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransları keçiriləcək
Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 98-ci ildönümünə həsr olunmuş Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların II Beynəlxalq Elmi Konfransları bu il aprel ayında keçiriləcək.
“Kimya və kimya mühəndisliyində dayanıqlı inkişaf” konfransı 13-16 aprel tarixlərində təşkil ediləcək. Konfrans “Ekoloji problemlər və biotexnologiya”, “Neft-qaz və neft-kimya prosesləri”, “Mütərəqqi materiallar və polimerlər”, “Bərpaolunan enerji” bölmələrini əhatə edəcək.
20-22 aprel 2021-ci il tarixində keçirilməsi nəzərdə turulan “Neft-qaz geologiyası və mühəndisliyi” konfransı çərçivəsində “Quyuların istismarı, yataqların işlənməsi və hasilatın optimallaşdırılması”, “Quyuların planlaşdırılmasının və qazma əməliyyatlarının təkmilləşdirilməsi”, “Neft-qaz axtarışı və kəşfiyyatı və hövzə analizi”, “Neft-qaz çıxarma və nəqletmə proseslərində enerjinin qorunma texnologiyaları”, “Neft-qaz sahəsində iqdisadi səmərəliliyinin analizi” bölmələr üzrə müzakirələr aparılacaq.
27-28 aprel 2021-ci ildə “Proseslərin avtomatlaşdırılması və informasiya təhlükəsizliyi - 2021” konfransı baş tutacaq.
Konfransın proqramına “Ölçmə və idarəetmə sistemləri”, “Sistemli analiz və modelləşdirmə”, “İntellektual sistemlər və idarəetmə”, “Əşyaların interneti (İoT) və robototexnika”, “Təsvirlərin və siqnalların emalı”, “İrihəcmli verilənlərin, maşınla öyrətmənin və süni-intellektin sənaye tətbiqi”, “Şəbəkələr və bulud texnologiyaları”, “Sənaye şəbəkələrində informasiya təhlükəsizliyi” və “ Kibertəhlükəsizliyin problemləri” bölmələri daxildir.
Konfranslara yerli və xarici təhsil müəsissəsindən tələbə və gənc tədqiqatçılar tezislər təqdim ediblər. Ümumilikdə konfranslara 300-ə qədər tezis qəbul edilib.

Baku Higher Oil School to host 2nd International Student Research and Science Conferences
Baku Higher Oil School will hold in April this year the 2nd International Student Research and Science Conferences dedicated to the 98th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev.
A conference entitled “Sustainable Development in Chemistry and Chemical Engineering” will be held from 13 to 16 April 2021. This conference will consist of the following sections: Environmental Problems and Biotechnology; Oil-gas and Petrochemical Processes; Advanced Materials and Polymers; Renewable Energy.
The Conference on Petroleum Geoscience and Engineering will be held from 20 to 22 April 2021. Within the framework of this conference, discussions will be held in the following sections: Well performance, reservoir development and management, production optimization; Well planning and drilling operations improvement; Petroleum exploration and basin analysis; Energy saving in the production and transportation of oil; Analisys of Petroleum Economics efficiency.
A conference entitled “Process Automation and Information Security – 2021” will be held from 27 to 28 April 2021. The program of this conference includes the following sections: Measurement and Control Systems; System Analysis and Modelling; Intelligent Systems and Control; Internet of Things (IoT) and Robotics; Image and Signals Processing; Application of Big Data, Machine Learning and Artificial Intelligence in Industry; Networks and Cloud Computing; Information Security in Industrial Networks; Cybersecurity Issues.
About 300 theses have been presented to the conferences by students and young researchers from local and foreign educational institutions.
It should be noted that for the second year in a row, conferences are held both internationally and online.