Bakı Ali Neft Məktəbinin startapı 238 innovativ layihə arasından seçildi
Bakı Ali Neft Məktəbinin (BANM) startap layihəsi British Council tərəfindən təşkil olunan beynəlxalq #DestinationZero innovativ müsabiqəsinin qalibi olub.
Layihə inkişaf etdirilməsi üçün 5000 funt-sterlinq dəyərində maliyyə dəstəyi əldə edib.
Belə ki, Ali Məktəbin “Climasel” layihəsi final mərhələsində uğur qazanan 10 uğurlu innovativ ideyadan biri olub. Müsabiqənin əvvəlki mərhələsində finalda yarışmaq üçün 20 layihə seçilmişdir. Qeyd edək ki, müsabiqədə ümumilikdə, 40 ölkədən 238 layihə iştirak edib.
Qalib layihələr 2021-ci il aprel-avqust ayları aralığında təşkil olunacaq kouçinq görüşlərindən faydalanacaqlar və noyabrda innovativ ideyalarını daha geniş qlobal kütləyə, Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İqlim Dəyişikliyi Konfransında təqdim etmək şansı əldə edəcəklər.
Müsabiqə18-35 yaş aralığında olan, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə dəyişiklik etmək istəyən insanlar üçün nəzərdə tutulub.
Məlumat üçün bildirək ki, #DestinationZero müsabiqəsində BANM üç startap layihəsi ilə təmsil olunub. Ali Məktəbin İnnovasiya və Tədqiqatlar Mərkəzinin startapı olan “Climasel” layihəsini Kimya mühəndisliyi ixtisasının 4-cü kurs tələbəsi Güllü Hüseynli təqdim edib.
“Climasel” layihəsi elektrik enerjisinin qənaətinə kömək edəcək, bununla da, maliyyə xərclərini və ətraf mühitə dəyən ziyanı azalda biləcək innovativ texnoloji həll təqdim edir.

The startup project of Baku Higher Oil School (BHOS) has become a winner of the international innovation competition #DestinationZero organized by the British Council.
The project has received financial support of £ 5,000 for development.
Thus, the BHOS project “Climacel” has become one of 10 successful innovative ideas that achieved success in the final stage of the competition.
At the previous stage of the competition, 20 projects were selected for the final.
Note that 238 projects from 40 countries took part in the competition.
The winning projects will participate in coaching meetings to be held in April-August 2021, and in November, they will have the opportunity to present their innovative ideas to a wider global audience at the UN Climate Change Conference.
The competition is intended for people between the ages of 18 and 35 who want to contribute to the fight against climate change.
Note that BHOS was represented at the #DestinationZero competition by three startup projects. The project “Climasel”, which is a startup of the BHOS Innovation & Research Center, was presented to the competition by a fourth-year student of the Chemical Engineering Department, Gullu Huseynli.
The project offers an innovative technological solution that will help save energy and will thereby reduce financial costs and environmental damage.