Pakistan səfiri Bakı Ali Neft Məktəbində olub
Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov Pakistan İslam Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bilal Haye ilə görüşüb.
Görüş zamanı Elmar Qasımov Azərbaycanın haqlı mövqeyinin hər zaman Pakistan tərəfindən dəstəkləndiyini, Vətən müharibəsində Pakistanın Azərbaycanın yanında olduğunu vurğulayıb.
Rektor ölkələrimiz arasında mədəni, iqtisadi, təhsil sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsi üçün böyük potensial olduğunu vurğulayıb və bu istiqamətdə görülən işlərdən də söz açıb. İki ölkə arasında mövcud əlaqələrdən bəhs edən E.Qasımov təhsil sahəsində əməkdaşlığın vacibliyini xüsusi olaraq qeyd edib. Rektor iki pakistanlı gəncə Ali Məktəbin təqaüdünün verilməsini təklif edərək, növbəti tədris ilindən etibarən həmin tələbələrin BANM-də təhsil ala biləcəklərini bildirib.
Görüş zamanı Pakistanın ölkəmizdəki səfiri Bilal Haye səmimi qəbula görə rektora öz təşəkkürünü bildirib. Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyilə Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı zəfər ərəfəsində Azərbaycanda səfir kimi fəaliyyət göstərməyindən məmnunluğunu ifadə edib. “Azərbaycanın çətin günlərində Pakistan əsl dost və qardaş ölkə olduğunu bir daha təsdiqlədi və biz bununla qürur duyuruq. İki ölkə arasında ikitərəfli münasibətlər hər gün daha da inkişaf edir və biz təhsil sahəsində də əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin tərəfdarıyıq. Tədrisin keyfiyyətinə, nüfuzuna və reytinq göstəricilərinə, üstəlik yüksək ballı, rəqabətə davamlı tələbələrin sayına görə öndə olan Bakı Ali Neft Məktəbi ilə birgə mütəxəssis hazırlığına məmnun olarıq. Pakistanda 30-dan çox mühəndislik üzrə ali təhsil müəsissəsi fəaliyyət göstərir. Sizin Ali Məktəbdəki maddi-texniki təminat, tədris mühiti, əməkdaşların peşəkarlığı məni heyran etdi. BANM-in qısa müddətdə əldə etdiyi uğurları yüksək qiymətləndirirəm” – deyə səfir qeyd edib.
Səfir hər iki ölkə arasında təhsil əlaqələrinin genişləndirilməsi istiqamətində səylə çalışdıqlarını bildirərək təqaüd təklifinin dəyərləndiriləcəyini qeyd edib.
Görüşdə Bakı Ali Neft Məktəbi ilə Pakistan universitetləri arasında təcrübə mübadiləsi, tədqiqat işləri üzrə əməkdaşlıq, birgə təlimlərin təşkili, Pakistan Mühəndislik Şurasına akkerditasiya məsələləri də müzakirə olunub.

Ambassador of Pakistan paid a visit to Baku Higher Oil School
Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov met with His Excellency Mr. Bilal Haye, newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Pakistan to Azerbaijan.
At the meeting, Elmar Gasimov underscored support constantly extended by Pakistan for Azerbaijan’s just stance and a thorough backing by Pakistan to Azerbaijan during the Patriotic War.
The Rector stressed the great potential for expanding cooperation between the two countries in the areas of culture, economy and education, and touched upon the ongoing bilateral relations. Speaking about the partnership between the two countries, Gasimov emphasized the importance of cooperation in the education sector. The Rector suggested offering scholarships to two Pakistani applicants and ensured that they would be able to study at Baku Higher Oil School starting from the next academic year.
During the meeting, Ambassador of Pakistan His Excellency Mr. Bilal Haye thanked the Rector for the warm welcome. He expressed satisfaction with his work as Ambassador to Azerbaijan carried out on the eve of the glorious victory in the Patriotic War under the leadership of Commander-in-Chief Ilham Aliyev. "In the challenging days of Azerbaijan, Pakistan has reaffirmed that it is a true friend and brother, and we are proud of that. Bilateral relations between the countries are being developed daily and we are in favour of further expanding cooperation in the education sector. We will be pleased with the offered training of specialists jointly with Baku Higher Oil School, which is leading in quality education, reputation and rating as well as the number of high-scoring competitive students. There are over 30 engineering universities in Pakistan. I was deeply impressed by a conducive leaning environment, top-notch facilities and professionalism of the academic staff at Baku Higher Oil School. I appreciate the accomplishments of BHOS gained within a short period of time," the Ambassador said.
The Ambassador extended his gratitude for the offered scholarship and noted that they would continue making vigorous efforts to expand bilateral cooperation in the education sector. The discussed issues also included cooperation between Baku Higher Oil School and Pakistani universities in training mobility programmes and exchange of researchers’ experience, joint research and training, and accreditation to the Pakistan Engineering Council.