Əcnəbi tələbimiz Qoşulmama Hərəkatının beynəlxalq simulyasiya məşğələsində iştirak edir
Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin vətəndaşları üçün ayrılmış qrant proqramı çərçivəsində Bakı Ali Neft Məktəbinin Kimya mühəndisliyi ixtisası üzrə magistratura səviyyəsində təhsil alan Peru vətəndaşı Belka Acevedo Lozano “Qoşulmama Hərəkatı modeli” beynəlxalq simulyasiya məşğələsində iştirak edir.
Qoşulmama Hərəkatına Azərbaycanın sədrliyi çərçivəsində keçirilən və ilk dəfə baş tutan təşəbbüs cari ilin 1-5 mart tarixlərini əhatə edir. Burada Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərdən olan gənclər , o cümlədən Azərbaycanda təhsil alan digər əcnəbi tələbələr iştirak edir.
Qoşulmama Hərəkatının üzv dövlətlərindən yüzlərlə gənc müraciət edib və rəqabətli seçim prosesi nəticəsində 39 QH üzv dövlətini təmsil edən 60 gənc məşğələdə iştirak hüququ qazanıb.
İştirakçılar üzv dövlətlərinin yüksək vəzifəli rəsmilərinin rollarını canlandırmaqla COVID-19 pandemiyasından sonrakı dövr üçün Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin tövsiyələrini hazırlayacaqlar.
Tədbirin açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər naziri Ceyhun Bayramov və BMT Baş katibinin gənclər üzrə xüsusi elçisi Cayatma Vikramanayake çıxış ediblər.
Məşğələnin 5 marta qədər davam edəcək növbəti hissələrində iştirakçıların regional bölgü (Latın Amerikası, Asiya və Afrika/Avropa) əsasında qrup müzakirələrinin və bütün iştirakçıların iştirakı ilə keçiriləcək plenar iclaslarının baş tutması və sonda Simulyasiyanın yekun sənədinin razılaşdırılıb qəbul edilməsi gözlənilir.

Within the framework of a grant program intended for citizens of the member states of the Non-Aligned Movement, Peruvian citizen Belka Acevedo Lozano, who study at Baku Higher Oil School for a master's degree in chemical engineering, is participating in the International Non-Aligned Movement Model Simulation Training.
The training, which is being held within the framework of Azerbaijan’s chairmanship in the Non-Aligned Movement, will last from 1 to 5 March this year.
Young people from the member states of the Non-Aligned Movement (NAM), including foreign students studying in Azerbaijan, are taking part in this event, which is being held for the first time in the history of the Non-Aligned Movement.
Hundreds of young people from the NAM member states applied for participation in the training. As a result of the competitive selection process, 60 young people from 39 countries of the organization received the right to take part in it.
Acting as high-level officials from the NAM member states, participants will develop recommendations for the NAM member states in the aftermath of the COVID-19 pandemic.
Azerbaijani Foreign Minister Jeyhun Bayramov and UN Secretary General’s Special Envoy for Youth Affairs Jayatma Vikramanayake made speeches at the opening ceremony.
At the next stages of the training, which will last until March 5, based on the regional distribution of participants (Latin America, Asia and Africa/Europe), it is planned to hold group discussions and plenary sessions with the participation of all participants, at the end of which the final document of the simulation will be agreed and adopted.